m-am oparit, ajutati-ma va rog!

16-02-2010
radian
Nu este medic/terapeut
radian
acum 2 zile la serviciul, m-am oparit cu apa fiarta, mi-a patruns prin gheata, , , nu am avut ce face...si nu am dat prea mare importanta...am ajuns acasa, era o basica urata, am spart-o, a fost bine. a doua zi...nu am bagat nimic de seama
astazi a treia zi, ma doare piciorul si mi s-a umflat.putin.mi-e frica de infectie...ce ma sfatuiti sa iau...antibiotic...si un unguent sau... ce crede ti...va multumesc din suflet!asrept sfaturile dumneavoastra.
4 comentarii
0
16-02-2010, ora 23:48
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sunt spray-uri bune pentru arsuri la farmacie, daca persista problema mai bine te duci la un control, nu are are rost sa bagi antibiotice degeaba care numai sa-ti dauneze si sa fie fara efect. Numai Bine!
0
17-02-2010, ora 06:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Baneocin unguent pe o compresa sterila, pui pe rana si pansezi. O data /zi.Apoi te incalti cu ceva mai comod. Eviti sa stai mult timp incaltat.In cateva zile va trece.
0
17-02-2010, ora 11:10
radian
Nu este medic/terapeut
radian
va multumesc din suflet, am luat baneocin, ff bun.mii de multumiri, si multa sanatate !
0
17-02-2010, ora 11:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Te-as sfatui sa-ti cumperi Calendula CH200, remediu homeopat de la o faramcie homeopata, costa 6 lei si sa sugi zilnic de 2-3 ori cate o granula la intervale mai mari. NU exista pe lumea asta un remediu mai efcetiv la repararea tesutului dupa arsuri si opareli. Impiedica si infectia si repara tesutul.
Crema de galbenele este la fel de folositoare, dar nu la fel de puternic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  • Bandajul inteligent pentru tratarea rănilor și prevenirea infecțiilor
  • Impactul microbiotei intestinale asupra barierei mucusului intestinal este modifiat la șoarecii cu arsuri
  •