ma doare piciorul, mai exact gamba in in spatele genunchiului

16-12-2012
anata
Nu este medic/terapeut
anata
Buna seara,
cam de vreo cateva saptamani am observat ca ma dor picioarele. mai exact simt o durere la gamba, in spetele genunchiului. am observat aceasta durere cand ma ridic de pe scaun si intinzand piciorul sau incercand sa merg am impresia ca am intepenit. parca am imbatranit. Nu am bagat in seama imediat, insa a inceput sa ma doara mai des si nu este necesar sa stau mult asezata. dupa ce ma ridic, ma dor picioarele pana cand se obisnuiesc cu noua pozitie. chiar si cand ma asez (ex. genoflexiuni) am o oarecare jena in acea zona.
Mentionez ca sunt o femeie in varsta de 30 de ani, 158 cm si 50 kg. merg la sala de 3 ori pe saptamana unde fac diferite activitati precum atletism, yoga, dans, alerg etc. Uneori joc si fotbal (insa mai rar). Bineinteles fac incalzire in prealabil, deci nu dureri in timpul activitatilor fizice. deasemenea pe o perioada de 6 ani am fost arbitru de fotbal. Nu am avut niciodata probleme cu muschii sau cu oasele. Nu fumez, nu consum droguri si am o viata destul de echilibrata. Port tocuri, insa comode si nu foarte inalte.
Imi puteti da un sfat, sau sa-mi spunteti ce ar putea fi?
2 comentarii
0
16-12-2012, ora 12:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de suprasolicitarea de tip sportiv.
Trebuie sa consultati un ortoped, dar si sa reduceti drastic activitatile fizice/sportive ce solicita genunchiul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2012, ora 12:41
anata
Nu este medic/terapeut
anata
Multumesc mult pentru raspuns. o duminica placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.