lupus | Forumul Medical ROmedic

lupus

19-03-2006
danielapdana
Nu este medic/terapeut
danielapdana
sufar de les din anul 1994, anul trecut( iunie 2005) am avut o recadere de boala din cauza ca am intrerupt tratamentul si aceasta recadere mi-a afectat foarte mult rinichiul facand o glomerulonefrita lupica (GNMP), HTA secundara renala si o anemie secundara.Am fost internata in spital timp de 6 luni facand tratament perfuzabil cu solumedrol si cu endoxan pe linga pastilele de rigoare. Analizele mi-au iesit destul de bune dar microalbuminuria este destul de mare si in prezent(1500 mg/24h la un volum urinar de 2000l/24h-analiza facuta la 1.02 2006)- cea mai mare microalbuminurie a fost de 9850mg/24h in iunie 2005. in prezent fac tratament cu prednison 6 tablete pe zi, plendil 1/zi, metroprolol 1/zi, aspenter 1/zi si incepand din februarie 2006 mi-a introdus si imuran 2/zi.
Am 37 ani nu sunt casatorita si imi doresc foarte mult un copil si as vrea sa stiu daca este posibil sa pot avea unul si in ce conditii?
Imuranul ce efecte poate avea ptr ca nu am mai luat niciodata?
10 comentarii
0
08-12-2006, ora 00:00
florentinamatei
Nu este medic/terapeut
florentinamatei
draga dana,
si eu sufar de acesta boala de acum 2 ani. mi-a fost precris tratament cu medrol timp de mai buine de 6 luni dupa care l-am intrerupt(bineinteles treptat). in momentul de fata nu mai iau nimic, decat un tratament homeopat pe care mi-l prescrie Dr. Turculet de la Policlinica Apimedica. Ma simt bine, analizele sunt satisfacatoare, adica cele uzuale de sange (hemograma, viteza, glicemie, colkesterol, uree, creatinina) sunt foarte bune, la cele imunologice mai sunt modificari dar oricum valorile sunt mai mici decat la inceput.Despre copil, nu stiu ce sa spun, si eu am 33 de ani si mi-as dori f. tare sa devin mamica insa, doctorul homeopat mi-a spus ca mai bine nu... pt, ca aceste boli au si cauza genetica, si in general generatia urmatoare dezvolta boala intr-un stadiu mai avansat, si eu tind sa cred ca asa e, pt. ca tatal meu are o spondilita anchilopoitica, boala ce face parte tot din categoria bolilor autoimune si afecteaza in mod special sistemul osos. Asa ca... decizia in ultima instanta ne apartine noua... Noi trebuie sa hotaram daca ne asumam acest risc sau nu. Am auzit ca sunt multe femei care au lupus si au copii sanatosi.. Mi-ar place sa vorbim mai multe desprea aceasta boala, despre tratamente etc.. Daca mai intrii pe acest forum, da un semn sau contacteaza-ma-*


(*modificat de admin)
0
08-12-2006, ora 00:00
danielapdana
Nu este medic/terapeut
danielapdana
draga florentina, iti multumesc ptr.raspuns si pentru incurajarea de a avea copii cu riscurile de rigoare ale bolii care sunt foarte parsive, dar sa stii ca eu ni mi-am pierdut speranta ca intr-o zi voi avea un copil.Stadiul pe care il am eu in acest moment este foarte riscant cu atatea complicatii si atitea medicamente. Eu am intrerupt tratamentul in2002 cand luam medrol 8mg la 2 zile si eram in remisie de boala si poate ca daca nu intrerupeam tratamentul atunci nu ajungeam aici unde am colectat o gramada de comlicatii cum ar fi pericardita si pleurezie HTAsecundara si anemie secundara. Nu de curand am fost la ginecolog ca sa vad si parerea lui dar nu mi-a dat multe sperante avand atitea complicatii, dar totusi din punct de vedere al lui stau foarte bine genital si mi-a spus ca decizia de a avea un copil imi apartine. Cunosc multe femei care au aceasta boala si au copii dar...Mi-ar placea sa mai vorbim despre aceasta boala.
0
11-12-2006, ora 00:00
ATLY
Nu este medic/terapeut
ATLY
Buna ziua,
Eu am 50 de ani am simptomele bolii de la pubertate, dar nu am fost diagnosticata decat acum o luna cu acesta boala: LES, am avut tot felul de anemii, etc tratate la Fundeni, la Spitalul Militar Central Bucuresti, la 20 de ani mi s-a spus sa nu fac copii, eu am mers mai departe, am 2 copii, unul de 29 ani (sunt si bunica) si celalalt de 17 ani, ei in general sensibili cu sanatatea, dar sunt destepti, buni, muncesc, invata f. bine. Speranta, odihna, face mult si mediu familial favorabil.
0
18-02-2007, ora 00:00
ioana princess
Nu este medic/terapeut
ioana princess
in vara anului 2000, dupa 6 luni de suferinta prin 3 spitale, am fost diagnosticata cu les.am pierdut familie, rude, serviciu. am un copil cu malformatie congenitala de cord. am nascut-o fara sa stiu, boala s-a declansat la multi ani dupa nastere si dupa ce am umblat prin spitale s-o operez de inima, sa-i tratez diversele boli ale copilariei. cand am avut un deces infamile si un alt mare necaz am cazut la pat. am slabit, nu mai aveam par si am inceput sa insir spitalele si dr care nu stiau ce sa faca.tin boala sub control numai cu tratament permanent sunt un om normal dar dependent de medici nu credeam sa mai ajung sa semen a om sfat:asculati de medici pe mine ma ajuta cand am pierdut totul nu faceti copii daca aveti ac diagn eu trag de multi ani am facut copilul fara sa stiu ce diagn am.
0
27-02-2007, ora 00:00
dragosu
Nu este medic/terapeut
dragosu
buna ma numesc aura am 37 ani am de 17 ani lupus am intrerupt tratamentul cu prednison atunci cand sa descoperit boala ca sa raman gravida am avut o sarcina toxica si foarte grea dar am duso la capat am nascut o fetita care acum are 16 ani dupa nastere au inceput sa se declanseze adevarata boala am scazut in greutate mia cazut par am facut perfuzii cu solmedrol si altele mam pensionat si de atunci tratament cu prednison zilnicbineinteles si alte medicamente
0
17-08-2007, ora 00:00
biga
Nu este medic/terapeut
biga
ma numesc doru am 40ani si eu sufar de aceasta boala.iau doar imuran de 6 luni dar de vreo 2 luni mi-au aparut din nou petele pe fata.imuranul nu mi-a dat efecte secundare.as vrea sa stiu daca se poate face operatie cu celule stem
0
27-01-2008, ora 00:00
ralu_ca
Nu este medic/terapeut
ralu_ca
in oct 2007 am avut o cadere (dureri musculare, sinfrom febril prelungit, dureri de incheieturi etc). Am ajuns la colentina si m-au diagnosticat cu SAFL, Poliomiozita si LES in observatie. Am tratament cu medrol de 16 si plaquenil. Am 30 ani si imi doresc un copil. Profesorul sub obs caruia sunt m-a incurajat (da poti sa faci dar sub observatia lui si investigat amanuntit pe perioada sarcinii).
Anticorpii au iesit bine n dec si am intrat cu Medroul in regres. Plaquenilul in da reactii adverse si in iau periodic.
Imi puteti spune daca umflarea fetei e normala si mai ales cresterea parului de pe corp si fata ?
0
29-01-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
Draga Ralu_ca, si eu am Les si ma tratez tot la Colentina.Faptul ca ai zis de domnul profesor ma face sa cred ca avem acelasi medic.O femeie deosebita care a pus pe picioare atatia oameni bolnavi.Eu am 27 de ani si acum un an am crezut ca mor, insa doamna doctor T.A. a avut grija de mine.Cat despre intrebarea ta, da, este normala aceasta schimbare.Tratamentul cu cortizon determina atat cresterea in greutate si umflarea fetei, cat si hirsutismul.Dar fi linistita, odata cu miscorarea dozei de medrol vei reveni la aspectul initial.Eu acum iau medrol de 4mg si vreau sa-ti spun ca nu mai sunt deloc umflata, iar parul nedorit il inlatur prin metode cosmetice.Asa ca nu fi ingrijorata.Si poate ne intalnim vreodata pe la COLENTINA.Te pup si multa sanatate.
0
29-01-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
Si poate ma lamureste si pe mine cineva intr-o privinta:daca in LES este interzisa folosirea contraceptivelor, folosirea peliculelor contraceptive pe baza de spermicid sunt permise??Mi s-a spus ca da, dar as vrea totusi mai multe pareri pana ajung la medicul care ma trateaza.MULTUMESC !!!
0
12-12-2009, ora 11:02
delcea_lorena
Nu este medic/terapeut
delcea_lorena
Ma numesc Lorena, am 36 de ani si de 5 ani jumate am LES cu afectare articulara, cutanata si vasculita(sindromul like vasculitis).acum 3 ani m-am operat de fiere si de atunci au inceput problemele, am reflux biliar.de 2 ori pe an fac puls cu sol-medrol de 1 g(3 zile) si ciclofosfamida si iau vesell-due si plaquenil dar adn creste(197)19 si imi este rau, se umfla si articulatiile, si corneea, tendoanele dor si adenupatii peste tot.ma umflu si in stomac si ma strange de gat.Mai are cineva aceste sintome si doctori buni din Bucuresti care sa-si dea interesul.Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •