lueta (omuletul) inflamat: rosu, volum marit, usor dureros

04-02-2013
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Buna ziua,
Dupa numai doi ani, am din nou nevoie de ajutorul dumneavoastra.
M-am trezit astazi de dimineata cu omuletul foarte foarte umflat. Atat de umflat ca in momentul in care am facut gargara cu apa sarata am observat ca a ramas atarnand pe limba catre fata.
Este foarte rosu si cred ca are si mici sangerari.
Este usor dureros la inghitire si durerea pare sa isi aiba originea undeva deasupra omuletului si radiaza usor catre ureche si gat. La anumite miscari ale maxilarului pe partea dreapta pleoapele au spasme (se zbat).
Sunt usor infundat dar nu am scurgerile specifice sinuzitei (au fost in ianuarie si am urmat tratament cu Rovamicina si ACC).
Ma stiu cu o sinuzita cronica (maxilo-frontala) pe care o stapanesc de cativa ani de zile si o mica hernie hiatala, fara probleme de reflux. Sunt fumator si am 44 de ani.
Nu avem cabinet ORL in localitate.
Am mai avut simptome asemanatoare dar nu la un asa nivel...
In urma cu doi ani am mai apelat odata la ajutorul dumneavoastra pentru o sinuzita. Eara inainte de Paste si chiar nu aveam unde sa merg. Am urmat ce mi-ati recomandat si situatia s-a imbunatatit substantial. Asa cum mi-ati spus am mers la medicul ORL de la municipiu. I-am spus ce am urmat si mi-a recomandat un antibiotic, Avelox. Am facut o alergie crancena, cu manifestari cardiace foarte urate, care au cedat greu, si aceasta a devenit principala problema. Nu am mai continuat nici un tratament.
Acum:
Ar trebui sa ma ingrijorez?
Ar trebui sa fac ceva analize?
E nevoie din nou de antibiotic?
Va multumesc!
6 comentarii
1
04-02-2013, ora 19:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie sa luati prednison 2 la 8 ore 2 zile... o sa scada in volum lueta
cautati un medic orl...care lucreaza cu rafiofrecventa..si scurtati lueta... o sa se repete problema
orice mancare acida, acra, citrice, vin rosu..mancate seara fac reflux in somn si acidul gastric arde mucoasa luetei plus sgorairul...duc la traumatizm si edem
0
04-02-2013, ora 19:28
Mishu69
Nu este medic/terapeut
Mishu69
Va multumesc pentru raspuns!
M-am gandit ca este o infectie...
Cu stima!
0
09-02-2014, ora 22:16
cryspett
Nu este medic/terapeut
cryspett
Buna seara. In urma unui examen la infectioase ptr o suspiciune de botulism am aflat ca am reflexul velopalatin abolit, si lueta imi sta intr-o parte. Am efectuat examen neurologic si inclusiv o electromiografie cu ac din muschiul limbii, dar cu aspect normal. Medicul neurolog ma sfatuit sa merg la orl, am fost si mi sa spus ca nu se vede nici un fel de problema si ca nu stiee din ce cauza e abolit reflexul velo-palatin.Mentionez ca am 32 de ani si nu stiu de cat timp am treaba asta ptr ca nu am nici un fel de simptom. Am si un rmn de craniu cu3D de fosa posterioara efectuat in urma cu un an si 3 luni, care are aspectaspect normal, fara lleziuni si modificari. Va rog sa imi spuneti despre ce ar putea fi vorba si daca trebe sa ma ingrijorez si daca mai trebe sau nu investigatii suplimentare. Va multumesc muneti
0
10-02-2014, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfatl meu este sa uitati despre ce au spus la contagioase si sa va bucurati de viata
fara sa va mai uitai in gas si sa examinati lueta sau valul palatin
0
10-02-2014, ora 21:39
cryspett
Nu este medic/terapeut
cryspett
Va multumesc din suflet ptr raspuns!
0
24-02-2019, ora 19:37
sorana2
Nu este medic/terapeut
sorana2
Ma numesc Mariana, am 53 de ani. Nu am fost niciodata la un serviciu ORL fiindca nu a fost nevoie.Sunt pacient cronic cu Litiaza Reno-Ureterala bilaterala, sindromul Colonului Iritabil si un DZ tip II ( cea mai mare valoare 160) cu tratament Glucophage, cu multiple alergii in special la unele antibiotice si antiemetice Obezitate
In aceasta dimineața M-am trezit cu lueta in gura, desi nu am avut niciodata astfel de probleme
Este deranjant.Nu am in zona medic ORL., fiindca locuiesc intr-un orășel micuț.Nu cunosc cauza acestei probleme, mai cu seama ca in urma unei Ureteroscopii efectuată in luna decembrie ( a.c ) am adoptat un regim alimentar desodat si restul Hipo la toate
Nu sunt fumător, nu consum alcool, nu consum cafea.
Nu stiu ce este de facut.: am luat un “simforal’si un “metoprolol”fiindca pulsul meu era peste 120 ( dar poate fi si de la panica in care intrasem cand am constatat ce problema am.Am mai constatat ca mucoasa faringiană este plină cu niste bubițe minuscule, lueta este rosie nu insa si amigdalele.Am constatat ca am niste dureri de cap difuze, tulburări de vedere, blefarospasme si gust metalic ( analizele renale foarte bune adica ureea 20 si creatinina 1, 87.Analizele pentru Tirooida au fost luna trecută in limite normale
Ce poate fi? Isi mai revine lueta la dimensiuni normale? Pot sa ma sufoc la noapte?
Multumesc mult! Va doresc numai bine tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.