lovitura la ochi dupa care nu am mai vazut cu el, iar acum vad in ceata

18-07-2011
stefan bogdan
Nu este medic/terapeut
stefan bogdan
Am fost aseara la paintball si din greseala mi-a venit o bila de aia in ochi dupa care nu am mai vazut cam vreo jumatate de ora nimic era negru.am fost la urgente da nu mia facut nimic a zis ca o sa imi treaca cu timpu.acum vad in ceata si seara nu mai vad aproape deloc cu el! e ceva grav ?
6 comentarii
0
19-07-2011, ora 10:36
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
mergi la oftalmolog ca nu e de joaca cu loviturile!!!
dupa un control amanuntit poate vedea daca e ceva sau nu
sanatate multa
0
19-07-2011, ora 20:37
stefan bogdan
Nu este medic/terapeut
stefan bogdan
am fost la doctor si mia zis ca sunt perfect sanatos:-? da faza e ca nopate nu mai vad cu el vad o pata neagra in centru :-? va rog un sfat
0
20-07-2011, ora 06:17
stefan bogdan
Nu este medic/terapeut
stefan bogdan
multumesc mult !
0
20-07-2011, ora 16:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Postraumatic, poate apare o afectare retiniana caracterizata prin scaderea vederii, commotio retinae( comotie retiniana) caracterizata oftalmoscopic prin prezenta unui edem retinian( zona retiniana albicioasa) la cateva ore de la traumatism, frecvent localizat la nivelul retinei temporale, uneori macular, cu aspect de " cireasa maculara". Afectiunea se remite spontan, nu este necesar un tratament specific. Daca punem acest diagnostic, se recomanda examinari ale fundului de ochi repetate de cateva ori pe parcursul a 6 saptamani, pentru excluderea unei decolari de retina si pentru urmarirea evolutiei.De asemenea, o afectare maculara severa se poate asocia cu o hemoragie intraretiniana care poate evolua catre degenerare pigmentara( oftalmoscopic, vom constata dupa un timp, remanieri pigmentare) si gaura maculara Mai poti face un camp vizual pe care il repeti peste 6 saptamani ( ar putea fi prezent un scotom corespunzator zonei de afectare retiniana care trebuie sa se remita in 6 saptamani). Si iti mai recomand vitamina C -1 g pe zi, 10 zile. Numai bine
0
20-07-2011, ora 17:26
stefan bogdan
Nu este medic/terapeut
stefan bogdan
multumesc mult!
0
02-08-2012, ora 10:14
Alexus
Nu este medic/terapeut
Alexus
Draga Stefan si eu am patit exact la fel ca tine acum 2 zile. dupa cat tia trecut sau ce s-a intamplat :( ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.