luxatie acuta rotula dreapta si hematroza

13-07-2011
deiutu
Nu este medic/terapeut
deiutu
Buna ziua,

In luna martie a.c. am sarit un gard si am cazut cu toata greutatea pe piciorul drept si rotula a iesit si am pus-o la loc. am fost la spitalul Foisor unde mi-a spus, dupa radiografie ca am luxatie acuta rotula dreapta si hematroza. Mi s-a scos 50 ml lichid si am avut atela gipsata timp de 3 saptamani.

Dupa scoaterea atelei gipsate am purtat 3 saptamani orteza de genunchi dreapta.

Dar, am fost la un control, acum dupa 4 luni, pentru ca am dureri de genunchi, imi pleaca din cand in cand rotula, trosneste, este cald piciorul in zona genunchiului si doctorul mi-a spus ca nu are ce sa imi faca decat sa ma opereze.

Chiar este nevoie de operatie?

Multumesc si astept raspunsul dvs.
1 comentarii
0
13-07-2011, ora 19:17
Monic1
Nu este medic/terapeut
Monic1
Buna ziua am 17 ani si acum sunt in vacanta la tara si ieri mam dus cu tatal meu la camp sa vad cum incarca baloti de trifoi intr-o remorca de tractor si am vrut sa incerca si eu sa ridic unul si nu am reusit erau grei dupa am ridicat unul impreuna cu varul meu iar el a ridicat mai sus ca mine acel balot si mia prins mana intre oblonul remorcii si acel balot mia dato peste cap mana imediat a inceput sa ma doara si mi sa umflat un pic si sa invinetit si timp de cateva minute nu prea am putut sa imi misc nici degetele ptr ca ma dureau.acum am perioade cand ma doare incheietura si nu sa desumflat si e tot e vanata si daca apas nu prea tare in locul unde e umflat si vanat ma doare acel os.si daca strang pumnul nu ma doare de fiecare data cand il strang.nu am fost la medic pana acum si nu stiu ce am ma puteti ajuta dvs va rog..va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.