lovitura la cap

29-01-2012
mihacip83
Nu este medic/terapeut
mihacip83
azi dupa amiaza ne jucam in parc cu zapada impreua cu copii si sotul meu s-a aruncat in zapada, cazand s-a lovit cu capul(in partea din spate ) de o chestie de metal norocul a fost, lovitura fiind puternica, ca avea si caciula si gluga in cap cu toate astea durerea a fost mare si simptomele imediat urmatoare au fost greata si ameteli dupa care a ramas cu un cucui zdravan si situatia s-a stabilizat ce putem face sunt alte simptome care pot aparea ce sa ne preocupe? va multumim mult
3 comentarii
0
30-01-2012, ora 14:29
mihacip83
Nu este medic/terapeut
mihacip83
Multumim nespus ma bucur ca nu e cazul sa ne preocupam si noi multumim lui DUMNEZEU ca nu e ceva grav pt ca avem 3 copilasi la care trebuie sa ne gandim poate EL a vrut sa fie asa multumim de raspuns! Doamne ajuta!
0
10-02-2012, ora 03:55
AndreeaIoanaB
Nu este medic/terapeut
AndreeaIoanaB
Buna!

Azi am alunecat si am cazut in cada. M-am lovit la cap in zona din spatele urechii, si la mana stanga, care acum daca o ridic dar resimt durere.
Avand cerceii, mi-au provocat o zgarietura destul de urata (2cm). Am pus niste gheata dupa ce am oprit sangerarea, dar tot s-a umflat. Ma doare cand ridic capul si cand il las pe spate, destul de tare.
Nu am asigurare medicala asa ca nu pot merge la niciun spital.

Ce imi recomandati sa fac?
Va rog sa imi dati un raspuns cat de repede posibil.

Multumesc mult!
0
31-05-2012, ora 01:45
Michelle1908
Nu este medic/terapeut
Michelle1908
Buna seara!
Cu aproape o luna in urma baietelul meu de 5 ani a cazut pe spate si s-a lovit la cap in zona occipitala. Nu a lesinat si nu a vomitat dar pentru cateva momente nu aputut vedea. De atunci are momente peste zi cand se freaca la ochi si ameteste usor, apoi spune ca este obosit si trebuie sa se aseze. Dupa cateva minute isi revine. Pe de alta parte in general este mai obosit decat era inainte, de exemplu inainte de accident nu vroia seara sa mearga la culcare iar acum se duce singur sau daca mergem afara pe locul de joaca sau la plimbare cam dupa 1-2 ore spune ca nu mai poate si trebuie sa mergem acasa, se vede ca este usor ametit, iar inainte ar fi stat toata ziua acasa. Acum 2 zile (la 24 de zile de la accident) am reusit sa facem un RMN la care ni s-a spus ca este totul in ordine. Nu cred ca starea asta are alte cauze pentru ca este asa de cand s-a lovit, inainte nu a avut nici o problema. ce am putea sa facem?
Nu ma pot abtine sa spun inca ceva. Stiu ca in Romania sistemul medical nu este cum ar trebui dar imi pare rau ca multi romani au impresia ca in alta parte este altfel. Noi locuim in Germania si aicea 86% din populatie au asigurare medicala de stat iar restul 14%. Sunt foarte bune serviciile medicale pentru cei 14% bogati, pentru restul este o mizerie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.