m-a taiat pe gat cu briciul la frizerie! need help

03-01-2015
motanurau17
Nu este medic/terapeut
motanurau17
Buna ziua
In urma unui banal aranjat de barba la o frizerie dintr-o neatentie am fost taiat cu briciul in mai multe locuri in zona gatului. As dori sa stiu ce sanse am sa fii contractat un virus hepatic b sau c sau orice alt virus periculos in conditiile in care lama briciului a fost schimbata(sunt sigur de asta in proportie de 90 la suta).Mentionez ca frizeria respectiva nu era una dintre cele mai stralucite iar normele de igiena nu pareau sa fie respectate.Din nefericire ptr mine mine este destul de greu sa ma impac cu ideea ca m-as fi putut contamina dintr-o prostie si as dori sa stiu cand este recomandat sa fac analizele de sange.
Din ce m-am documentat eu am inteles ca virusii hepatici nu rezista in mediul extern decat pana se usuca picatura de sange si moare celula iar ce va pot spune este ca tipa cam evita de obicei sa foloseasca briciul iar in incapere era destul de cald.
Ma intereseaza daca sunt maotive bine intemeiate sa imi fac probleme
Va multumesc anticipat
7 comentarii
0
03-01-2015, ora 22:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Poti face analize dupa o luna sau sase luni si vei stii sigur daca este totul OK.
0
03-01-2015, ora 22:44
motanurau17
Nu este medic/terapeut
motanurau17
Multumesc ptr raspuns insa nu este foarte conculdent.Ce analize sa fac intr-o luna?
0
03-01-2015, ora 22:47
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mergi la medicul de familie si te va indruma el.
0
03-01-2015, ora 22:52
motanurau17
Nu este medic/terapeut
motanurau17
In mod obligatoriu o sa ma adresez unui medic insa scopul topicului meu este altul.Ma intereseaza pareri rationale despre sansele mele de contaminare tinand cont exclusiv de conditiile si factorii prezentati de mine.
0
03-01-2015, ora 22:57
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Sansele sunt ca atunci cand mergi la dentist, ce faci mergi cu ustensilele tale ????????????? sau il pui pe medic sa le sterilizeze in fata ta?????????
riscuri sunt cam in fiecare zi pe care o traim, atunci cand faci sex cu o fata si folosesti prezervativ il verifici din 2 in 2 secunde sa vezi daca sa spart?
0
03-01-2015, ora 23:17
motanurau17
Nu este medic/terapeut
motanurau17
diferenta este ca de data asta am vazut sange pe gat, o leziune clara si deschisa.Oricum cred ca sansele sa fi contractat o mizerie de hep b sau C si in cel mai rau nenorocirea de hiv sunt foarte scazute din urmatoarele motiv :acesti virusi nu au o rezistenta prea mare in mediul extern uscat iar ptr o contaminare trebuie indeplinite simultan o serie de conditii
0
04-01-2015, ora 15:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Asa este
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.