lupus eritematos

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
vreau sa stiu mai multe despre LES, multumesc
16 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Lupusul eritematos este o boala imuna de etiologie necunoscuta care afecteaza diverse aparate si sisteme. Manifestarile pot fi multiple:
- oboseala, astenie, febra, greturi, scadere in greutate
- dureri articulare si musculare, poliartrite, deformari ale mainilor
- eruptii cutanate cu aspect specific, fotosesibilitate, alopecie (caderea parului)
- anemie, scaderea globulelor albe si a trombocitelor, marirea de volum a splinei
- afectare cognitiva, crize comitiale, cefalee, neuropatie periferica
- inflamatia pleurei si pericardului, miocardita, endocardita, pleurezie, pneumonie
- proteine si cilindrii celulari prezenti in urina, sindrom nefrotic
- diaree, enzime hepatice anormale
- tromboze venoase si arteriale
- avorturi
- conjunctivita, episclerita, sindrom sicca
Tratamentul este simptomatic si se realizeaza cu antiinflamatorii nesteroidiene, glucocorticoizi si agenti citotoxici.
0
05-03-2007, ora 00:00
licurici
Nu este medic/terapeut
licurici
vreau sa pun o intrebare:exista sclerodermie fara afectare cutanata?
0
15-04-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Nu, din cate stiu eu, care am de 4 ani boala asta, nu exista sclerodermie fara afectare cutanata.
0
19-08-2009, ora 23:31
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Nu, categoric nu! Nu exista sclerodermie fara afectarea cutanata. De fapt, sclerodermia se instaleaza in primul rand la nivelul tesuturilor cutanale desi nu intotdeauna cei afectati reusesc sa isi dea seama in timp utill. La unele persoane sclerodermia ramane doar la acest nivel. Insa sunt din ce in ce mai multe persoanele care incep sa aiba manifestari si la nivelul organelor internerinichi, plamani, inima, ficat, uter, intestin. As fi curioasa sa aflu cate dintre persoanele cu diverse forme de sclerodermie au avut, sau au, probleme de prolaps anal si/sau prolaps uterin.
Eu am de cel putin trei ani aceasta boala, (abia anul acesta mi-au dat in scris confirmarea, dupa doua capilaroscopii si o biopsie cutanala). Ei, medicii, imi spun ca trebuie sa accept cortizonul ca unica terapie. Eu, bolnava, le raspund ca nu ma intereseaza cortizonul, ca nu vreau sa adorm simptomele ca boala sa mearga inainte in mod tacut, fara ca eu sa imi dau seama de ceea ce se petrece in si cu corpul meu. Am hotarat (si deja aplic)sa ii dau corpului meu doar alimente biologice, "primitive": sucuri de mere, de morcovi (si frunze de morcovi), de sfecla rosie, de frunze de patrunjel, de leustean si de cimbru. De asemenea am decis si deja inceput sa fac clisme cu cafea arabica 100% si cu infuzie: de musetel. Iau in completare integratori alimentari, minerale si vitamine de la Nutrilite, care deja dau rezultate ( chiar daca sunt slabute pentru inceput (am inceput doar de cateva luni). Eu cred, sau mai bine spus sunt convinsa, ca in acest fel voi reusi sa inving boala, liberandu-mi treptat corpul de orice toxina pe care de-a lungul timpului am gazduit-o in el, si intarindu-mi sistemul imunitar cat mai mult, pentru a lupta eficient impotriva oricarui agent strain virus, bacterie, microb) cuibarit in organismul meu si care sta la baza acestei boli.
0
20-08-2009, ora 10:42
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna Terra Mater! In primul rand te felicit pt. faptul ca se pare ca esti o persoana foarte puternica si optimista, desi ai o boala atat de grea. Si eu am asa ceva de 5 ani si am foarte multe complicatii, dar din pacate nu sunt asa de puternica si de ambitioasa ca tine, desi mi-as dori tare mult. In legatura cu cortizonul iti spun din proprie experienta ca faci foarte bine pt. ca nu-l accepti. Am luat si eu vreo 6 luni si mi-a facut foarte mult rau, iar bine cred ca nu mi-a facut deloc. Eu am trecut prin perioade foarte grele si atunci am acceptat tot ce mi-au dat medicii inclusiv chimioterapie cu ciclofosfamida, care la fel, mi-a facut mai mult rau decat bine. Oricum, poate ca nu te intereseaza lucruri despre mine, dar am vrut sa te felicit pt. felul cum gandesti si sa iti doresc din tot sufletul multa sanatate si putere ca sa lupti cu boala asta. Numai bine!
0
20-08-2009, ora 21:00
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
adelaide, buna seara! Iti multumesc pentru aprecieri (pe care le consider sincere). Ai dreptate! M-ai perceput bine. Sunt intr-adevar o persoana foarte optimista, pozitiva, solara; dintotdeauna o luptatoare indarjita (ce sa fac, sunt predestinata sa fiu asa: sunt un taur :) ;) ) Pentru drepturile mele (si mai ales cand stiu ca am dreptate) lupt pana in panzele albe si trei palme mai departe. In cazul asta, stiu ca am dreptul sa traiesc si nu am sa renunt cu una cu doua la viata doar pentru ca niste nemernici care nu se mai satura de bani si onoruri au decis ca noi, cei multi, trebuie sa murim ca sa poata ei trai in desfrau si avutie nelimitata. Stiu ca boala mea nu este ceva natural, am inteles foarte bine acest lucru. Am inteles si pe ce cale a ajuns in corpul meu si am aflat si remediile pentru a scapa de ea. Ce-mi lipseste? Nimic! Am toate elementele necesare pentru a ma vindeca. Si asta se va intampla. Poti sa te vindeci si tu! Si oricine! TREBUIE DOAR SA VRETI CU ADEVARAT! Chiar daca ati acceptat din motive de disperare si dezinformare terapii alopate si mai ales chimioterapii. Daca veti intelege cu adevarat ce sansa aveti nu veti sta prea mult pe ganduri ci veti cauta sa va organizati cat mai repede posibil pentru a incepe actiunea de vindecare, razboiul impotriva bolii si prin asta impotriva genocidului la care ne supun guvernantii prin sistemul sanitar din tara. Nu cred ca te va consola, dar oricum consider ca este important sa o spun: aceste imbolnaviri sunt adevarate actiuni planificate, la nivel mondial, deci nu priveste doar Romania. Este o metoda de exterminare, care in acelasi timp produce profit fabricantilor de medicamente, medicilor, politicienilor, bancherilor. Ne obliga la vaccinari "preventive" dar nu ne spun ce anume vor sa previna cu adevarat. Va voi spune-o eu: previn o sanatate perfecta a noastra, ca astfel sa fim dependenti mereu de medicamentele lor, iar in final sa ne decimeze pentru ca, cica, suntem prea multi pe gogoloi. Ne decimeaza si prin alimentele care nu mai sunt naturale pentru ca de zeci de ani se produc fortat prin aport excesiv de chimicale extrem de daunatoare oricarui organism. Pamantul este otravit, aerul este otravit, apa este otravita. Noi insine suntem otraviti. L a aceasta otravire am contribuit chiar noi, crezandu-i pe medici si pe politicieni, pe oamenii de stiinta. Dar putem sa ne curatam si sa ne dobandim sanatatea! Sa cultivam pentru uzul propriu si al familiarilor, pamanturile noastre fara aport de chimicale. Noi suntem conceputi genetic sa ne hranim doar cu produse naturale. Pe cele chimice si mai ales obtinute prin modificari genetice, organismul nostru nu le recunoaste si deci nu le accepta. Dar noi continuam sa-l bombardam cu acestea. Ok! PANA ACUM AM FOST CU TOTII IGNORANTI, NU ERAM INFORMATI. DAR ACUM STIM. NU NE MAI PUTEM PERMITE SA STAM CU BRATELE INCRUCISATE SI SA NE ASTEPTAM MOARTEA (BA CHIAR PLATIND BANI GREI CA SA INTERVINA MAI DEVREME). Acum stim si sta in puterea noastra sa punem capat acestei situatii. Refuzand sa mai cumparam alimentele din supermarket-uri sau piete (alea frumoase si tentante, pline de hormoni, aditivi, conservanti, pesticide) si sa ne orientam spre legatura de patrunjel sau de ceapa pipernicita din cosuletul sau sortul babei Floarea care sta in fiecare dimineata sfioasa langa intrarea in piata, ca n-are bani sa isi plateasca un loc la masa. Ouale de la gaina lu mos Costache sunt mult mai sanatoase, ca le da porumb din ogorul sau si nu MONSANTO, modificat genetic si stropit cu toate chimicalele posibile. Uleiul este mai gustos ala facut la presa la tzatza Marita de pe ulita garlii etc. etc. Draga adelaide, expunerea problemelor tale nu m-a deranjat deloc. Dimpotriva, aprob faptul ca ai decis sa faci publice suferintele tale, descriind nu numai simptomele tale ci si modul in care ai fost tratata de medici. Este foarte important ca aceste lucruri sa fie cunoscute. Sunt din ce in ce mai multi oameni care sufera de tot mai multe afectiuni noi si ciudate, despre care majoritatea medicilor afirma ca nu au cunostiinta (cand nu te trateaza ca nebun sau bolnav imaginar). Daca chiar nu stiu, hai sa ii ajutam sa iasa din ignoranta. dar daca stiu si tac pentru ca le este mai comod asa, avand beneficii de la industriile farmaceutice, haideti sa ii dezvatam, sa le taiem craca, aratandu-le ca ne-am trezit, si ca totusi mama natura nu ne tradeaza (nu a facut-o niciodata, dimpotriva noi am tradat-o pe ea) ci a ramas tot ea singura vindecatoare a durerilor si suferintelor noastre. Daca vrei (vreti) mai multe detalii despre terapiile pe care mi le aplic eu, (sunt eficiente in orice boala, inclusiv cancer, intrucat intai dezintoxica organismul si apoi intaresc sistemul imunitar pentru a lupta eficient impotriva oricarui agent strain care agreseaza corpul), scrieti-mi si am sa incerc sa va trimit manualul (scris de un medic pe care l-au asasinat pentru ca era un adevarat pericol pentru industria medicamentelor si pentru ceilalti medici inrobiti ai acesteia) care contine toate datele pe care sa va bazati actiunea de insanatosire. Multa sanatate tuturor!
0
21-08-2009, ora 10:52
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna dimineata! Multumesc din suflet pt. tot ce mi-ai scris. Si eu cred in cele naturiste si fac de 3 ani un tratament homeopat, care simt eu ca m-a ajutat foarte mult. Da, chiar as vrea sa pot citi acea carte despre care spui. Am o curiozitate. Tu nu faci nici un fel de tratament alopat pt. sclerodermie(ca am inteles ca asta ai)? O zi buna, multa sanatate si multumesc inca o data pt. tot!
0
25-08-2009, ora 03:23
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Buna...dimineata tuturor!
Nu, adelaide, nu fac niciun tratament alopat. De doi ani si jumatate nu am mai acceptat nimic, niciun medicament. Singura terapie la care am recurs, este cea a Dr. Gerson. De fapt despre aceasta vorbeam mai sus. Este o carte intreaga, deci nu este posibil sa o postez aici. iata de ce spuneam mai sus ca daca este cineva interesat de aceasta terapie, sa ma contacteze la adresa de e-mail pe care am dat-o mai sus. Numai asa am sa pot sa incerc un transfer al cartii respective, pe adresa persoanei interesate. Ar mai fi o alta carte, care ar putea interesa in special pe cei cu probleme la intestin: Dr.Arnold Ehret:" Sistemul de vindecare al dietei fara muc". Sunt un fel de "Biblie" a bolnavilor considerati de medicina clasica drept "incurabili". Crede-ma ca merita sa iti aplici terapiile acestea. cea adr. Gerson insa este adecvata pentru mai multe boli cancericene si degenerante despre care in general medicii spun ca sunt ireversibile si se conclud cu moarte destul de rapida... Dar, asa cum am mai spus in mesajele anterioare, inainte de orice, TREBUIE SA CREZI IN SANSA TA DE VINDECARE! Astept sa imi dai adresa unde sa incerc sa iti trimit cartea. Sanatate si o zi plina de forte si pozitivitate!
0
25-08-2009, ora 08:35
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna dimineata! Adresa mea de email este. - Multumesc mult si multa sanatate!
0
26-08-2009, ora 00:35
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Ti-am trimis cartea, adelaide. Sper ca tu ai reusit sa o descarci. Si mai sper ca vei avea rabdarea necesara pentru a o citi cu maxima si deosebita atentie. Daca vrei sa traiesti (si nu oricum, ci in deplina sanatate) ai sa urmezi terapia respectiva ; vei vedea ca nu-i greu. Dupa maxim 10 zile te vei obisnui si va deveni ceva firesc.Organizeaza-te intai pentru a te aproviziona cu alimente 100% biologice si tot ceea ce este indicat in terapia respectiva. daca vei avea nelamuriri, contacteaza-ma! Am sa te "luminez" cu tot ceea ce stiu eu. :) Doamne ajuta!
0
26-08-2009, ora 11:52
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Multumesc din suflet pt. carte. Am reusit sa o descarc, dar am o nelamurire. M-am uitat un pic peste ea si la prima vedere se pare ca se refera la cancer, boala care este total diferita de sclerodermia sistemica, pe care o am eu si care este o boala de colagen, o boala autoimuna care are sistemul imunitar foarte activat si care in loc sa lupte pt. organism lupta impotriva lui. Din cate stiu eu, cancerul este o boala total diferita. Oricum eu voi sta si voi citi toata cartea din scoarta in scoarta si voi incerca sa si fac ce scrie acolo, dar nu cred ca voi avea curaj sa renunt la tratamentul alopat, pt. ca am foarte multe complicatii destul de grave. Multumesc mult inca o data si multa sanatate!
0
26-08-2009, ora 12:41
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Salve! Daca vei citi cu atentie, vei intelege ca aceasta terapie este adresata nu numai bolnavilor de cancer ci tuturor celor care sufera de boli degenerative, (inclusiv diverse forme de cancer in metastaza). Ori, sclerodermia - bola de care suferim amandoua - este o boala degenerativa. Ce te face sa crezi ca eu nu ma lupt cu complicatiile acestei boli? Crezi ca un uter care se ingroasa mereu fara ca medicii sa isi (si sa imi) explice cauza este un lucru bun? Un an de zile nu am mai avut menstruatie si desi la repetatele analize nu existau indicii de menopauza ei se incapatanau sa imi spuna ca trebuie sa accept ca ma apropii de varsta menopauzei... Crezi ca o multime de adenoame tubulare cu risc atat scazut cat si ridicat de displazie este o floricica la ureche sau ca nu are nimic in comun cu sclerodermia? Crezi ca steatoza hepatica e un moft aparut de nu se stie de unde intr-un corp care nu consuma (si nu a consumat niciodata) alcool si grasimi animale? Pierderea vederii pe zi ce trece, fara ca medicii sa gaseasca ceva care sa explice fenomenul ti se pare firesc sau ca nu ar fi corelat sclerodermiei? Rigiditatea si inghetarea brusca a peste 50% din corp, o multitudine de noduli care au impanzit bratele si gambele crezi ca sunt "podoabe" de care o persoana ar trebui sa fie orgolioasa ca le are? Crezi ca este linistitor faptul ca in orice moment indiferent dac, a faci sau nu un minim efort, presiunea arteriala sa iti urce la aprox. 20/ 12? Sau ca temperatura corpului sa iti scada hodoronc-tronc la 35°C? Ma opresc aici cu enumerarea unora din problemele mele. Draga adelaide. fiecare este inzestrat cu un liber arbitru personal. Depinde de fiecare dintre noi ce drum alegem la un moment dat. Cineva, la o alta tema de pe acest site, spunea: "Orice boala este vindecabila dar nu orice bolnav, iar cine se lupta invinge in general, indiferent de numele bolii, daca a ales mijloacele potrivite." Repet ceea ce ti-am scris in mesajul anterior ca si in cel care a insotit cartea: CITESTE TOTUL CU MARE ATENTIE! Goleste-ti mintea de tot ceea ce este negativ si prefabricat (frica de complicatii este un element negativ). Cum poti sa ai asemenea frica daca oricum ai recurs si la terapii homeopatice? Daca le amesteci iti spun din experienta proprie ca nu vei obtine mari schimbari. Medicina alopata o combate pe cea homeopatica si pe cea naturista in general. Citeste cartea ! Eu am inceput sa imi aplic aceasta terapie si marturisesc ca simt ca imi ajuta, iar anumite analize de sange si urina confirma micile schimbari in bine. Prefer sa ma lupt cu durerile si sa constat in mod constient cum acestea se diminueaza si dispar, decat sa ma amagesc cu iluzia ca stau bine si de fapt boala devoreaza in stanga si in dreapta ca pe mosia lu tacsau... Confirm ca pentru asta, pentru a putea face fata bolii, este nevoie de CURA. Eu l-am gasit pentru ca -repet - VREAU SA TRAIESC; si VREAU SA TRAIESC BINE, NU CHINUINDU-MA..Sanatate!
0
23-09-2009, ora 15:01
Nellyna
Nu este medic/terapeut
Nellyna
Buna! Terra Mater, te rog mult de tot daca poti sa-mi trimiti si mie cartea. Eu am citit-o de mult si sunt pe calea spre vindecare :), dar nu o am in limba romana si fiind in strainatate nu reusesc sa o gasesc, as avea nevoie de varianta in limba romana pentru a o darui tatalui meu, asadar te rog din suflet daca vrei sa mi-o trimiti si mie.

Cu Multumiri
Ionela
0
14-02-2012, ora 22:32
Angela35Toma
Nu este medic/terapeut
Angela35Toma
Buna seara. D. Terra Mater aveti un suflet mare si sa va dea Domnul multa sanatate. As dori si eu aceasta carte a lui Dr.Gerson pentru fiica mea, care are 16 ani si abea i-a fost depistata boala de lupus eritematos. Va multumesc din suflet. -
0
16-02-2012, ora 17:17
dorinadinu15
Nu este medic/terapeut
dorinadinu15
Am fost diagnosticata cu vasculita nodulara. Doresc sa stiu daca exista un tratament pentru aceasta boala. De asemenea vreau sa va spun ca am ASLO 290, 7 SI FIBRINOGEN 443, 76. Astept un raspuns.
Vasculita nodulara se numara printre bolile care impun scutirea de impozit pe venitul din salarii ?
0
07-06-2012, ora 22:22
George88
Nu este medic/terapeut
George88
buna ziua !!!
am fost suspectat de lupus, am primit rezultatele primelor analize de baza pt lupus, dar inca nu mi-au fost citite. Va rog daca puteti sa ma ajutati in descifrarea lor, si daca mai este vreun semn in privinta lupusului din aceste analize
Ac anti Ro - valoare obtinuta 5.073 ( negativ 20)
Complement seric C3- 1.20 (val. de referinta 0.90 - 1.80)
Complement seric C4 - 0.40 (val. de referinta 0 - 40)
Factor reumatoid calitativ - Slab pozitiv
ANA ac. antinucleari - val. obtinuta 19.025 (Negativ 0-20 UI/mL)
(Pozitiv peste ' 20 UI/mL)
Proteina C reactiva cantitativ - val obtinuta 1.00 (val. de ref. 0.00-5.00)

Multumesc si astept un rsp urgent !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.