lipsa de rabdare si a puterii de concentrare

15-06-2007
Giselah
Nu este medic/terapeut
Giselah
Cum am mai spus, am 20 de ani si ma confrunt cu lipsa de rabdare si a puterii de concentrare.
Din cauza asta nu prea pot sa invat.
Ce pot face ca sa imi educ rabdarea si voina, sa nu mai ma plictisesc si sa termin anul doi cu bine?
2 comentarii
0
17-06-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
tot anul doi sunt si eu si ma confrunt cu astfel de probleme.Eu am mai avut unele probleme.Am mai postat msg pe acest site dak vrei poti sa citesti sa vezi.Exact aceasi dilema o aveam si eu cu concetrarea si rabdarea.Acum merg si ma tratez la neurolog deoraece la mine aceste procese cognitive erau afectate de mult timp si se cronicizase ca sa zic asa.Daca problema este mai veche mergi fuga la neurolog(nu te panica) nu este nimic grav.Daca este cva recent incearca sa fii optimista sa te relaxezi si incearca niste elemente naturiste(ginseng, ginko biloba, antioxidanti) vor face minuni sa vezi !multa sanatate
0
02-03-2008, ora 00:00
ulise
Nu este medic/terapeut
ulise
incearca sa stai cat mai departe de electronice si computer, internetul e cel mai rau.
dupa ce vei citi Kant, Heidegger, Noica, Husserl, Descartes, Aristotel, Platon sau macar chestii comerciale cum ar fi Freud, Adler, Jung atunci o sa reusesti.

Daca o sa continui sa asculti muzica house, droguri, nopti nedormite, prea mjlt TV, nuo sa reusesti garantat, ainevoie de LINISTE si CARTI.

Ajuta foarte mult si 5 minute de jogging pe zi, garantez cu 1000 euro reusita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •