ma doare maseaua plombata acum 2 luni

22-01-2015
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
buna ziua! am fost la stomatolog acum 2 luni pentru ca aveam o carie si mi-a plombat-o. a zis ca nu e o carie foarte mare dar eu simteam ca era un orificiu considerabil in masea.a fost plombata fara sa mi se scoata nervul.acum a inceput sa dea semne de durere.o zi m-a durut iar dupa m-a lasat durerea cam 2 saptamani.astazi am realizat ca ma doare foarte tare si o simt tot timpul. m-am uitat in oglinda si maseaua are o culoare ciudata putin gri si gingia de deasupra maselei e diferita fata de altele, are tot o culoare mai ciudata.imi puteti spune care este problema si cum ar putea fi remediata fara extractie? multumesc
8 comentarii
0
22-01-2015, ora 21:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Cel mai probabil cu un retratament care implica.."nerv scos"
0
22-01-2015, ora 23:24
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
dar e posibil sa fie fisurata vreo radacina?ca am mai patit odata asa
0
23-01-2015, ora 02:08
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,

Este posibil, dar improbabil. Dupa cum a spus si domnul doctor Marin, cel mai probabil ati facut o pulpita ireversibila si nervul trebuie extirpat.
Vorbiti cu medicul dnv si o sa va lamureasca si trateze.
0
24-01-2015, ora 18:47
madalinalarisa
Nu este medic/terapeut
madalinalarisa
multumesc frumos!
0
12-12-2020, ora 21:32
Verginica Georgiana
Nu este medic/terapeut
Verginica Georgiana
Bună seara! Am și eu nevoie de un sfat, va rog. Va explic problema. Acum vreo 3 săptămâni am fost la dentist, aveam o carie la o masea și a plimbat o fără sa scoată nervul. Domn docteot a spus ca a fost aproape de nerv, dar ca nu este nevoie sa scoată nervul. Aveam o oarecare durere atunci când mâncăm o bucățică de pâine, de ex, dar acum durerea este mai severa. Chiar nu mai pot manca pe partea stanga(pt ca acolo măseaua problema), nici măcar lichide pt ca simt ca se duce fix acolo și iar intervine durerea. Ce ar trebui sa fac? Evident un consult, dar care ar fi problema? De ce sa apară aceasta durere într un timp atât de scurt? Care ar fi problema? Oare va trebui sa mi scoată nervul? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
0
16-01-2021, ora 14:06
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! A trecut o luna de la problema dumneavoastra, s-a rezolvat? probabil ca a fost necesar scoaterea nervului sau ce s-a identificat?
0
22-01-2021, ora 01:03
Verginica Georgiana
Nu este medic/terapeut
Verginica Georgiana
Bună seara! Scriu destul de târziu, dar doream sa va răspund. La dentist am fost destul de curând pentru ca abia acum am găsit un loc liber. Dar da, mi a fost scos nervul(din păcate). Mi s a făcut radiografie, dar acolo nu se vedea nimic și a trebuit sa, , sape" din nou in plomba ca să vadă unde e problema. A spus ca nervul fusese destul de afectat și a trebuit sa l scoată. Doar ca în acea zi n a plombat măseaua, a lăsat o doar cu o pasta.. Urmând a fi plombata cu urmatoarea vizita. Poate asa e procedura, nimic de zic. Partea trista e ca a început sa doară locul respectiv. Iar ma feresc sa folosesc partea stanga. E normala aceasta durere atata timp cât nu mai e nerv?? Și voiam sa va întreb: ce consecințe suferă dantura (sau doar măseaua respectiva) în urma scoaterii nervului. Ca sănătoasa oricum nu va mai fi. Mulțumesc anticipat pentru eventualul răspuns.
0
22-01-2021, ora 05:27
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, nu este nici o tragedie ca s-a scos nervul. Aceast tratament este totusi unul conservativ, se pastreaza dintele/ maseaua pe arcada. Dintele insa devine putin mai fragil si se recomanda acoperirea cu o coroana. Daca nu-l acoperiti acum, imediat, se va observa o schimbare de culoare, spre gri-maroniu-negru, dar apare dupa cateva luni. Este normla sa doara ( suportbil sub antiinflamatoare ) pentru 7-10 zile dupa tratamentul de canal. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul