ma doare fiecare articulatie

12-08-2009
yda
Nu este medic/terapeut
yda
am facut toate analizele necesare pt a depista daca sufar de reumatism si toate sunt negative, iar eu sufar in continuare.Fiecare articulatie(umar, inch.mainii, degetele mainiilor, genunchi, degete picioare) ma doare, se inflameaza, imi reduce functionarea normala a articulatiei respective.Nu dor toate deodata, pe rand, cand ma lasa una, incepe cealalta!Nu stiu ce sa ma fac...medicii ma tot trimit la fizioterapie, e ok, dar eu tot n-am nici un diagnostic!!!!Si sufar in continuare...Am uitat, am 29 ani, femeie.
23 comentarii
0
12-08-2009, ora 19:50
yda
Nu este medic/terapeut
yda
va rog insisten, daca a mai fost cineva in cauza, sa ma ajute.Un sfat de la un medic...ceva...va rog!
0
12-08-2009, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema D-voastra trebuie rezolvata de un reumatolog priceput.
In astfel de tipuri de polartralgii fizioterapia este chiar contraindicata.
Daca nu ati intalnit inca un reumatolog bun, va pot recomanda eu unul (daca imi veti scrie in privat, pe mail).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2009, ora 20:33
marmotaoana
Nu este medic/terapeut
marmotaoana
Buna ziua, am cateva nelamuriri. Mama mea in urma unei radiografii la coloana i s-a zis ca are cancer si i s-au prescris cateva analize : fibrinogenul care e marit 430 in rest vsh-ul, fosfataza alcalina, hemoleucograma, proteina C reactiva, calciu, acid uric au iesit in limite normale. Am fost apoi cu rezultatele la un ortoped care ne-a zis ca nici vorba de cancer. As vrea inca o parere daca se poate. Multumesc anticipat.
0
16-08-2009, ora 03:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Diagnosticul este mult prea complex pentru a fi rezolvat aici, indiferent cata bunavointa am avea.
Contactati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala si veti rezolva problema.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 11:28
marmotaoana
Nu este medic/terapeut
marmotaoana
Am uitat sa precizez ca ortopedul i-a zis ca are o demineralizare osoasa si artrita reumatoida si i-a recomandat o internare pentru tratament. Credeti ca ar trebui sa mergem si la neurochirurg?
0
16-08-2009, ora 11:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este important sa precizati toate detaliile cazului, cat mai amanuntit.
In caz contrar, ne "plimbam" fie la neurochirurg, fie la reumatolog, fie la ortoped...
Astept prezentarea detaliata a cazului, cu aparitia simptomelor, controalele efectuate, totul sistematizat.
Intelegeti-ne ca, oricat am fi de binevoitori, ne este foarte greu sa va ajutam in lipsa detelor esentiale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 11:56
marmotaoana
Nu este medic/terapeut
marmotaoana
Totul a inceput cu dureri de spate si de picior acum un an. In urma unei radiografii i s-a spus ca e predispusa sa faca hernie de disc. A facut fizioterapie o vreme si masaje in urma carora s-a simtit f bine. Acum au revenit durerile si a facut aceasta noua radiografie in urma careia reumatologul i-a zis ca are cancer. A facut analizele prescrise de el si ne-am dus la ortoped care a zis ca nu e cancer ca e o demineralizare osoasa si o artrita reumatoida, ca nu e nici macar hernie de disc. nu stiu ce sa mai cred.
0
16-08-2009, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Sfatul meu este acelasi: consultati mai intai un neurochirurg pentru suspiciunea de hernie de disc si abia mai apoi un reumatolog, un altul decat cel care v-a vorbit despre "cancer".
Poliartrita reumatoida se manifesta rarissim la nivelul colanei vertebrale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 12:23
marmotaoana
Nu este medic/terapeut
marmotaoana
Dar credeti ca ar putea fi vorba de un cancer?
0
16-08-2009, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca glumiti.cum as putea afirma doar pe baza unor informatii minimale, fara a consulta pacientul si investigatiile sale, ca ar fi vorba despre cancer??
Eu nu proununt acest cuvant decat dupa rezultatul examenului anatomopatologic (analiza probei luata in in timpul operatiei), si uneori nici chiar atunci...
Deci mai este cale lunga...incercati sa uitati de acest diagnostic si sa faceti ce v-am sfatuit deja...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
16-08-2009, ora 12:42
marmotaoana
Nu este medic/terapeut
marmotaoana
multumesc frumos pentru tot.
0
16-08-2009, ora 14:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
va stau oricand la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-10-2009, ora 13:29
yda
Nu este medic/terapeut
yda
Dupa o radiografie si un RMN, mi-a iesit ca am calcificari in interiorul osului! Dr spune ca altele nu o sa-mi apara si cele care sunt nu vor mai creste.Eu avand 3 la mana dr, 1 la stg si cate unul la fiecare sold.Bineinteles ca nu se stie ce mi le-a provocat.Am vrut sa fac biopsie dar parerile sunt impartite. Dvs din experienta ce puteti sa ma sfatuiti?M-i s-a recomandat sa fac infiltratii pt a putea sa-mi folosesc mana normal.Va multumesc anticipat!
0
31-10-2009, ora 11:53
dorina_ligia
Nu este medic/terapeut
dorina_ligia
Buna ziua,
D-le Doctor, poate reusiti sa ma ajutati cu un sfat sau o recomandare.
Am 56 de ani si de cateva luni am durei de articulatii (glezne si incheieturi ale mainilor), de vreo luna ma doare si cotul drept. Durerile se manifesta in special la trezire dimineata si-mi trebuie ceva miscare pana reusesc sa ma mobilizez. De 2 ani am intrat la menopauza, mi-e frica de osteoporoza. Am facut analize de sange si urina in vara, dar mi-au iesit in limite normale. Astept un raspuns de la dumneavoastra sau un mod de a va contacta. Multumesc.
0
01-11-2009, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna
Putem vorbi despre existenta unei poli-artralgii, determinata de o boala de natura reumatologica.
Nu este vorba nicidecum de osteoporoza, stati linistita!!
Consultati insa un reumatolog si nu neglijati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-11-2009, ora 12:38
yda
Nu este medic/terapeut
yda
Am cerut un sfat in 28.10, se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns, va rog!As dori sa stiu ce mi-a provocat calcifierile interosoase.Astept raspuns!
0
02-11-2009, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In cazul poliartralgiilor descrise de D-voastra, cel mai intelept este sa consultati un reumatolog priceput, care poate diagnostica o poliartrita chiar in prezenta unor analize perfecte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-05-2015, ora 23:51
Roxana1273
Nu este medic/terapeut
Roxana1273
Va rog sa ma ajutati cu o parere daca se poate.În septembrie 2014, piciorul stang de la genunchi în jos era parca sub anestezie cand îl atingeam. La început n-am dat importanta crezand ca îmi trece(mentionez ca am cazut ). Nu mi-a trecut...decat peste vreo 2saptamani timp în care am fost disperata cautand raspunsuri. Dupa 2saptamani s-a format un fel de "gaura" ca si cum s-ar atrofia dar nu e foarte evident, eu îmi cunosc picioarele si e destul de ciudat avand în vedere ca s-a marit. Am facut tot felul de analize, inclusiv RMN cap, coloana(lombara, cervicala) în conditiile în care aveam amorteli maini/picioare/cap..
Dupa un timp am început sa am dureri în corp, la început nu dormeam noaptea, si acum le am, sunt destul de incomode, nu ma pot concentra, sunt deranjante. Aslo este 248-destul de nesemnificativ banuiesc pentru durerile care le am. Încheietura la mana stanga ma doare de 1an foarte tare...am dureri în corp, ma înteapa în cap, ochi;ma doare mandibula am tot felul de senzatii ciudate si analizele îmi ies ok...
Le voi repeta...dar totusi, as dori o parere;sunt confuza.
Multumesc
0
30-05-2015, ora 00:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: ati consultat un neurochirurg???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-05-2015, ora 09:12
Roxana1273
Nu este medic/terapeut
Roxana1273
Buna ziua!
Da, am consultat. M-a trimis sa fac viteza de conducere nervoasa. Am facut analiza, unde mi-a zis ca "posibil hernie de disc"; dupa care m-a trimis la RMN. Între timp am primit de la neurochirurg Milgamma si înca ceva dar sincer nu-mi amintesc.
Multumesc.
0
30-05-2015, ora 09:16
Roxana1273
Nu este medic/terapeut
Roxana1273
Si la mana dreapta între degetul mare si aratator, se umfla acea portiune mai ales cand fac efort si e tare. Nu doare dar e dubios.
Am uitat sa mentionez, am 20de ani.
0
30-05-2015, ora 09:16
Roxana1273
Nu este medic/terapeut
Roxana1273
Si la mana dreapta între degetul mare si aratator, se umfla acea portiune mai ales cand fac efort si e tare. Nu doare dar e dubios.
Am uitat sa mentionez, am 20de ani.
0
30-05-2015, ora 09:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sfatul meu este sa cereti o a doua opinie unui alt neurochirurg, capabil sa va diagnosticheze prin examinare clinica directa si mai putin pe baza analizelor si investigatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Reumatismul pe înțelesul tuturor
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  •