lipsa pneumatizarii sinusurilor frontale are legatura cu durerea de cap?

02-03-2011
Gianina 32
Nu este medic/terapeut
Gianina 32
Buna ziua.Am urmat recent un tratament cu Rovamycine pt.o infectie dentara.Apoi m-am ales cu o raceala sau mai mult cu o scurgere nazala care s-a transformat intr-una foarte productiva si cu aspect f.galbui.In acelasi timp am si o durere de cap cu senzatia ca ma doare si maxilarul superior(am avut o sinuzita maxilara dreapta care nu a mai aparut la ultima radiografie )Acum iau Teraflu sinus.La radiografie a iesit si o lipsa a pneumatizarii sinusurilor frontale.Ce inseamna si are legatura cu durerea de cap ce o am de cateva zile?
5 comentarii
0
02-03-2011, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lipsa pneumatizarii. vorbeste despre faptul ca in copilarie ati respirat prost pe nas.. si acele sinusuri nu sau dezvoltat.
nu are nici o relevanta acum.. decat daca acele sinusuri nu sunt inflamate.
cred ca trebuie faoarte bine sa investigati sinusurile maxilare si radacina dintilor de sus, de sub sinus.
sunt mari sanse sa faceti o sinuzita odontogena.. care nupre cedeaza la tratament medicamentos
0
09-03-2011, ora 21:57
Gianina 32
Nu este medic/terapeut
Gianina 32
Multumesc, intr-adevar trebuie sa fac o rezectie la unul din dintii de sus...
0
09-03-2011, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inainte de a face rezectia.. faceti si radiografie SAF si consult ORL.
e posibil ca acea rezectie sa fie insuficienta ca solutie terapeutica..si sa fie cazul de intyerventie chirurgicala si pe sinus si pe radacina dintelui.
0
10-03-2011, ora 19:15
Gianina 32
Nu este medic/terapeut
Gianina 32
Am fost la un consult ORL si am primit tratament cu Sinupret si Bioparox spray.La stomatolog am fost astazi, am facut radiografie, a zis ca infectia inca exista si sa revin sambata.nu am avut curaj sa intreb ce o sa imi faca(dintele se afla sub o lucrare de buc el fiind primul lateral)Multumesc.
0
14-05-2012, ora 09:19
Gianina 32
Nu este medic/terapeut
Gianina 32
Buna ziua,
Pana la urma tot la interventie chirurgicala la radacina dintelui am ajuns.A fost in regula, sa zic asa.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • Durerea de cap după somn
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  •