luna de miere cu... probleme

03-10-2007
vioara
Nu este medic/terapeut
vioara
urinez tot mai des si putin, si chiar dupa urinat simt ca si cum vezica ar fi tot plina. Nu simt durere sau usturime la urinat, desi am mancarimi in zona intrarii in vagin(nu doar la urinat ci tot timpul). Simptomele prezentate mai sus le-am avut in urma cu o luna si jumatate, exact dupa nunta mea, in timp ce ma aflam in luna de miere la mare.(nu stiu daca are vreo relevanta faptul ca nici eu nici sotul meu nu am avut relatii sexuale inainte de casatorie). Am intrebat la farmacie de urinatul des si mi s-a dat nolicin. Dupa ce am luat Nolicin 5 zile, a disparut si nevoia de a urina des, si chiar mancarimile (nu stiu daca au vreo legatura una cu alta).
Acum, dupa o luna si jumatate am inceput sa am aceleasi simptome, in afara de mancarimile acelea...care acum nu le simt decat foarte foarte vag
As vrea sa stiu daca cineva ma poate ajuta... e vorba cumva de o infectie urinara care a trecut si a revenit? are vreo legatura cu mancarimile din zona vaginului? sau au mancarimile a face cu inceperea vietii sexuale? poate fi vorba de vreo ciuperca?
va multumesc.
Ma numesc Vioara si am 23 de ani
5 comentarii
0
03-10-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Este bine cunoscuta si descrisa in literatura de specialitate "cistita lunii de miere" si exact aici va incadrati. Asadar: Urocultura, sumar de urina, ex ginecologic, apoi- antibiotic conform antibiogramei.
Da este posibil sa fie recidiva acelui episod care nu a fost tratat suficient timp- germenul dobindind rezistenta. Pruritul vaginal(mancarimile) sunt generate de o vulvo-vaginita care se asociaza frecvent infectiilor urinare si le favorizeaza(insamintare ascendenta)- de aceea pe linga tratamentul corect al infectiei urinare e nevoie si de consultul ginecologic, pentru a trata concomitent si vulvovaginita care cel mai probabil este micotica.
0
26-02-2008, ora 00:00
saftacristina
Nu este medic/terapeut
saftacristina
nu stiu ce sa iti zic vioara si eu am patit-o la fel si acum am aceleasi simptome. daca u gasesti vr-un remediu sa imi scrii si mie. numai bine!
0
26-02-2008, ora 00:00
vioara
Nu este medic/terapeut
vioara
cristina, respectiva infectie sau cistita sau ce-o fi fost mi-a trecut de la sine... am baut multe lichide(mai multe decat beau de obicei) si a trecut. In urma cu o luna mi-am facut analize de urina si nu aveam nimic. Nici n-a mai aparut.
Oricum am inteles ca cine a facut o data infectie urinara... are mai mari sanse sa faca iarasi. Dar ca sa o eviti... aici pe site-ul asta scria ca trebuie sa bei multe lichide si sa urinezi de fiecare data dupa actul sexual...
Cat despre vaginita aceea... nu am avut mancarimi decat atunci vreo 4 sau 5 zile in luna de miere si niciodata dupa aceea... deci nu stiu ce a fost
0
06-05-2009, ora 19:47
anutzadragutza
Nu este medic/terapeut
anutzadragutza
dl. doctor.am si eu o problema...si anume o scurgere alba care nu e tocmai lichida..e usor solida asemenea unei creme.si ceva depozite pe labii.mancarimi, uneori usturimi.am uterul cam micut(asa mi-a zis ginecologul meu), si sunt cam uscata...in sensul ca si la contact sexual ma umezesc greu.iar dupa 2-3 zile fara contact sexual sunt ca si "noua".scurgerile nu sunt prezente zi de zi ci cu precadere inainte de inceprea menstrei sau dupa ovulatie...inca nu am idee despre ce e vb...am citit despre chlamydia dar m inteles ca e"tacuta" iar ce am eu "rage" din toti plamanii.astept pareri
0
21-02-2012, ora 01:31
adelyca86
Nu este medic/terapeut
adelyca86
Buna Vioara.am vazut ca ai postat ceva, e adevarat ca a trecut mult timp dar poate m-ai putea ajuta.am aceleasi simptome si ma deranjeaza enorm de mult.prima data mi s-a intamplat saptamana trecuta si problema e ca apare seara.simt nevoia sa urinez din 5 in 5 minute si simt ca mi plina vezica tot timpu, nu pot sa dorm, e f stresant, nu am mancarimi, nu nimik decat faptul ca ma simt foarte incomod, tot timpul simt ca ar trebui sa stau pe toaleta.ajuta-ma.tu cum ai rezolvat?
ms din suflet
daca stie cineva ceva care ar putea ajuta, un sfat ceva, va rog!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.