litiaza renala drept si pielom dublu stang

04-01-2009
dianaluizasuvaina
Nu este medic/terapeut
dianaluizasuvaina
imi cer scuze sper ca am scris bine dar atit am inteles din diagnosticul scris pe buletinul echo, mai amanuntit scrie asa rin stg mai mare (13.5cm) pielom dublu si tot la stg apare ceva de gen...nefroza.netala gr 1;iar la cel drt scrie ca are 9.8 cm litiaza...netala de 11.6 mm si 5.9mm. mai scrie ceva de splenomegalie de gr1 13.8/5.1cm;si mai sus edem de mucoasa gastrica, cam atit daca pot spune asa.v-as ruga daca se poate sa-mi explicati mai pe intelese daca se poate din aceste descrieri ce ar trebui facut mai departe pt ca de la trei medici diferiti avem trei pareri care nu prea coincid ;analizele de mai sus au fost efectuate in 29 dec 2008 multumesc specific ca sunt din jud alba
7 comentarii
0
04-01-2009, ora 23:32
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Ceea ce scrii tu ca netal e RENAL.Asadar ai la rinichiul drept o piatra de aprox 1 cm lungime si groasa de vreo jumatate de cm.La rinichiul stg ai o malformatie...mi-e dificil sa iti explic doar in cuvinte in ce consta...cert e ca ambii rinichi au afectiuni care in timp, netratate, ii pot afecta putind ajunge chiar la dializa.Repet, in lipsa unui tratament corespunzator, dar nu prin forumuri ci prescris de un nefrolog/urolog bun.Incearca la Cluj.
Cu splina e mai complicat.E cert ca ai o splina marita.Nu mult.Problema e de ce.Nefiind si ficatul marit, ma gindesc la o afectiune care sa tina strict de splina.Ai facut si analize de singe?O boala de singe poate da cresteri ale splinei...
Si o ultima problema:E singurul examen ECHO pe care l-ai facut?Daca da, nu strica sa il repeti, dar la alt medic.Profita de rezultatul acesta si obtine o trimitere la un medic nefrolog/urolog.Iti va repeta oricum ecografia si daca rezultatele coincid(se poate sa ai surprize.nu spun de ce fel, ai sa vezi) vei primi si indicatiile terapeutice cele mai avizate, Tot la el vei vedea exact si situatia splinei, pentru ca orice medic cit de cit priceput nu se va limita la un examen echografic limitat strict la organul ce tine de specialitatea lui.
Multa sanatate.
0
05-01-2009, ora 22:24
dianaluizasuvaina
Nu este medic/terapeut
dianaluizasuvaina
multumesc mult pt interventie insa de azi noapte sotul meu( pt ca despre el e vorba am uitat sa mentionez) a facut iarasi o criza si a fost internat la spitalul jud alba de urg. multumesc inca o data si sper sa reusim sa eliminam pietrele fara sa fie afectati f tare rinichii
0
12-02-2009, ora 18:02
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
imi poate raspunde cineva daca anexita poate afecta in vreun fel rinichii?sau daca anexita ar putea fi cauza unei tumori papilare uretrale(ceva de genul asta se numea)
0
12-02-2009, ora 19:10
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
pai anexita e o inflamatie a cailor genitale(trompe, ovar).Cam prin zona respectva trece si ureterul.Acuma distanta intre ele variaza in functie de individ.Exista posibilitatea ca in urma unei asemenea anexite mai intinse sa fie afentat ureterul.Dar acuma chiar sa genereze o tumora ureterala.cam greu
0
15-02-2009, ora 11:48
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
tumora maligna la rinichi se poate opera?
0
16-02-2009, ora 11:11
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
depinde de multi factori:virsta.metastaze...stadializare.Presupun ca e vb de o tumora a ureterului:in acest caz e bine sa se opereze cit mai repede, in caz contrara putind genera blocarea si pierderea rinichiului respectiv
0
16-02-2009, ora 16:18
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
am 26 de ani iar tumora este abia la inceput(la granita)ca sa zic asa si abia a fost descoperita nici doamna doctor de la anatomie patologica la inceput nu a fost sigura ca e maligna, mi-au spus ca e benigna dar rezultatul nu era clarnici pentru ei, dar avand in vedere ca rinichiul si asa nu mmai functioneaza aproare deloc au decis ca e mai bine sa il dam afara.Dar imi este fica de anestezia in coloana pentru ca pe data de 04 02 09 mi sa facut anestezie in coloana pentru ureteroscopie cu scopul de a se lua biopsie din rinichi, iar acum va trebui sa suport o alta interventie, dar de aceasta data de scoatere a rinichiului si nu stiu ce fel de anestezie mi se va face. Va multumesc pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  •