logest. Exista sansa sa fi ramas insarcinata?

24-07-2008
sabdea
Nu este medic/terapeut
sabdea
buna seara!de curand am inceput tratamentul cu anticonceptioanalele logest.dupa prima saptamana de tratament am avut contact sexul si acesta a ejaculat in mine!exista vreo sansa sa fi ramas gravida?iar de atunci, de cand am avut ultimul contact, asta insemnand de vreo 4 zile imi tot curge sange dar mai inchis la culoare si in cantitate mica.ce se intampla?va multumesc!
53 comentarii 12 Înainte ›
0
25-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Logest protejeaza din prima zi de folosire, daca se incepe folia asa cum trebuie (adica in oricare din primele 5 zile ale ciclului)

2. Sunt mici dereglari ale ciclului la inceputul tratamentului, care, de regula, se vor rezolva de la sine. Acest inconvenient apare si la alte anticonceptionale, dar la logest este mai frecvent.
0
10-09-2008, ora 00:00
Ramonik_a89
Nu este medic/terapeut
Ramonik_a89
neatza :D daca ma poate ajuta si pe mine cineva? vreau sa stiu daca este adevarat ka la logest poate sa te ajute la marirea saniilor, , , din cate am inteles ceva tratament?nu prea stiu prea multe dar as vrea sa ma informez daca ma poate ajuta cineva..ms mult
0
06-02-2009, ora 10:54
andreea-iuliana
Nu este medic/terapeut
andreea-iuliana
buna ziua as vrea niste raspunsuri la intrebarile mele deoarece din pacate la planing doamna care mia prescris anticonceptionalul(n.r. Logest)nu mia dat niste explicatii in folosirea acestuia.in primul rand, este prima data cand iau anticonceptionale si as dori sa stiu daca acestea isi fac esfectul din prima zi si daca de asemenea in acele 7 zile de pauza isi fac efectul sau trebuie sa mai folosesc alta metoda contraceptiva. In al doilea rand, cineva mia spus ca nu trebuie sa consumi alcool pe perioada contraceptiei deoarece nu mai protejeaza.este adevarat sau la petrecerea de saptamana viitoare voi fi nevoita sa beau numai suc? va multumesc anticipat
0
17-02-2009, ora 14:22
sweet luiza
Nu este medic/terapeut
sweet luiza
iau logest.azi ii a 5 zi dar a 4 zi am am avut contact sexul neprotejat a 4 care am luato insemnand seara dupa contact.ii posibilitatea sa raman????sarspuns urgent plzzz...MULTUMESC
0
17-02-2009, ora 14:26
sweet luiza
Nu este medic/terapeut
sweet luiza
exista o pastila care poate sa intrerupa sarcina daca a trecut mai mult de 72 de ora????
0
17-02-2009, ora 23:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@andreea-iuliana: protejeaza din prima zi, atat in cele 21 de zile cu pilule, cat si in cele 7 zile fara pilule. Alcoolul in cantitai normale nu interfera cu pilulele.

@sweet luiza: nu vad care e problema, erati sub protectie. Medicamente avortive exista.
0
18-02-2009, ora 13:46
sweet luiza
Nu este medic/terapeut
sweet luiza
VA MULTUMESC MULT D-NU DOCTOR.M-AM CAM SPERIAT.
0
12-05-2009, ora 01:35
Stefania1408
Nu este medic/terapeut
Stefania1408
Am si eu o intrebare. Si eu iau logest de 11 luni si luna aceasta in loc sa iau pastiluta de "luni", am luat-o pe cea de "sambata" de pe folie. Este vreo problema? M-am gandit ca pot continua de marti incolo sa le iau asa cum sunt. Se poate ca aceasta sa fie o problema si sa raman insarcinata?
0
16-05-2009, ora 16:22
shdara
Nu este medic/terapeut
shdara
Intrebare: iau logest de 3 zile, de cand a inceput menstruatia. Se elibereaza niste cheaguri de sange foarte mari si des+menstruatie f abundenta. Ce fac? Merg la urgenta acum? Va rog raspuns, in prospect spune sa incetez tratamentul daca apar chaguri de sange. E sambata si nu o pot suna pe doctorita mea, oricum ultima data cand am sunat-o s-a cam enervat. Va rog mult raspuns, nu stiu ce sa fac. Multumesc!
0
31-05-2009, ora 18:29
lexys
Nu este medic/terapeut
lexys
Buna Seara! Iau anticonceptionale Logest de 1 an jumatate..si de curand am fost operata de menisc.luna aceasta am luat pastilele fara insa a avea si contact sexual...acum sunt in prima din cele 7 zile de pauza intre folii si menstruatia nu a aparut...de obicei aceasta era ziua in care imi venea!mentionez ca prima pastila din aceasta folie am luat-o l;a 8 dimineata intrucat am uitat sa o iau seara la ora 9 si de aceea am luat-o dimineata!care pot fi cauzele pentru care menstra nu apare?in urma operatiei de menisc mi s-a dat 10 zile profemid, acum iau in continuare magne b6, vessel due(anticoagulant) si dona(glucozamina)... Va multumesc anticipat
0
01-06-2009, ora 08:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu aveti nici cel mai mic motiv sa va considerati insarcinata. Trebuie doar sa aveti un pic de rabdare. probabil ca sangerarea va veni curand. Mai rar, se poate intampla sa nu vina o luna din cauza stressului operator.
0
10-06-2009, ora 23:51
Dorys
Nu este medic/terapeut
Dorys
Buna seara! as avea si eu o intrebare. Mi s'a prescris Logest, dar nu am menstruatie, mai exact... am o data la 6 luni ( medicul a zis k este normal si ca aceasta se va regla dupa prima nastere)... pot incepe tratamentul? isi face efectul chiar daca incep fara sa am menstruatie? dupa o saptamana isi face efectul? Va multumesc !
0
11-06-2009, ora 12:52
christhiana
Nu este medic/terapeut
christhiana
buna ziua!va rog mult sa imi raspundeti si mie la o intrebare!ieri fiind prima zi de menstra am inceput sa iau ac logest la ora 6 am inteles ca timp de 4 ore nu ai voie sa versi sau sa ai diaree.problema mea este ca eu beau ceai verde si vreau sa stiu daca scade cumva efectul ac!tin sa mentionez ca in cele 4 ore ma abtin imi fac nevoile! va multumesc anticipat!
0
09-08-2009, ora 21:19
adryana88
Nu este medic/terapeut
adryana88
Buna!am si eu o intrebare...Dak intr-o seara am uitat sa iau o pilula de logest si am avut in aceeasi seara contact sexual, oare nu am mai fost protejata? se poate sa raman insarcinata?exista riscul dak a doua zi de dimineata am luat pilula care trebuia sa o iau in acea seara? Va multumesc!
0
12-08-2009, ora 19:54
alessita
Nu este medic/terapeut
alessita
Buna. Problema in care doresc sa va consult este urmatoarea: iau anticonceptionale logest de 3 ani, cu puza de o luna la fiecare 6 luni de contraceptie. Luna trecuta insa, am uitat sa iau o pilula in intervalul de 12 ore asa ca am trecut peste ea. Pana la terminarea foliei nu am mai avut contact sexual. Acum incep urmatoarea folie si vreau sa stiu de cand voi fi protejata din nou. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
24-08-2009, ora 12:40
GabiELLA
Nu este medic/terapeut
GabiELLA
alessita, da esti protejata.
0
10-11-2009, ora 22:07
maya09
Nu este medic/terapeut
maya09
buna seara!am o mare neliniste in suflet.am inceput sa iau anticonceptionale pentru prima data in viata mea!la planning doamna doctor mi-a prescris logest fara prea multe intrebari...nu am reactii adverse!doar ca pe 30.10 am inceput sa iau, din prima zi de ciclu, iar pe 7.11 am avut contact sexual neprotejat iar prietenul meu si-a dat drumul in mine!crede-ti ca exista sanse sa raman insarcinata????mentionez ca nu am uitat sa le iau, plus ca in fiecare seara le iau la aceasi ora!va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns ca sunt foarte speriata, fiind pt prima data cand iau ac. va multumesc anticipat!
0
11-11-2009, ora 00:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu aveti motive sa fiti speriata, protectia apare de la prima pilula, iar gradul de protectie este foarte mare (daca sunt corect luate).
0
11-11-2009, ora 14:46
maya09
Nu este medic/terapeut
maya09
va multumesc frumos domnul doctor!
0
14-12-2009, ora 20:15
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
buna ziua Domnu Doctor! sunt ingrijorata si am nevoie de dumneavoastra:(! Folosesc LOGEST i-ar in luna aceasta(cea de a 4-a de cand folosesc ) am uitat sa i-au un drajeu respectiv prima din a 2-a saptamana! Duminica trecuta am inceput blisterul iar aseara am uitat sa i-au drajeu de duminica aceasta si azi de gra am luat-o la 12 :(! se poate intampla ceva? va rog raspundeti-mi!:((( Va multumesccc
0
14-12-2009, ora 20:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Deci, din cate inteleg, ati luat pilula uitata, astfel incat intr-o zi ati luat 2 pilule, iar intarzierea nu a fost mai mare de 12 ore. In acest caz nu e nici un motiv sa fiti ingrijorata, nu ati iesit de sub protectie.
0
14-12-2009, ora 20:49
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
Pai intarzierea a fost de 14 ore :( deoarece eu zilnic de i-au la ora 22 si pana azi la 12 au trecut 14 ore:( Se poate intampla ceva? MULTUMESC :D
0
14-12-2009, ora 23:19
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, in mod normal nu. Totusi, este intelept sa considerati ca in urmatoarele 7 zile gradul de protectie nu este de 100 % si sa folositi inca o metoda contraceptiva. O prevedere in plus nu strica niciodata.
0
18-02-2011, ora 09:25
lmaria
Nu este medic/terapeut
lmaria
buna ziua.am si eu o intrebare.am inceput tratamentul cu logest din prima zi de menstruatie, am luat a3a pastila si am observat aparitia cheagurilor de sange plus o menstrautie fff abundenta.ce trebuie sa fac? sa le las? sau pot sa continui sa le iau?plus parca ma simt molesita asa parca sunt obosita continuu.astept raspuns, va rog frumos.
0
19-02-2011, ora 10:24
lmaria
Nu este medic/terapeut
lmaria
astept raspuns la ce ao postat ieri, va rog mult de tot.
0
13-01-2012, ora 18:28
vanesa18
Nu este medic/terapeut
vanesa18
e prima oara cint folosesc acest produs...am 18 ani.nu e perikulos???si as dori sa mai stiu...pot sa folosesc o singura folie???adika doar 21 de zile si atit sau nu..spunetimi va rog mult...
0
21-01-2012, ora 16:35
gabryeell
Nu este medic/terapeut
gabryeell
Buna ziua. Astazi mi-a venit ciclul pe la ora 14 si vreau sa incep sa iau anticonceptionale Logest dar le-am uitat acasa. E vreo problema daca le incep maine dimineata? Isi mai fac efectul? Mentionez ca aceste pastile mi-au fost prescrise de doctor. Astept un raspuns cat mai curand posibil. Va multumesc anticipat!
0
21-01-2012, ora 21:17
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@vanessa: anticoncepţionalele au numeroase reacţii adverse, dintre care cele mai serioase sunt: creşterea frecvenţei şi gravităţii inflamaţiilor genitale, dismetabolismele, cancerele de col, de sân, de colon sau de ficat, accidentele trombo-embolice. Desigur că puteţi să luaţi o singură folie, totuşi, decizia de a lua anticoncepţionale este, de obicei, o decizie pentru o perioadă mai mare.

@gabryeell: Puteţi începe să luaţi oricând doriţi în primele 5 zile ale ciclului, preferabil chiar în ziua a 4-a sau a 5-a.
0
21-01-2012, ora 23:00
gabryeell
Nu este medic/terapeut
gabryeell
Va multumesc pentru raspuns, chiar imi faceam griji ca nu le mai pot lua daca nu le-am inceput din prima zi. Multumesc mult, o seara buna!
0
22-01-2012, ora 00:20
adryana88
Nu este medic/terapeut
adryana88
Buna! am o nelamurire...am luat logest de aproape 4 ani si am facut pauza aproape la fiecare an cate o luna si acum am intrerupt din nou ca sa fac o pauza.M-am gandit sa fac o pauza mai lunga k in viitor peste 1 an sau 2 vreau sa fac un copil.Nelamurirea mea este k atunci cnd am intrerupt au inceput sa ma doara sanii ca niciodata aproape doua sapt aproape de ziua in care mi-a venit menstruatia si am intrat in panica si a inceput sa imi iasa pe fata cosuri si am tot timpul de cnd am intrerupt logestul.As dori un sfat de la dumneavoastra dak va rog in cazul acesta si sa ma lamuriti as dori in legatura cu contraceptivele dak sunt periculoase cnd iau asa ceva k sunt nelinistita k am auzit mai multe despre asta k nu sunt bune la organism k intr-adevar te protejeaza dar exista un "dar" cum k sunt si dezavantaje dak le iau, mai ales la tineret, cum ar fi: cancer la san sau afecateaza copilul etc. si m-am speriat in momentul in care le-am intrerupt cnd m-au durut sanii f tare in perioada asta.Va rog s-ami dati un sfat in privinta asta daca imi afecteaza organismul sau nu si daca este bine sa le mai iau pe viitor sau nu.Astept un Sfat. Va Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
53 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: