"castig" 27 kg in 2 ani... ce sa fac sa ajung la o greutate normala?

07-06-2007
dianadorin
Nu este medic/terapeut
dianadorin
am 27 de ani, 1.62m si 76 de kg.tb sa mentionez ca am reusit performanta de a "castiga" 27 de kg in aprox 2 ani, ca de 1an incoace am cam reusit sa ma mentin.e drept ca stilul de viata mi s-a schimbat brusc.de aproape 3 ani tb sa ingrijesc o pers paralizata imobilizata la pat si de aceea iesirile mele din casa sunt f rare.nu-mi pot permite sa ies la plimbare sau sa maduc la vreo sala deoarece nu pot lipsi din casa decat pt cumparaturile necesare.ce ma sfatuiti sa fac pentru a ajunge macar la o greutate normala ca am inceput sa gafai.
5 comentarii
0
07-06-2007, ora 00:00
dianadorin
Nu este medic/terapeut
dianadorin
mentionez ca am pb cu consipatia de cand ma stiu si am inceput sa am pb mari cu retentia de apa de aprox 1 an.
0
12-06-2007, ora 00:00
onitza
Nu este medic/terapeut
onitza
Eu am slabit 10 kg, dupa ce m-am ingrasat in 2 ani. E bine ca nu a trecut mult timp. La mine era si mai este problema celulite, dar nu sportul e solutia. La asa kg-me e bine venita dieta. Exclude preparatele mult fabricate...sa nu contina zahar, sare..ele si retin apa in organism. Incepe sa beai 1l de apa, nu mai mult, p/u inceput. Incearca sa mananci dimineatza musli/cereale. Iar seara amagestete cu niste kiwi, un bioiaurt... p/u ca sa slabesti tre sa mananci nu mai mult decat consumi. Dar asta nu inseamna ca tre sa induri foame. Mananca mai des si mai putin. Iata alimente ce ar scoate grasimea: varza, ananas, kiwi.(ajuta la intestine)...in general toate legumele si fructele. Exclude patiseria, dulciurile...si inlocuiestele cu miere. Peste in loc de carne. Ceai verde. Cafeaua ajuta la digestie(cea naturala).Si fii atenta, rezultatele se vor vedea dupa vreo 3-4 luni(cand esti constiincioasa), dupa care procesul va merge usor. Si apoi pune accent si pe sport+un mod de alimentare la fel de sanatos.
0
19-06-2007, ora 00:00
ancutzza.ped
Nu este medic/terapeut
ancutzza.ped
buna!E foarte important sa ai trei mese pe zi, sa bei 2 litri de apa, sa eviti dulciurile, produsele de patiserie, sucurile, prajelile, painea.Nu trece peste micul dejun fiindca e masa cea mai importanta, incearca sa ai o alimentatie bogata in proteine adica lapte, branza, oua, carne(pui, peste).Fructele sunt bune insa cu masura fiindca un mar are 100 calorii iar intr-o cura de slabire trebuie sa consumi in jur de 1000 calorii asa ca...Pentru constipatie...sunt necesare alimente bogate in fibre(cereale, legume in general)sau poti sa incerci cu prune uscate muiate in lapte dimineata pe stomacul gol.Sa nu folosesti laxative fiindca devii dependenta de ele.Cel mai bine ar fi sa te supravegheze un medic cat timp tii dieta.Cheia succesului intr-o dieta e rabdarea, perseverenta si increderea in tine ca vei reusi.
0
25-06-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
un mar nu are 100 de calorii ci 50 si in plus acestea sunt calorii negatve deoarece in procesul de digestie se consuma
0
25-06-2007, ora 00:00
dianadorin
Nu este medic/terapeut
dianadorin
multumesc de sfaturi.sunt bine primite pt ca stiu ca sunt toate bine intentionate.cu scuzelede rigoare pt ca nu v-am raspuns tin sa va anunt ca incerc de cateva zile sa ma pun pe treaba.chestia e ca nu prea am timp sa-mi fac un program de masa si din obisnuinta mi-e o foame seara de crap.mai ciugulesc cate ceva ca daca nu ma iau ametelile dupa 2 zile.am incercat faza cu fructelesi vad ca tin de foame intr-o oarecare masura.am inceput un tratament care sa-mi regleze tranzitul si deja da roade in sensul ca nu mai retin asa multa apa.de baut tb sa beau lichide mai ales pe caldurile astea.in rest orice aflati si imi puteti spune si mie va sunt indatorata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.