ma poate ajuta cineva?

04-12-2007
daniela28
Nu este medic/terapeut
daniela28
Am facut trei tratamente pentru salpingita in urma carora m-am ales cu o candida din cauza antibioticelor, am primit tratament pentru ea si a trecut insa durerea de ovare continuand sever am fost din nou la medic si am aflat ca am piosalpinx dr.(infundarea trompei drepte cu puroi).A trecut cineva prin asa ceva?Am niste dureri groaznice, intepaturi puternice la nivelul ovarului si imi este groaza sa mai merg la medic.nu pot sta nici in pat deoarece durerea este mult mai mare.Imi puteti spune care este tratamentul?operatie?cat de mult va afecta fertilitatea?am 22 ani si nu am copii.Va multumesc
1 comentarii
0
01-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Numai daca infectia nu cedeaza la antibniotice cu spectru larg se poate indica operatia, piosalpinxul fiind un fel de abces localizat aproape de ovare. Daca nu se trateaza corect, durerile se accentueaza, se poate ajunge chiar la peritonita. Daca se impune operatia, se poate pastra functia ovarului si a trompei respective, insa infectiile ovariene tind sa recidiveze, si atunci trebuie eviat frigul trebuie tratate vaginitele la timp, iar pentru boala inflamatorie pelvina - infectii recdivante care dau dureri persistente se pot lua antiinflamatorii (Flamexin, Movalis, Arcoxia), se pot face tratamente imunostimulatoare si fizioterapie (exista statiuni balneare care sunt indicate pentru efectele asupra inflamatiilor pelvine).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.