lucrare dinti ceramica

09-02-2011
amc25
Nu este medic/terapeut
amc25
Buna ziua,

Am si eu o problema legata de o lucrare dinti ceramica fata: acum cateva luni mi-au fost pusi 4 dinti (cei din fata) cimentare provizorie. Nu am apucat sa merg la cimentarea definitiva prima data din lipsa de timp, iar apoi medicul s-a mutat din tara. facand cateva cercetari am aflat ca cimentare provizorie tine, asa ca am amanat mersul la stomatolog..dar acum am o problema un dinte din lateral s-a desprins de gingie si cred ca mi-am ranit gingia si a curs sange si acum dintele este putin inchis la culoare. Intrebarea mea este daca aceasta lucrare se poate da jos, curata si apoi cimenta definitiv? Sau va trebui sa inlocuiesc toata lucrarea?

Multumesc
3 comentarii
0
09-02-2011, ora 21:49
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care este cimentata provizoriu sigur ca se poate da jos si apoi se cimenteaza definitiv
0
10-02-2011, ora 09:45
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cu conditia sa mai aiba PE CE sa o cimenteze, as completa eu.
Daca cimentul provizoriu s-a "dizolvat" cine stie de cind, posibil ca dintele respectiv sa se fi cariat intre timp.
Nu mai aminati. Mergeti cit mai repede la dentist.

"facand cateva cercetari am aflat ca cimentare provizorie tine"
Nu tine, ca de aceea se numeste provizorie.
0
05-10-2016, ora 16:57
Vioric
Nu este medic/terapeut
Vioric
buna seara, am o intrebare, acum doua saptamani mi s-a fixat provizoriu o lucrare de doi dinti din ceramica, azi am fost la dentist pentru cimentare definitiva dar dintii nu se mai desprind cu toate ca se misca putin.deci amsi ramas cu cimentarea provizorie...definitiva, cum trebuie sa lipsesc un an din tara ma ingrijoreaza foarte mult. care sant riscurile? posibil sa cada dintii mai tarziu si ce pot sa fac? va multumesc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul