lovitura la ochi...

02-04-2010
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
buna, ieri m-am lovit la ochi si mi s-a invinetit toata zona lovita.dar problema e ca azi mi-a aparut o pata rosie in zona alba a ochiului si nustiu de e...va rog daca ma puteti ajuta.
8 comentarii
0
02-04-2010, ora 07:09
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
nu stiu daca ajuta la ceva dar am si conjunctivita:D
0
02-04-2010, ora 09:24
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se pare ca la nivelul tegumentului a aparut o echimoza, pata rosie este o hemoragie subconjunctivala; daca ai facut si conjunctivita( exista secretie conjunctivala, " senzatie de corp strain"???, mancarime), trebuie tratata. Iti recomand o igiena locala riguroasa cu un sampon " No Tears", dimineata si seara, administrare de Floxal( sau Cilpox) colir -1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, iar seara, Foxal unguent( sau Ciplox unguent ) in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile, Tarosin-3 cpr pe zi, 10 zile, Vitamina C 1 g -1 cpr pe zi, 10 zile, iar daca exista senzatie de mancarime, Ketotifen( Claritine) -1 tb pe zi, 3 zile; numai bine
0
02-04-2010, ora 11:04
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
pai am conjunctivita de mult timp dar nu am reusit sa o vindec...nu simt deloc senzatie de corp strain sau altceva.e decat o pata rosie in partea alba a ochiului...m-am lovit ieri si azi am vazut ca mi-a aparut pata
0
02-04-2010, ora 11:05
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
si nici mancarime nu simt...
0
02-04-2010, ora 11:31
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ok, poti face tratamentul recomandat, dar inainte de a incepe administrarea picaturilor, ar fi bine sa faci un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale si antibiograma, un examen de evidentiere a Ag chlamydial, Ig G antiVHS tip 1; in functie de rezultatul investigatiilor, vom vedea ce facem in continuare; numai bine
0
02-04-2010, ora 11:33
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
dar...pata rosie din ochi va disparea singura??
0
02-04-2010, ora 12:17
anandrrei
Nu este medic/terapeut
anandrrei
intre timp m-am documentat despre hemoragia subconjunctivala si am aflat ca se vindeca singura in cateva saptamani:D Va multumesc pentru sfaturi...
0
04-04-2010, ora 10:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Hai ca esti nostim... da, multe se vindeca cu timpul...dar atunci de ce ne mai consumi timpul aici daca oricum nu vrei sa te vindeci mai repede decat poate timpul ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •