lovitura la picior

10-09-2009
Una_mik
Nu este medic/terapeut
Una_mik
buna ziua.am si eu o problema,. aqm 2 zile, in timpul serviciului, mi-au cazut niste lazi cu congelate pe laba piciorului stang, pe tendoane.in acea zi mi s-a umflat si incepuse sa se innvineteasca piciorul si ma durea rau.dupa o zi s-a mai desumflat putin si acum nu prea ma mai doare dar vad ca totusi a ramas umflat, si ma doare doar daca ating acolo la umflatura.ce ar trebui sa fac???va rog frumos..
2 comentarii
0
10-09-2009, ora 12:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Poti folosi cu mare eficacitate urmatoarele remedii homeopate pe care le gasesti la farmacie (homeopata, Dona, Help Net).
Granulele se sug, nu se inghit, separat de masa. Se evita cofeina. Un tub costa ca. 6 lei si are 80 de granule.

Arnica montana CH15, o granula de 2-3 ori pe zi pana la vindecare.
In plus
- daca apare vineteala galbena-vanata: Ledum CH15 sau Calendula CH15 o granula de 1-2 ori pe zi
- daca sunt daune si dureri la tendoane sau articulati Rhus toxicodendron CH15 de 2 ori pe zi
- daca locul este umflat (edem), rosu si cald atunci se foloseste Apis CH15 de 1-2 ori pe zi dar pana aceste 3 simptome dispar !

Alte optiuni sunt Ruta, Calendula si Bellis.

Arnica poti folosi oricum, restul le poti alege in functie de simptome.

Aici un mic manual simplu homeopat pt. traumatisme, iti poti alege remediile si singur in functie de simptome:
www.medicina-familiei.ro/homeopatia/179-homeopatia.pdf

Aici un manual mai detaliat pt. traumatisme
www.homeopatie-srh.ro/.../alte-remedii-utilizate-frecvent-in-traumatisme.pdf

La rani si traumatisme homeopatia este de neintrecut !
0
18-06-2012, ora 12:55
laur79
Nu este medic/terapeut
laur79
buna ziua am si eu o problema la picioru drept de la glezna in jos ieri am calcat intro parte si nu stiu ce sa intaplat pentru ca mi sa innegrit si ma doaare foarte rau multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.