litiaza renala (1, 6 cm)

12-10-2010
dana37
Nu este medic/terapeut
dana37
Am rugamintea, daca stie cineva sa-mi dea un sfat, care este cea mai indicata metoda de eliminare a unui calcul renal de 16 mm. Medicul mi-a recomandat interventie chirurgicala dar eu as dori sa stiu si alta parere a cuiva care a mai avut asa ceva. In speranta ca voi primi raspuns de la cineva va multumesc anticipat.inca un amanunt natura calculului este mixta.
2 comentarii
0
10-01-2011, ora 14:59
marusca72
Nu este medic/terapeut
marusca72
buna, vreau sa-ti dau un sfat daca nu este prea tarziu, poate intre timp ti-ai rezolvat prob.si eu am avut calculi renali care m-au chinuit aproape 4 luni.la prob ta exista o metoda spargerea cu unde magnetice nu necestita decat internare de o zi nu este foarte dureroasa si consta in macinarea calcului si apoi il elimini prin urina.eu am fost la bucuresti la spitalul dr burghelea fost panduri si am vazut ca acolo se face asa ceva. la mine nu a fost nevoie pt ca ierau mai mici de 5 mm si i-am eliminat cu tratament.iti doresc bafta si multa sanatate
0
14-01-2011, ora 23:23
ady-kovacs
Nu este medic/terapeut
ady-kovacs
eu, deasemenea am probleme cu litiaza si chiar urmeaza sa merg saptamana viitoare la fundeni la d-na dr MANU.Metoda de pulverizare cu unde de soc ESWL ESTE CEA MAI BUNA VARIANTA.Iti doresc ca la acest moment sa-ti fi rezolvat deja problema.Acolo, la Fundeni se practica metoda eswl din 1994, sunt cei mai experimentati in domeniu. sanatate maxima...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.