De ce a disparut mirosul si ce pot face ca sa o ajut?

04-09-2008
crystynyck
Nu este medic/terapeut
crystynyck
de circa doi ani mama mea nu mai are miros.avand o operatie la urechea stanga, tot timpul a vand probleme cu nas infundat si raceli frecvente..in plus de aceasta, nasul infundat l-a tratat tot timpul cu lamaie stoarsa si pusa in nas.spune ca se simte bine, dar eu cred ca a afectat, mai degraba mirosul...de ce a disparut mirosul si ce pot face ca sa o ajut.mentionez ca mama are 66 de ani. multumesc.
6 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Lipsa mirosului , de cele mai multe ori are 2 cauze.
1. fiind obstructia cailor respiratorii ( din cauza polipilor, deviatiei de sept, rinitei cronice) aerul nu ajunge la nervul olfactiv.. si nu poate sesiza mirosul. asa gen de pierdere de miros poate fi trtata numai chirurgical.prin inlaturarea obstacolului din fosele nazale.
se rezolva la med. ORL.
2. poate fi afectat nervul olfactiv... din diverse motive( viroze, probleme circulatorii cerebrale s.a. ) necesita investigatie la Neurologie, oftalmologie( fund de ochi) daca pierderea este recenta..mai sunt sanse de recuperare. daca este mai veche de 3 luni.. sanse sunt f. putine.
0
06-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Prin obiceiul ciudat si repetat de a-si trata nasul infundat cu lamaie stoarsa (acid citric !!) bunica si-a distrus receptorii (protoneuronii)localizati in mucoasa nazala !! Cu alte cuvinte, chiar daca nervul olfactiv pe traseele lui superioare catre paleocortex nu este afectat din alte cauze(vezi punctul 2 mentionat de dr.Flueraru) distrugerea RECEPTORILOR de la nivelul mucoasei nazale explica acuza ca nu mai simte mirosurile.Orice simt al omului, ca sa fie functional implica 3 componente: receptor, o cale de conducere si un analizator(pe scoarta creierului)Lezarea unuia dintre cele trei conduce la pierderea si in cel mai fericit caz la diminuarea acuitatii simtului respectiv.Remarc spiritul tau de observatie deosedit ("a tratat tot timpul cu lamaie stoarsa") !!!
0
15-09-2008, ora 00:00
Alesea306
Nu este medic/terapeut
Alesea306
Buna ziua! pe data de 4septembrie 2008 am avut operatie intranazala-mi-au indepartat adenomul hipofizar, in urma aceste operatii mi-am pierdut mirosul si gustul...medicii zic ca se va vindeca...dar vreau sa stiu si parerea altora...ar trebui sa fac ceva pt ca ele sa reapara...??? si chiar daca apar inapoi cam in cat timp?? ca e oribil asa...sa mananci fara de sens...si nici aerul de afara sa nu-l mai simti :((
va multumesc anticipat!!!
o zi buna!
0
15-09-2008, ora 00:00
crystynyck
Nu este medic/terapeut
crystynyck
va multumesc pentru raspunsurile d-voastra!sanatate tuturor!
0
27-01-2010, ora 20:07
VeronicaB
Nu este medic/terapeut
VeronicaB
In urma unui tratament de cateva luni pentru infectie urinara am ramas fara miros. In retetele respective, la indicatii, se preciza ca pot sa raman fara miros, dar ca va reveni cu timpul, ceea ce nu s-a intamplat. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
28-01-2010, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a mergi la un medic ORL.. sa vada nasul.
si la Neurologie pentru Tratament de restabilire a nervului olfactiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •