lupus (LEC)

26-09-2010
anastacia
Nu este medic/terapeut
anastacia
Buna, in urma cu o luna am fost diagnosticata cu Lupus Eritematos Cronic, am facut tratament 2 sapt. cu prednison richter 5mg (2-1) si o luna crema locoid 0, 1% dimineata si seara, dar nu sa intamplat nimic adica o foarte mica diferenta, petele par a se fi tras dar ff foarte putin, acum de cateva zile nu m-am mai facut cu crema si sunt la loc chiar par a se extinde si pe partea cealalta a fetei! Intrebarea mea este ce trebuie sa fac pe mai departe..sa continui cu crema doar sau sa iau si medicamente!Analizele la sange mi-au aratat ca nu mai am anticorpi si nici imunitate va rog frumos sa-mi spuneti ce tebuie sa fac si in privinta asta daca se mai poate reface, intari imunitatea in vreun fel si cum!
Am tot citit pe diferite forumuri ca la tratamentul pt lupus trebuie tinut regim alimentar(adica fara sare)este valabil si in cazul meu sau e vorba de o alta forma de lupus, pt ca pe mine nu ma informat medicul la care am fost!
Va rog frumos sa ma ajutati, va multumesc!
2 comentarii
0
03-10-2010, ora 16:06
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Daca ati fost diagnosticata cu lupus trebuie sa tineti permanent legatura cu medicul dermatolog sau reumatolog care v-a descoperit boala.Este o boala autoimuna care va poate afecta pielea dar si anumite organe interne.De aceea trebuie sa urmariti periodic anticorpii, sa va feriti de soare si frig si sa va ungeti in permaneneta leziunile.Puteti folosii o crema pentru a proteja pielea se numeste LIPIKAR BAUME firma LA ROCHE-POSAY.Ca tratament in general se utilizeaza prednisonul +un imunosupresor, depinde ce schema utilizeaza medicul dvs.In timp ce luati prednison trebuie sa aveti o dieta fara sare deoarce va umflati.Ar trebui sa va gasiti un doctor cu care sa colaborati bine pentru ca este o boala care daca nu este bine tratata poate fi fatala.Va doresc multa sanatate si sa aveti grija de dvs.
0
27-10-2010, ora 10:45
gusega
Nu este medic/terapeut
gusega
fratele meu are lupus(are36 ani) de cativa ani.Tineti permanent legatura cu medicul de specialitate pt. ca aceasta boala autoimuna ataca organele vitale.Fratele meu in urma acestei boli a facut trombofeblita, la rinichi i s-au confirmat amiloizi, a facut biopsie rectala unde s-au confirmat si acolo amiloizi.In urma cu 5 sapt. a facut si un atac vascular cerebral ischiemic(asta pt ca se cuaguleaza sangele, tot din cauza asta a facut si trombofeblita).Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: