litiaza intrahepatica

02-11-2012
dia_2008
Nu este medic/terapeut
dia_2008
In primavara acestui an am avut valori foarte mari ale transaminazelor (800 si 1300), bilirubina 4, 2, GGT 450, ANA pozitiv, calea biliara principala de 9-10 mm. Noroi biliar. Mentionez ca markeri virali si alti markeri autoimuni specifici pentru ficat au fost negativi. CT si Investigatia RMN a pus in evidenta modificari de tip colangitic ale CBIH.
Mi s-a pus diagnosticul de hepatita autoimuna si angiocolita si am primit ca tratament : medrol, imuran, tavanic, silivit, ursofalk, nospa.
Dupa 4 luni, am repetat analizele markerilor autoimuni si toti au iesit negativi. Am repetat RMN-ul si evaluarea ecografica si a fost depistat motivul modificarilor colangitice, respectiv, calcifieri intre 1 si 3 mm in lobul drept al ficatului in zonele V si VIII. Mi s-a pus diagnosticul de litiaza intrahepatica.
Am facut ERCP, dar calculii intrahepatici nu au fost extrasi, intrucat exista pericolul producerii de pancreatita. Tratamentul a fost limitat la Ursofalk de 250 mg, 3 capsule seara la culcare.
Acum o saptamana, la 3 luni de la ERCP am facut o reevaluare ecografica sicalculii sunt tot prezenti.
Mentionez ca de cand m-am imbolnavit mananc alimente fara grasimi saturate si hidrogenate, sucuri acidulate, ciocolata, cafea. Mananc cat se poate de sanatos si imi iau tratamentul constincios !

Intrebari:
1. Poate fi depistata natura calculilor, de ce tip sunt ( colesterolici, bilirubinici etc. ), prin ce metode ( de laborator/imagistica)
2. Se pot dizolva acesti calculi in urma tratamentului cu ursofalk ?
3. Trebuie sa iau ursofalk toata viata ?
4. Calcifierile pot sa nu fie calculi, ci chisturi de natura parazitologica ? ce analize ar trebui facute ?
5. Ar trebui eliminat/operat colecistul ?
6 S-ar putea agrava problema mea de sanatate pe viitor, cum as putea sa previn recidive sau complicatii ?
7. ROG INFORMATII DE LA MEDICI sau PACIENTII CARE AU ACEEASI PROBLEMA CU A MEA !


Multumesc! Pacient -18 ani
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici