lovitura la genunchi

22-01-2010
chelu11
Nu este medic/terapeut
chelu11
Buna ziua domnule doctor sa stiti ca am urmat sfatul dumneavoastra si am mai consultat inca un doctor iar raspunsul dansului a fost ( ruptura de ligament) asta inseamna o operatie nu? alta metoda de tratare nu exista nui asa? dar daca ma operez voi mai putea sa joc fotbal cam cat ar durea perioda de recuperare?
va multumesc
10 comentarii
0
22-01-2010, ora 14:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea in fata unei rupturi ligamentare este variabila in functie de nenumarate criterii:
- varsta, status ponderal
- gradul instabilitatii articulare si modul cum este tolerata de catre pacient;
- asteptarile pacientului: un pacient de 40-50 ani, fara veleitati sportive, poate "abandona" leziunea ligamentara. Un tanar, in schimb, mai ales unul cu veleitati sportive, nu prea are de ales si trebuie sa se opereze.
- pe de alta parte, trebuie sa intelegeti ca noul ligament, cel rezultat in urma operatiei de inlocuire, nu are aceleasi proprietati precum cel original, fiind oricand susceptibil la o noua ruptura. Pentru un fotbalist profesionist, care a apucat-o deja pe aceasta cale, este o situatie fara intoarcere. In schimb, pentru un tanar ce poate opta in viata pentru alte oportunitati, solutia este operatia, dar cu abandonarea definitiva si irevocabila a fotbalului.
- A juca in continuare fotbal dupa interventie presupune asumarea unui risc major, acela de complicatii rapide de ordin degenerativ-artrozic.
- Pe scurt, decizia este mai putin una medicala, cat mai mult una social-profesionala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-02-2010, ora 20:08
buburuza_z08
Nu este medic/terapeut
buburuza_z08
Am contuzie forte cu hematom prerotulian dreapta, am atela gipsata si am inteles ca trebuie sa stau asa cam 15 zile dupa care daca e cazu ma operez.Va rog frumos imi spuneti si mie ce inseamna aceasta contuzie si cand e caz de operatie?
0
07-02-2010, ora 13:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
O contuzie nu necesita operatie decat in masura in care se asociaza alte leziuni mai grave.
Contuzie inseamna lovitura directa; nu precizeaza insa natura leziunilor (musculare, osoase, ligamentare etc), care determina de fapt gravitatea leziunii.
Examenul direct si studiul radiografiilor vor elucida situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 18:20
buburuza_z08
Nu este medic/terapeut
buburuza_z08
Buna ziua Domnul doctor,
Am facut radiografie si nu am nimic la oase dar am inteles ca de la lovitura puternica la genunchi de fapt la rotula s-a format un lichid sub rotula si daca nu se absoarbe se scoate prin operatie.
Scuze daca nu m-am exprimat corect dar sunt in necunostinta de cauza.
0
07-02-2010, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu stiu la ce lichid va referiti si cum s-ar putea scoate prin operatie...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 19:39
buburuza_z08
Nu este medic/terapeut
buburuza_z08
Buna seara!
Asa mi s-a spus de la camera de garda -ortopedie.Chiar nu mai inteleg nimic.Cert e ca genunchiul e umflat si acum dupa o saptamina si nu stiu exact ce am.
0
07-02-2010, ora 19:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cand treceti pe la camera de garda a unui spital primiti in mod obligatoriu o hartie oficiala, parafata, continand diagnosticul si tratamentul de rigoare. Nu puteti reproduce de acolo diagnosticul??
Poate fi vorba despre o hemo-hidartroza, despre un chist popliteu Baker, despre o bursita pre-patelara sau inca alte multe posibilitati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 19:51
buburuza_z08
Nu este medic/terapeut
buburuza_z08
Diagnosticul este:contuzie forte cu hematom prerotulian dreapta.
0
07-02-2010, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, este fundamental diferit de relatarea D-voastra initiala. Nu este vorba despre o tumefiere articulara, despre "umflarea" articulatiei.
Este vorba despre o acumulare de sange la nivelul burselor pre-patelare, post-traumatic.
Este posibila resorbtia spontana a acestui hematom sau, la persistenta indelungata, indepartarea chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2010, ora 20:14
buburuza_z08
Nu este medic/terapeut
buburuza_z08
Multumesc frumos domnul doctor.
O seara placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •