ma doare foarte rau in gat, cand inghit

15-09-2011
soseta
Nu este medic/terapeut
soseta
de o saptamana am o durere ingrozitoare in gat (cand inghit) am luat tot felul de pastile. inainte am avut o raceala.ce mai pot incerca (siropuri.) sau alte sfaturi. multumesc
6 comentarii
0
15-09-2011, ora 21:48
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Continua cu pastile, dar,
ca sa scapi mai repede puneti seara un cartof crud taiat rondele pe o esarfa, un prosop mai lung etc..
iti invelesti gatul..si stai asa pana dimineata...eu mergeam cu esarfa si la serviciu;

de asemenea luam pastile si le sugeam VOSEPTOL.nu..tuturor le place gustul, dar au efect rapid.
Sanatate.
0
15-09-2011, ora 22:45
soseta
Nu este medic/terapeut
soseta
va multumesc pentru ajutor.maine o sa incer si voseptol si daca nu imi trece voi incerca cu cartofi.
0
16-09-2011, ora 00:38
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Poti sa incerci si gargara cu apa + otet de mere sau apa + sare si chiar sa iei o lingura de suc de lamaie, o lasi sa se scurga pe gat incet si nu bei nimic dupa ea. Foarte buna este si tinctura de propolis. Exista un spray la Plafar pe care scrie uz extern. Eu am dat cu mare succes copilului in gat. Nu se intampla nimic, decat ca trece durerea. Doar ca acest spray este destul de scump. Sau poti cumpara tinctura de propolis de la Plafar, la flacon de 30% concentratie si pui 25-30 de picaturi pe o bucatica de paine si mesteci, inainte de masa cu 30 de minute.
Sper sa te faci bine. Si nu bea nimic rece. Ceaiuri calde cu miere si lamaie (salvie, musetel).
0
16-09-2011, ora 20:12
soseta
Nu este medic/terapeut
soseta
va multumesc foarte mult.astazi am luat voseptol a inceput sa ma doara chiar mai rau :( voi incerca in seara asta sa-mi pun cartofi si daca nu imi trece cumpar spray-ul acela scump..(as da orice sa pot manca fara sa ma doara cand inghit)
0
16-09-2011, ora 20:45
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Chiar nu-i nevoie sa cumperi chestii scumpe. Daca faceai gargara cu apa si otet de mere, cat de des puteai, poate iti trecea. E important sa vezi daca ai febra, daca durerea in gat vine de la amigdalele inflamate, daca cumva sunt puncte de puroi pe ele. Daca iei o pastila sau doua pe zi, nu are cum sa-ti treaca. Otetul de mere este foarte eficient. Il combini cu apa, un pic mai concentrat (sa fie destul de acru la gust) si faci gargara, cu capul pe spate si gura cat mai larg deschisa, sa patrunda bine pana la amigdale. Toate astea ti le-am spus din experienta.
0
16-09-2011, ora 23:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
soseta, nu cumva sa bei otet sau lamaie. O sa te iriti rau!!!
Nu mai incerca cu tot felul de licori ca de aceea exista medicina si farmacie... si nu mai mergem la vraci!!!
In afara de comprese cu spirt in jurul gatului nu mai incerca nimic ca cine stie ce mai patesti. Iti faci si o alergie de nici nu o sa mai poti respira. Eventual poti face gargara cu ceai de musetel dar sa nu fie prea cald, ci doar putin caldut. Ideea cu gargara este sa clatesti gatul si sa mai scoti din bacteriile alea de acolo, deasemenea se mai dezinfecteaza putin gatul.
Mergi la doctor sa faci o analiza:
Se numeste - exudat faringian cu antibiograma.
Este posibil sa fie un streptococ in gat si nu iti trece fara antibiotice.
Fara antibiograma sa nu iei nici un tratament ca poate sa fie bacteria rezistenta
Mergi la un doctor ORL, poate si la urgenta daca iti este asa rau si trebuie sa iti dea ceva. Intreaba de aceste 3 feluri de pastile de supt.
Trachisept, tantum verde sau hexoraletten n. Vezi ca si de la pastile de supt poti sa faci alergie.
De aceea ar trebui sa te vada un doctor ORL, sa nu fi facut deja o alergie la ce ai luat pana acum si deaceea sa te doara asa.
Daca iti este buna pastila, functioneaza din prima. Daca nu, nu mai incerca cu a doua. Eventual cumpara o pastila si vezi... efectul trebuie sa fie imediat si esti si la farmacie. Mie de ex. imi merge foarte bine tantum verde, in 2-3 zile nu mai am nimic, iar cineva din familie se simte mai bine cu trachisept. La dureri mai mici merge si hexoraleten.
Exudatul trebuie sa il faci inainte sa incepi sa iei pastile de supt.
Nu cumva sa iei antibiotice fara sa faci antibiograma, ca bacteria poate fi rezistenta la tratament Mergi la doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •