luxatie humerala recidivanta

25-06-2013
Lung
Nu este medic/terapeut
Lung
Buna ziua,
Am 22 de ani, si la varsta de 18 ani am suferit o luxatie humerala recidivanta,
in urma caruia am cazut de pe un cires iar mana dreapta a ramas acatata in crengi.
umarul a fost readus la loc la spital, dupa care am stat 3 saptamani cu umarul imobilizat
langa corp.
acum dupa 4 ani mana si-a revenit in totalitatea, credeam eu. puteam sa fac orice efort
faceam si sala asa mai lejer, puteam sa fac tractiuni cu o singura mana.
dar intr-un moment nefericit incercand sa ridic o greutate, am scapato din mana dreapta
si toata greutatea a cazut pe mana stanga, ( mana stanga aflanduse in pozitia de jos)...
am simtit ca mia tras umarul, si o durere mare pe moment, care a durat o saptamana
dar nu am avut umarul luxat. Dupa o saptamna disparese durerea, si intro seara inainte
de culcare miam bagat manurile sub perna si cand miam asezat capul pe umarul stanga
osul a si sarit afara, foarte lejer... o durere insuportabila, am mers la Garda de intervenii
unde au incercat in zadar o ora sami traga mana la loc, m-au chinuit dar nu au reusit...
ca in final sa ma anestizieze total ( sa ma adoarma) dupa care au reusit.
Am stat 3 saptamani bandajat, dupa care inca 3 saptamani cu o esarfa medicala care imi
tinea mana. Precizez ca mana nu miam folosito deloc, asta sa intamplat la inceputul lunii martie.
problema este ca nu pot sa imi folosesk mana, nu mio pot ridica peste nivelul umarului.
- as vrea sa va intreb, ar fii necesara o operatie, sau mana si-ar putea revenii dupa balneoterapie ????
- precizez ca dupa ce mi-au readus mana, in diagnostic a fost scris ca aveam si o ruptura musculara,
da nu stiu, ruptura sa produs odata cu luxatia, sau sa produs in timp ce doctorii imi trageau mana la loc.
Va Multumesc.
1 comentarii
0
26-06-2013, ora 00:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
luxatia recidivanta inseamna mai multe luxatii care se repeta la acelasi articulatie
in prima faza ar trebui un examen fizic competent la un ortoped specializat in chirugia umarului.
articulatia umarului mai ales la barbati nu permite luxarea lui fara daune majore a ceapsulei articulare sau in acest caz a coafei rotatorilor (acesta este alcatuita din ligamente si tendoane care stabilizaeaza umarul).
in functie de ce anume este lezat in articulatie se poate alege conduita terapeuitica.
in tarile de vest tendinta este foarte operatorie mai ales la barbati tineri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul