lombosciatica

14-03-2010
chantall
Nu este medic/terapeut
chantall
din septembrie 2009, am simtit dureri la spate si pe piciorul drept, in februarie 2010, am simtit dureri groznice de la gat pana in calcai, tot dreapta, ajung la urgenta, mi se face o radiografie, nu se vede nimic, mi se dau niste antiinflamatorea, novo-naprox 500si niste anti dureri si trimitere la fizioterapie.
aveam dureri groaznice noaptea, nu puteam dormi in nici o pozitie.acum, corectez pozitia de dormit, nu mai am dureri noaptea, dar nu pot sa stau mult in picioare...simt arsuri chiar e icior si in zona nodei, furnicatui n talpa. fizioterapeutul spun ca e inca normal...o sa incep si sedintede osteopatie. fizioterapeutul imi spune ca e o vertebra(daca m priceput bine) destul de jucausa l niveul noadei si ca stresseazanervul, sciatic..va rog sa imi raspundeti l maj..mentionz ca sunt in canada, am nevoie de de un raspuns..ceea ce ma streaza e a dupa sedintele de fizioterapie, 8 pana acum, inca ma arde can merg, nu ot sa stau multin picioare. merci
4 comentarii
0
20-03-2013, ora 09:35
ticu66
Nu este medic/terapeut
ticu66
Sufar de cateva luni de dureri in zona lombara.Ieri am decis sa fac un control neurologic la Institutul Fundeni.Am fost diagnosticat cu lombosciatica stanga cu suferinta radiculara L5-S1, protruzie discala compresiva intraforaminala L5-S1 stanga.Concluzie:interventie chirurgicala.Nu am putut sa aleg aceasta solutie intrucat sunt singurul intretinator din familie iar profesia mea -sofer tir international nu imi permite in acest moment sa ma operez.Asa ca m-i s-a recomandat repaus la pat cu tratament cu Vinovo, mydocalm si gabaran.Am hotarat cu familia sa ma operez la sfarsitul lunii august cand ma voi intoarce acasa.Ce sanse am sa nu apara complicatii ireversibile mai mult decat am in momentul de fata dat fiind natura jobului pe care il am, pana la data cand ma voi intoarce?Va rog sa ma ajutati cu sfatul dvs.Cu respect Ticu Gheorghiu.
0
20-03-2013, ora 11:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca interventia chirurgicala este imperativa, refuzul acesteia poate duce la paralizie si carucior cu rotile pentru tot restul vietii.
Daca nu este interventia nu este imperativa, puteti apela la gimnastica medicala specializata (kineto-terapie dupa programe adaptate coloanei lombare) si la inot, totul dupa o perioada de repaus relativ (la pat) de 6-8 sptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-03-2013, ora 21:26
ticu66
Nu este medic/terapeut
ticu66
Multumesc pentru sfat. Imi asum riscul de a amana pe cat de mult posibil interventia chirurgicala.Sper c a pana atunci sa apara noi modalitati de combatere a acestei boli care sa ajute cat mai multi pacienti aflati in acesta situatie.Dumnezeu sa fie cu noi.Cu respect Ticu Gheorghiu
0
21-03-2013, ora 12:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum v-am precizat, exista modalitati eficiente de evitare a interventiei chirurgicale, si anume kineto-terapia (gimnastica medicala specializata), practicata dupa o perioada de repaus relativ.
Fireste ca nu va obliga nimeni sa respectati tratamentul, fie el chirurgical sau conservator (kineto-terapie), insa va veti confrunta cu consecintele serioase ale acestei atitudini.
u stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament combinat poate fi mai eficient decât injecția cu steroizi pentru pacienții cu dureri cauzate de sciatică
  •