ma autodistrug ajutati-ma. imi este gandul numai la ea si ca intr-o zi vom fi din nou impreuna

16-07-2011
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
referitor la subiectul "ce pot face pentru a recastiga increderea sotiei" relatia a luat sfarsit ea alegandul pe el.ce fac ca nu am pofta de mancare o visez noaptea nu ma mai tin pe picioare fumez enorn de mult imi este gandul numai la ea si ca intr-o zi vom fi din nou impreuna.va exista posibilitatea ca dupa ani sa-i reinvie sentimentele fata de mine? am fost si la psihiatri si psihologi dar simt mereu nevoia sa vb cu cineva.NU mai pot sta nici ancasa decat atunci cand va scriu o iau razna imi vine sa ma urc pe pereti.va pot suna daca imi lasati un nr de tel. va multumesc
12 comentarii
0
16-07-2011, ora 13:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Pot sa -ti spun cum este sa primesti un sut in fund.Nu intelegi de ce, dar iti revii.Dar apoi, eu, personal, nu mai vreau sa vad niciodata si asta chiar inseamna niciodata, pe cel care mi-a facut rau. Nu stiu cum e mai bine, dar nu mai vreau sa zgandar o rana... Asa ca daca cel caruia i-ai facut rau nu mai vrea sa te vada, ar fi bine sa intelegi ca nu mai vrea sa sufere, simpla ta prezenta poate insemna suferinta.Eu cred ca trebuie sa-ti ceri iertare si sa accepti consecintele faptelor tale. Si consecintele astea pot sa doara, dar un om resbonsabil accepta. Si din momentul in care ai constientizat cat rau poti face, e bine sa nu mai faci rau. Si o sa vina si pacea... pentru ca tu de asta ai nevoie, de pace.Si poti sa te si rogi, rugaciunile nu fac rau.Nu pot sa-ti spun cine a zis, am uitat, dar stiu ca a zis cineva ca rugaciunea are cea mai mare putere atunci cand intelegi si implinesti tu ceea ce ai cerut. Si apoi oamenii sunt liberi, nu stii ca dragoste cu sila nu se poate? Accepta si ca nu esti iubit de cel pe care tu-l iubesti... Iubirea ta inseamna si acceptare a dorintei celuilalt. Si apoi ai rabdare... Timpul le rezolva pe toate.Nu poti sa zappezi peste perioada, poate ca "este scris in soarta ta sa cunosti suferinta" ( asta e limbajul povestilor, mie imi plac), trebuie sa ai curaj, cere ajutor prietenilor, daca esti ortodox sau catolic, vorbeste si cu un parinte, cauta un psiholog, un psihiatru( persistenta in depresie nu este normala ).Numai bine
0
16-07-2011, ora 13:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce nu vii acasa sa-ti vezi putin rudele tale, lasa totul si fa o vacanta de o luna, prefa-te ca uiti cele intamplate, timpul va mai estompa din durere...Alta cale nu este, trebuie sa stati separati deocamata indiferent cu cine se consoleaza fiecare..Din punctul meu de vedere nu cred ca te vei schimba chiar atat de usor si atat de curand...revenirea ei - sa zicem in viitorul apropiat - s-ar chema slabiciune, acceptare, compromis, nesiguranta, promiscuitate si nu cred ca toate acestea le vei rasplati cu o schimbare majora de personalitate din partea ta.Tu estu tu..Ai avut multe ocazii sa fii altfel, sa pari altfel, de cateva ori ti s-a intins mana...ea a cedat..si ti-a facut si un copil.si tu ce ai gandit ca merita aceste decizii poate luate cu destula greutate de catre ea ? ce ai facut ? "Nimic"- ar raspunde ea..."Destule"- ai raspunde tu.Nu mai da bani la psihiatri si psihologi, mergi la preotul ortodox de la biserica romaneasca din zona si fa din el un duhovnic..te va ajuta cu multe sfaturi intelepte, vei fi mai aproape de Dumnezeu si vei ajunge sa te intelegi pe tine ; credinta te va ajuta sa mergi mai departe si poate ca intr-o zi vei gasi femeia potrivita tie...Nu o necaji prea mult, nu o deranja, stai deoparte, urmareste totul de la distanta, oricat de greu iti este.In august toata Italia e in vacanta.reintoarce-te la familia de sange si vino acasa.
0
16-07-2011, ora 13:53
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
Va multumesc din suflet.aveti dreptate ca totul depinde de mine si imi este greu in acest moment.NU reusesc sa gasesc prezentul imi fuge mintea numai la viitor.sper ca acesta sa fie cel mai mare obstacol din viata mea.cea mai dureroasa emotie pe care am simtit-o.Pur si simplu imi este frica si teama totodata. am sa va tin la curent cu ce mi se mai intampla.va multumesc inca odata.
0
16-07-2011, ora 14:12
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
eu iti mai zic o data: cauta alinarea intr-o alta femeie si incearca sa uiti pe fosta ta sotie intr-un cuvant refa-ti viata
stiu ca iti este greu dar aceasta femeie nu a fost nu este si nici nu v-a fii pt tine
o sa vina si femeie care e facuta pt tine ca doar nu esti calugar!
lasa sa treaca timpul ca el vindeca toate ranile!!!!!
capul sus mergi inainte!!!
0
16-07-2011, ora 14:16
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
am auzit ca locuiesti in italia
unde anume?
0
16-07-2011, ora 14:24
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Ti-am scris si la primul tau semnal. In cele de mai sus ti-au dat sfaturi numai femei. Iar cele ce ti-au transmis sunt cuvinte de incurajare. A iubi pe cineva inseamna si a-i da libertatea de a iubi pe altul. Nimeni nu e de neinlocuit. Regretele tale sunt tardive si, daca te-ai schimbat, bucura-te daca femeia ta este mai fericita. Nu-i dori raul. Unul din rele este gandit de ea, daca s-ar intoarce la cel care a facut-o sa sufere. Lasa-ti mandria ta de barbat, alegeti o femeie care va putea sa vada de la inceput in tine un om de caracter, iubitor si pasnic. Iti doresc lumina in gandurile tale, iesi din casa, priveste in jurul tau, in lume sunt mai multe femei decat barbati. Si ele isi doresc un barbat asa cum te-ai descris in ultimul timp. Acesta este mesajul unui barbat catre tine
0
16-07-2011, ora 15:26
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
locuiesc in brescia
0
16-07-2011, ora 15:36
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
va dau dreptate ca regretele sunt tardive dar poate alti barbati au provocat mai mult rau decat mine si au reusit sa revina pe calea ce dreapta si sa indrepte familia.EU de ce ar trebui sa pun punct si sa nu lupt pentru ceea ce-mi doresc numai ca nu stiu cum? sentimentele pot reanvia dar cum? Nu cred ca poti sterge din minte toate momentele frumoase ramanad doar cele urate. numai crede cum sa o fac sa creada? am gresit enorm stiti asta multi nu o recunosc.cum as putea sa o recuceresc din nou?
0
16-07-2011, ora 18:06
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Tizule, hai sa privim problema in sensul pe care vrei tu. Sa o recuceresti. Femeilor le plac barbatii...pe val... Nu pe cei care cer si sunt plangaciosi. Femeile sunt atrase de barbati spirituali, echilibrati, plini de viata, de energie debordanta, dar in acelasi timp intelegatori si iertatori. Fiecare din voi aveti frica ca lucrurile sa nu se mai repete in rau. Mergi la copilul tau cu o atentie si arata-te asa cum te-am descris mai sus. Nu ai ce pierde. Poate vei fi castigator in timp. Daca ea nu va observa schimbarea, daca nu-si va aminti la lucrurile placute petrecute intre voi, ea va trai cu gandul ca a dat cu piciorul la un om meritos. Incearca, curaj!.
0
16-07-2011, ora 19:38
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
da pot face orice dar problema este ca eu sunt pe locul 2 avand in vedere ca are sentimente fata de altcineva si ceea ce eu o sa fac nu va lua sigur in considerare pt ca facut_o acum 3 zile de ziua fiului meu care nici el nu ma mai vrea de altfel.ma intrebat ce caut acolo"la roma " sa ma intorc inapoi la mine acasa la brescia ca aia este casa lui.doare si a durut rau de tot.nu stiu ce sa mai fac si de unde sa incep femeile stiu mai bine cred ca doar ele ma pot sjuta nus ce sa zic.mersi mult
0
16-07-2011, ora 22:51
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Marius!!!!!!!!! trezeste te, gata.Cat ai de gand sa continui asa?Eu sunt la concesio, daca vrei vb -*


(*modificat de admin)
0
17-07-2011, ora 16:48
maryus81
Nu este medic/terapeut
maryus81
cris_li intra pe mes cand ai timp plssss
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Modul de manifestare în timpul certurilor domestice poate prezice bolile viitoare
  • Semne de alarmă într-un cuplu (ce ar putea arăta ca relația nu evoluează bine)
  •