simt pur si simplu inainte de a avea scaun, am dureri foarte acute, care imi taie respiratia

03-04-2011
madida
Nu este medic/terapeut
madida
buna!am incercat sa gasesc un subiect asemanator cu al meu, dar nu am gasit sa fie exact.eu nu pot sa spun ca ma doare in partea dreapta sau stanga, simt pur si simplu inainte de a avea scaun dureri foarte acute, care imi taie respiratia, dar nu dureaza mult chiar inainte de anus.sau cel putin asa aproximez eu.tin sa mentionez ca am fost diagnosticata cu hernie hiatala in urma cu 7-8 ani.nu stiu daca are vreo relevanta... oricum, va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
03-04-2011, ora 02:54
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. S-ar putea sa fie hemoroizi. Exista si durere in zona anusului, intensa si de scurta durata, asa cum descrieti dvs., dar nu se stie din ce cauza este si nici nu pare sa fie periculoasa. In special daca aveti peste 40 de ani, mergeti la un gastroenterolog, poate o sa indice o colonscopie. Numai bine!
0
03-04-2011, ora 08:53
madida
Nu este medic/terapeut
madida
intr-adevar, am mai avut probleme cu constipatia(pt ca am inteles ca aceasta ar putea fii cauza hemoroizilor, nu?), asa ca m-ati mai linistit:) multumesc foarte mult!eu am 26 de ani, ar fi indicat asa devreme o colonoscopie?
0
03-04-2011, ora 12:09
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Draga mea, sunt de acord cu musaraf+ai mare grija la alimentatie.Ti-asi recomanda sa ai o alimentatie bazata pe legume si fructe;evita carnea, pastele, branzeturile grase si dure (tip parmezan), orezul.Chiar daca mai consumi din acestea, atentie la cantitate si asociazale cu legume, dupa care un fruct care ajuta la evitarea constipatiei(pere, kiwi, portocale nu in exces pt ca dupa aceea poti risca sa iti creasca aciditatea gastrica).Cand mananci carne e de preferat sa folosesti cea de pui, peste, iepure, curcan.Scaunul tau trebuie sa fie aproximativ moale ca la bebelusi.Mare importanta o au lichidele(apa, ceaiul natural ;nu cel cumparat-evita cel de menta).Trebuie sa bei 2-2.5litri pe zi.Stiu ca ti se va parea mult, dar credema ca te va ajuta mult si cu timpul te vei obisnui.Multa sanatate.
0
03-04-2011, ora 12:11
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Inca ceva, prin consumarea lichidelor, scaunul fiind mai moale, vei evita constipatia si concomitent inflamarea, sau chiar ruperea hemoroizilor.Sanatate multa.
0
03-04-2011, ora 19:33
Mitea_Violeta
Nu este medic/terapeut
Mitea_Violeta
De vroe doua luni inainte de menstruatie am o mancarime la sanul stang in jurul mamelonului.Ce ar putea fi?
Acum mi-a aparut si o pata rosiatica, si cred ca din cauza scarpinatului, nu stiu ce este am folosit o crema de galbenele care imi mai calmeaza mancarimea. Va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav sau temporar.
0
03-04-2011, ora 23:42
madida
Nu este medic/terapeut
madida
multumesc mult pt raspunsurile promte!o sa incerc sa urmez sfaturile pe care le-am primit, desi nu sunt sigura ca o sa reusesc:(( nu prea reusesc sa ma abtin de la lucrurile care imi plac... o sa ma straduiesc! multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.