luxatie externa rotula

17-04-2011
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
Buna. ieri am reusit sa-mi luxez genunchiul drept la fotbal, am fost la urgente mi-a fost repusa la loc rotula, si mi-au fost facute 2 radiografii la genunchi pentru a se stabili daca am vre-o fractura. Dupa radiografii nu era nici un fel de fractura iar medicul mi-a recomandat imobilizarea genunchuiului 3 sapt in atela posterioara. Inca de ieri am putut sa calc pe picior cat de cat, iar astazi pot umbla relativ bine. dar am observat pe sub bandaj ca inca genunchiul e putin umflat si ma mai doare cand ating.Ce sfaturi imi dati si daca considerati ca trebuie sa stau 3 saptamani cu piciorul imobilizat ?
11 comentarii
0
17-04-2011, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imobilizarea gipsata a genunchiului nu mai constituie de 20-30 de ani tratamentul modern al luxatiei laterale a rotulei, fiind inlocuita cu orteza speciala de "centrare a rotulei".
Cred ca v-am transmis tot ceea ce era necesar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2011, ora 09:33
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
va multumesc mult pentru raspuns
0
19-04-2011, ora 19:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dupa parerea mea, doua radiografii dupa o luxatie de rotula sunt insuficiente. faci un AP, un lat-lat, unul axial si eventual o serie (30-60-90 de grade) defilé. dupa care te pronunti daca sunt, sau nu leziuni osoase. si tot nu stii nimic despre cartilajul hyalinic de pe condilul femural lateral. la noi tendenta este ca la pacienti tineri, la prima luxatie, sa se faca o artroscopie si reconstructia retinaculului medial si lateral release.
imobilizarea cu gips (circular sau atela dorsala) tip Böhler, este total demodata, mai bine folositi o orteza de genul "patelfix" si kinetoterapie pentru intarirea vastusului medial
0
21-04-2011, ora 11:42
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
pai mie asta mi-a recomandat doctorul, atela gipsata timp de 3 saptamani, si da mi-au fost facute 2 radiografii, oricum acuma imi simt destul de bine genunchiul, nu prea mai simt durere si pot umbla asa cu el in gips (prin casa)
0
21-04-2011, ora 11:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atat eu, cat si colegul ortoped care v-a raspuns mai sus, v-am precizat tratamentul modern al luxatiei laterale a rotulei, unul care exclude orice imobilizare gipsata, ca fiind inutila si chiar daunatoare (determina ankiloza aticulara).
Aveti dreptul si oportunitatea de a alege tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-04-2011, ora 17:46
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
pai m-am hotarat sa ma duc sa vad daca gasesc o orteza de care mi-ati recomandat, dar as mai avea o intrebare, pot sa imi fixez eu orteza respectiva sau trebuie sa fie un medic ortoped ? va multumesc inca o data pentru raspunsuri
0
22-04-2011, ora 15:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Utilizarea ortezei este extrem de simpla, nefiind necesara prezenta ortopedului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-05-2011, ora 10:32
niniza1234
Nu este medic/terapeut
niniza1234
va rog poate imi spune cineva ce inseamna BALLOTTAMENTO din italiana. multumesc.
0
01-05-2011, ora 11:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca este vorba despre articulatia genunchiului
balotarea patelei este posibila in cazul in care in articulatie este o cantitate semnificativa de fluid (sange?). in aceste cazuri patela "pluteste" asupra fluidului, si se poate balota (este metoda de examinare prin care impingi patela in jos si preiunea fluidului il impinge inapoi)
0
02-05-2011, ora 21:13
niniza1234
Nu este medic/terapeut
niniza1234
merci mult
0
03-05-2011, ora 12:35
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
buna. revin cu date privind reuperarea mea in speranta ca vor fi utile si altor perosane care au aceiasi problema. Am stat 2 saptamani cu piciorul in gips iar lin urma sfaturilor primite aici mi-am luat o orteza mobila de genunchi cu care am inlocuit gipsul. pot spune ca deja pot umbla relativ normal cu orteza doar ca genunchiul imi oboseste mult mai rapid ca celalalt.
ce sfaturi mai aveti si cum as putea sa-mi grabesc recuperarea ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: