lipsa menstruatiei, nu este sarcina

31-01-2012
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua. Mi-a intirziat menstruatia cu o saptamina, am mers ieri la ginecolog. nu este sarcina si nici nu se vede o infectie la ovare. eu am avut o tiroidita din care se pare ca mi-am revenit. am avut si citeva infectii la ovare care mi-a dat flora vaginala peste cap. este prezent Lactobacterium in numar mare. nu stiu daca e rau sau bine. am avut ovulatie luna asta pentru ca exact cu 2 sapt in urma (poate mai putin) fusesem la acelasi medic si mi-am facut analiza citologica, care a iesit bine, si dna mi-a zis ca si ovulasem. Deci mi s-a dat Duphaston, niste pastile cu progesteron, in 5 zile ar trebui sa mi se inceapa. am luat 2 pastile deja si n-am semne. stiu ca trebuie sa am rabdare dar imi pare suspecta intirzierea. nu duc o viata sexuala regulata cu sotul meu, este adevarat, in ultima vreme ba tratam candidoza, ba infectie. mentionez ca mi-am facut absolut toate testele pentru bolile genetice si am iesit negativa la toate. ce poate cauza lipsa menstruatiei? de citeva zile am niste intepaturi in partea stinga, regiunea iliaca. sa fie ovarul? eram gata sa ma duc la un chirurg azi noapte pentru ca ma simteam rau de tot. azi au mai disparut durerile.
va rog sa-mi dati un sfat.
multumesc
10 comentarii
0
01-02-2012, ora 18:29
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ar trebui sa precizati cati ani aveti. Trebuie sa mentionati ce analize hormonale ati facut si eventual aspec tul ovarelor ecografic, inclusiv grosimea endometrului, inainte de a va fi dat duphaston.
0
11-02-2012, ora 04:19
Ella2000
Nu este medic/terapeut
Ella2000
Buna ziua. Am o problema cu care ma confrunt si as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste raspunsuri la intrebarile care ma framanta. Incep cu inceputul... mi-a venit menstruatia la 14 ani, si intarzia cate 3 luni, uneori chiar mai mult. nu am fost la un consult ginecologic in acea perioada dar anii au trecut iar menstruatia imi venea la cateva luni, se intampla sa-mi vina 2 luni consecutive.. dar rar. La varsta de 17 ani mi-am inceput viata sexuala iar ciclul a inceput sa imi vina in ficare luna, timp de 4 luni. Dupa o perioada, a inceput sa nu mai imi vina ciclul... tot la 3 luni.. si astfel m-am decis si am fost la un consult ginecologic, am facut un consult.. nu aveam nimic.Mi-a dat sa fac niste analize, si din pacate nu am mai avut posibilitatea sa le continui... vreau sa specific ca mi-am facut analizele si am o usoara anemie. Acum am 18 ani si 3 luni si nu mi-a mai venit ciclul de aproximativ 3 luni. Ma puteti ajuta cu un raspuns ? Multumesc anticipat !
0
11-02-2012, ora 13:31
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va recomand sa mergeti la un consult ginecologic si o ecografie transvaginala. Nu stiu ce analize ati facut si daca ati facut si analize hormonale (FSH, Estradio, Progesteron, Prolactina) dar in functie de consult +/- analize vi se va recomanda o atitudine terapeutica (probabil un tratament de minim 3 luni cu contraceptive orale)
0
11-02-2012, ora 14:41
Ella2000
Nu este medic/terapeut
Ella2000
Va multumesc pt ajutor, intradevar aveam de facut 6 analize hormonale pt a descoperi cauza printre care si Prolactina.
0
12-02-2012, ora 01:13
Ella2000
Nu este medic/terapeut
Ella2000
M-am interesat si am citit pe acest site -------* despre dereglari hormonale. Am constatat ca am toate simtomele acestea. Trebuie sa ma prezint urgent la medicul ginecolog ?

(*modificat de admin)
0
12-02-2012, ora 13:48
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Cu cat mai repede cu atat mai bine.
0
08-03-2012, ora 11:23
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua, Am ciclu regulat la 28 zile, iar ultima menstra a vut loc pe 06.02.2012. Pana astazi nu mi-a venit, am facut 2 teste de sarcina in care ce-a de a doua liniuta a iesit rozalie. Pe 07.03.2012 am efectuat un test de sange free beta HCG -ser si rezultatul este urmatorul: la determinarea free beta hcg s-a obtinut o valoare care este sub limita de detectie a tehnicii chemiluminascenta: 2ng/mL(valori normale ng/mL). Ce credeti si ce imi recomandati? Multumesc!
0
08-03-2012, ora 15:00
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va recomand sa repetati testul de sarcina urinar peste 1 saptamana. Cel mai probabil NU sunteti gravida iar testul de sarcina cu a doua linie rozalie sa fi fost fals pozitiv. Este posibil ca pana atunci sa apara sangerarea; indiferent de acest lucru, repetati testul de sarcina!
0
08-03-2012, ora 16:18
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua,
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Temerea mea a fost confirmata azi si de faptul ca a inceput menstra. Asta e, poate data viitoare va fi cu mai mult noroc. Totusi, as dori daca puteti sa-mi spuneti daca imi recomandati acele teste de ovulatie si dupa parerea dumneavoastra care sunt mai bune. Multumesc!
0
01-04-2015, ora 13:36
Loredana55
Nu este medic/terapeut
Loredana55
Buna ziua,
Ciclul meu era in general de 28 de zile dar in ultimele luni a fost de 26 de zile.
Ultima menstruatie mi-a venit pe 18 martie, iar pe 27 am avut contact sexual neprotejat, insa fara ejaculare.
Stiu ca acum este prea devreme pentru un test de sarcina, insa ma sperie anumite simtome. Am dureri de ovare din cand in cand si dureri in spate in partea dreapta a mijlocului si uneori dureri abdominale. Poate fii vorba de o sarcina?
Tin sa mentionez ca pe 25 martie a avut loc dezvirginarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •