lipsa gust si miros

03-12-2009
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine. Am fost la doctorul de familie pentru o tuse si o raceala care nu mi dadeau pace. Mi a dat Doumox (nu am luat decat 2 pastile pt ca era derivat al pelicilinei si nu am voie sa iau, mig 400 iau una pe zi, peritol unu seara, sirop eurespal, tinctura de galbenele de 3 ori pe zi si ceai de cimbru (astea de 4 zile) si de azi ketof unu seara. Tusea m a mai lasat insa imi simt gatul umflat si nu mai simt gust si miros. Ce pot face? E din cauza vreunui medicament? Ce pot face sa-mi revina gustul si mirosul?
Va multumesc
2 comentarii
0
03-12-2009, ora 21:53
pumy
Nu este medic/terapeut
pumy
Buna! Iti spun din proprie experienta ca si eu intampin aceeasi problema cand racesc mai tare:) Ma trezesc fara miros (si implicit si fara gust) si starea persista 3-4 zile. Nu am luat niciodata antibiotice in aceste stari, decat ceaiuri, paracetamol si picaturi pentru nas (mi le puneam de 2 sau 3 ori pe zi, in special seara inainte de culcare). Si vreau sa iti spun ca in momentul in care ma lasa raceala reveneau si simturile :)
Nu cred ca lipsa simturilor in cazul tau a aparut din cauza medicamentelor...cred este mai degraba o consecinta a racelii in sine. Continua tratamentul si daca nu vezi nici o imbunataire eu zic sa te mai duci o data la medic.
Sper sa ne auzim cu bine in cateva zile - cu tot cu miros si gust:)
0
03-12-2009, ora 22:07
ada2113
Nu este medic/terapeut
ada2113
multumesc frumos.

Ma speriasem putin pentru ca am citit pe net ca pot disparea si definitiv in unele cazuri, insa sper ca nu voi fac parte dintre ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.