ma doare capul

18-04-2007
ally
Nu este medic/terapeut
ally
de o luna si ceva ma doare capul...insa nu doar intr-o parte ci tot capul.Am mers la un neurolog si mia spus ca am ceva dar nu imi poate spune concret ce si sa mai fac analize.insa nu stiu unde sa ma duc si ce analize sa fac.Ce credeti ca as putea avea?va rog mult sa imi oferiti un raspuns.Ce tratament as putea urma?
12 comentarii
0
19-04-2007, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Vag de tot ce scrieti.Precizati macar felul durerii si o cat de mica localizare, frecventa, timpi de intesitate, si eventual la ce raspunde pozitiv durerea cand incercati sa o ameliorati(pt ca presupun ca incercati macar un analgezic pt calmarea durerii).Ca idee si afectiunile oculare pot creea asa numitele "dureri de cap".Deci reveniti cu o descriere simptomatologica mai ampla si chiar ce fel de analize a-ti facut si rezultatele acestora.
Multa sanatate!
0
19-04-2007, ora 00:00
ally
Nu este medic/terapeut
ally
va multumesc ca mi-ati raspuns.Cel mai tare ma doare in spate...la ceafa si ma doare cam jumatate de ora dupaia ma lasa dar am si momente in care ma doare cam la interval de 1-2 minute dupaia ma lasa iar revine durerea.simt o durere groaznica.ca si cum cineva mi-ar "baga un cutit "poate e ciudata exprimarea.de asemenea ma dor ochii cand citesc mult.obosesc repede..si uneori mi se incetoseaza privirea.va rog mai dati-mi un raspuns.va multumesc
0
21-04-2007, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Personal, cred ca acea durere ca si bagarea unui cutit ar indica o nevralgie suboccipitala.Semnele oftalmologice ale dv, se ppot asocia atat unei astenii, cat chiar unei afectiuni oftalmologice.Cred ca ar trebui initial sa faceti o EEG si sa consultati un oftalmolog.Pt ca descrierea dv este extrem de sumara nu stiu cat de mult va poate ajuta parerea mea strict subiectiva.Oricum incercati si reveniti cu rezultatele acestor investigatii.
Multa sanatate!
0
03-09-2007, ora 00:00
osho
Nu este medic/terapeut
osho
Ally, am o intrebare: cum stai cu bila si fierea? Te rog sa imi raspunzi si apoi mai vorbim, ok?
0
08-09-2007, ora 00:00
ally
Nu este medic/terapeut
ally
pe prietenul meu de 3 zile il doare foarte tare coloana.nu chiar mijlocul coloanei ci mai in dreapta...undeva mai sus de rinichi.are dureri groaznice.nici nu poate sa se miste...sau sa priveasca in jos.trebuie sa stea mereu drept.o prietena de familie care este asistenta i-a spus ca poate sa aibe un inel deplasat.va rog mult spuneti-mi ce poate fi..ce analizesa faca sau ce tratament sa urmeze.astept urgent raspuns.va multumesc anticipat.
0
30-05-2008, ora 00:00
nausica
Nu este medic/terapeut
nausica
Buna! Sunt putin disperata... mama mea tocmai a avut o criza ingrozitoare: s-a trezit brusc din pat spunand ca o doare ingrozitor de rau partea de jos a capului continuand pana la ceafa si umeri mai mult in partea dreapta, am crezut ca are vre-un carcel sau ceva de genu dar durerea devenea din ce in ce mai intensa, atat de intensa ca a inceput sa planga, se vedea ca e o durere insuportabila, i-am facut un masaj cu carmol si i-am dat o aspirina(altceva nu am avut), acum s-a mai linistit dar tot imi este teama sa nu fie ceva mai grav, ma gandesc sa nu fie de la curent(sta cu geamul deschis la masina). Help please!
0
10-11-2009, ora 21:05
helenajinga
Nu este medic/terapeut
helenajinga
MA DOARE RAU CAPUL
FRUNTEA MAI EXACT
NU STIU CE SA MA FAC

DE LA CE AR PUTEA FI
CAND APLEC CAPUL MAI ALES
ALATURI DE ASTA AM SI O INFECTIE PE SINUSURI
NU FAC FEBRA
DAR NU MA LASA DELOC
INFECTIA ASTA SI NICI DURERLE
MEDICUL DE FAMILIE MI-A SPUS CA AM SINUZITA
MI-A REC HREAN DAT PE RAZATOARE SI APLICAT PE FRUNTE
NU MAI STIU CE SA MAI FAC
AJUTATI-MA CU UN RASPUNS
MULTUMESC
MAGDA
0
06-01-2010, ora 23:08
georgest
Nu este medic/terapeut
georgest
Buna ziua as vrea sa ma ajutati va rog pentru ca am inercat peste tot, de un an ma doare capul cate putin in fiecare zi, ma doare tot capul si este o durere continua, imi trece daca iau un agocalmin, am observat ca atunci cand ma ridic si din pat brusc sau cand urc nijte scari inima incepe sa imi bata tare si simt pulsatii in cap cu durere, as vrea sa imi dati un raspuns, la fel daca aplec capul in fatza simt durere in fatza, , iar cand asez capul pe ceva, chiar si pe o perna ma doare asa capul, am fost la ORL si mi.a spus ca am o deviatie de sept sa fie oare de aici, si am fost si la un neurolog care mia dat 10 pastile GABAPENTINIUM care m-au ajutat sa imi treaca durerile de capul si ma simteam cum eram inainte de aceste dureri, dar am inteles ca sunt foarte puternice, sincer nas vrea nici sa ma speriati multumesc mult si as ramane recunoscator
0
13-11-2010, ora 01:59
ada_2838
Nu este medic/terapeut
ada_2838
Acum am gasit acest post! Dau un raspuns pentru cei care inca nu au gasit o solutie. In 80% din cazuri durerea de cap se datoreaza unor muschi tensionati. Suna banal dar incercand exercitii de stretching (intindere) pentru muschii gatului si capului se obtin rezultate uimitoare in combaterea durerilor de cap. In caz ca nu functioneaza cu aceste exercitii o vizita la un cabinet de terapie complementara ar putea sa ajute in gasirea de solutii.Sunt multe de aflat de la acesti oameni.
0
06-12-2011, ora 00:41
elizaely
Nu este medic/terapeut
elizaely
buna ziua ! de o luna jumate ma dor oasele, incheieturile, tusesc, transpir f tare cateodata am si frisoane stranut, tusesc. am fost la doctor mi-a dat ibuprofen, proflox, si un alt antibiotic puternic dar degeaba. precizez ca am si astm bronsic si folosesc inhalador dar nu am facut nici o criza pana acum. oare durerile si lipsa mea de putere o fi din cauza acestui astm ? precizez ca pofta de mancare am. multa lume mi-a zis ca e din cauza umiditatii pe timp de iarna mai ales ca locuiesc inntr-un oras din spania unde este umiditate destul de mare. va multumesc
0
11-12-2011, ora 19:53
Gynna26
Nu este medic/terapeut
Gynna26
Buna seara, am si eu o problema, vreau sa stiu la ce medic sa merg! Ma doare capul de vreo 2 saptamani, cred ca un fel de cefalee, am un nod in gat, transpiratie in palme si nu am pofta de mancare. De ce specialitate tine problema mea? Va multumesc!
0
19-02-2012, ora 15:15
Melly H
Nu este medic/terapeut
Melly H
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune de ce ma doare dupa cap dupa ce ma aplec si apoi ma simt putin ametita!
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •