lovitura la unghie.. durere mare de nu pot calca pe deget

10-09-2012
andreea2498
Nu este medic/terapeut
andreea2498
Buna ziua! Acum 2 zile unghia mare de la picior mi-a fost strivita cu usa din casa. Mi-a aparut o umflatura neagra, iar unghia s-a desprins putin. Am dat cu Betadine si am pus un plasture cu rivanol. De dimineata am observat ca unghia s-a lipit la loc, insa aveam o durere mare si nu puteam calca pe deget. Sper sa nu faca vreo infectie.
Ce as putea sa fac?
6 comentarii
0
10-09-2012, ora 16:45
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Nimic- spala bine sa fie mereu curat acolo, poarta sandale sa nu apese pe unghie si...asteapta. O sa vezi tu daca se desprinde sau nu.
0
10-09-2012, ora 16:48
andreea2498
Nu este medic/terapeut
andreea2498
O spal destul de des cu apa si sapun.
O asistenta mi-a spus sa inrosesc un ac, sa il bag in spirt si apoi sa fac o intepatura in bubita neagra pentru a iesi mizeria de acolo.
Am observat ca pe marginea unghiei imi curge un lichid alb-galbui. Cred ca este puroi. Ce sa fac?
0
10-09-2012, ora 17:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
prezentati-va la chirurgie, trebuie facut o radiografie, pentru excluderea unei fracturi. daca intradevar se elimina puroi atunci zona trebuie curatata, eventual va trebui sa luati si antibiotice, insa numai la sfatul medicului
0
10-09-2012, ora 17:04
andreea2498
Nu este medic/terapeut
andreea2498
Va trebui sa iau antiobiotic 5 zile.
Intrebarea mea: daca este puroi, medicul trebuie sa indeparteze unghia pentru a curata sau merge si asa?
0
10-09-2012, ora 19:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara sa vedem cum arata zona infectata, este greu de precizat daca si cat trebuie indepartata din unghie. daca infectia este si sub unghie, o parte din ea va trebui probabil indepartata pentru a putea curata corect zona infectata
0
10-09-2012, ora 23:46
andreea2498
Nu este medic/terapeut
andreea2498
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •