lipsa apetitului sexual

20-06-2007
diana.l
Nu este medic/terapeut
diana.l
nu am avut niciodata un apetit sexual foarte mare, dar de catva timp nu mai am aproape deloc. sotul meu este disperat. sunt casatorita de 6 ani si avem un copil de 3 ani. facem sex de 3-4 ori pe luna, si atunci cu insistente. de fiecare data ajung la orgasm. dar la inceput nu ma atrage deloc faptul sa facem sex, nu simt nevoia.
aceasta ar putea fi o problema de sanatate? exista ceva analize hormonale, pe care pot sa le fac pt asa ceva sa aflu care este problema?vreau si eu sa simt nevoia sa fac sex
sau este o problene psihica ?
30 comentarii
0
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Apetitul sexual la om este complet corticalizat, adică nu are nici o legătură cu nici un hormon. Dacă doriţi amelioararea situaţiei, atunci cea mai bună metodă este psihoterapia de cuplu.
0
21-06-2007, ora 00:00
htc
Nu este medic/terapeut
htc
Buna ziua. Aceeasi problema o am si eu cu iubita mea. Suntem impreuna de aproximativ un an, vrem sa ne casatorim intr-un viitor apropiat. Problema mea este ca de cateva luni, "ceva" s-a intamplat, necunoscut nici ptr mine, nici ptr ea, pe ea nici nu o intereseaza pentru ca "ii este bine asa". Am ajuns sa cred ca nu ma mai doreste, ca nu o mai atrag, a face dragoste este deja un "privilegiu". Imi spune mereu "nu am chef", dar daca sunt insistent, facem dragoste si se simte foarte bine. Nu pot sa inteleg de ce nu o intereseaza sa depisteze cauza schimbarii. si de ce nu o intereseaza absolut deloc ca pe mine ma afecteaza. Am ajuns sa facem dragoste o data, maxim de doua ori pe saptamana, asta in cazul in care nu se intampla o data la doua saptamani. Va rog frumos sa nu ocoliti comentariul meu. Multumesc anticipat.
0
11-12-2007, ora 00:00
cris33
Nu este medic/terapeut
cris33
Buna ziua. Dupa cum am remarcat, nu sunt singurul care are problema asta. Din pacate, se pare ca la noi situatia sa agravat - am ajuns sa facem dragoste doar de 2 - 3 ori pe LUNA :(. Suntem casatoriti de 8 ani, avem 2 copii : o fetita de 4 ani si un baiat de 1 an jumate , in toata aceasta perioada sotia mea nu a manifestat un interes deosebit despre acest capitol (in sensul ca nu era interesata sa facem dragoste prea des , si se intampla cam de 2 ori pe saptamana, sau chiar o data pe saptamana - mentionez faptul ca au fost si perioade in care se intampla mult mai des), dar atunci cand se intampla , de fiecare data era super ok pt amandoi . ( inceputul era mai greu - ca la un motor diesel : ) , - adica nu prea avea chef sa inceapa, dar daca reuseam sa o provoc, era " cea mai iubitoare femeie") De cateva luni se intampla ceva f ciudat pt ca nu isi mai doreste sa faca dragoste ( apetit sexual = 0 ), o facem f rar (chiar si o data la 5 saptamani ) si atunci doar daca reusesc sa o destind f bine, facandui masaj (si sa am noroc sa nu adoarma ), si eventual un pahar doua de vin pt a putea sa marim apetitul sexual. Subliniez ca intotdeauna am fost atenti la nevoile celuilalt, am diversificat pt a alunga monotonia, m-a interesat f mult ca partenera mea sa se simta f bine si sa traiasca pe deplin actul sexual.
Ne iubim mult si problema asta a inceput sa influenteze relatia noastra. Sunt convins ca nu este ceva fizic ci mai repede ceva psihic, as dori daca cineva imi poate recomanda un medic psiholog, specializat pe astfel de probleme. MUltumesc
0
10-02-2008, ora 00:00
sasa sim
Nu este medic/terapeut
sasa sim
eu sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani!aceeasai problema o am si eu.cam de un an de zile nu mai am chef de sex!!nu stiu ce se intampla cu mine.nmie frica sa nul ranesc prea mult.pur si simplu nu mai am chef.help meeeeeeeeee pleaseeeeee
0
07-03-2008, ora 00:00
kanojo
Nu este medic/terapeut
kanojo
sasa sim, cum poti sa spui pur si simplu ca nu ai chef.. si sa ceri ajutor?

eu sunt cu prietenul meu de 2 ani, si de un an de zile de cand locuim impreuna a inceput sa nu se mai atinga de mine treptat, si acum trece si o luna fara sa ma doreasca. stiti ce e in sufletul unui om respins, care are ca raspuns de la partener un simplu "nu stiu!" cand tu te dai de pamant sa rezolvi problema luni de zile?!

ca stau pe net plagand cautand noaptea orice sa ma ajute sa-mi dau seama cum imi poate spune zilnic de 10 ori "te iubesc", "esti cea mai frumoasa, cea mai dulce" si sa nu ma doreasca de nici un fel?!

sucks. sucks cand dupa o viata sexuala superba cu acel partener ajungi in aceasta situatie in care unul trage si nu stie ce sa mai faca sa rezolve, si este inca indragostit de celalalt, si your significant other sforaie langa tine si i se rupe in patru.

poate ar trebui sa te gandesti! atat! sa gandesti! asa cum poate sotul tau se gandeste ca si cris33 ce dracu sa-ti mai faca sa il accepti.

din pacate raspunsuri nu exista. altfel ne gaseam si noi toti un raspuns... de la cel care respinge trebuie sa vina initiativa. nu sa te multumesti si sa scapi cu un simplu "nu am chef", "nu stiu"..

va urez tuturor succes. si mie.. :(
0
11-03-2008, ora 00:00
ayane
Nu este medic/terapeut
ayane
oamenii sunt in continua schimbare.si fizicul si psihicul se schimba cand intervin alti factori.apetitul sexual se schimba constient sau inconstient.De ex cand m-am casatorit acum 2 ani aveam in fiecare zi contact sexual cu sotul meu.Chiar si cand eram insarcinata ne-am fi devorat unul pe altul.dar dupa ce am nascut ceva s-a schimbat.sotul meu prefera sa se joace pe ultimul tip de joc pe tv:WII...in loc sa vina in dormitor unde il asteptam eu.Am incercat sa ii explic f clar ca nu sunt sora lui, mama lui, menajera sau un obiect prin casa.Dar nu a inteles.Si problema asta nu am avut-o cateva zile.a durat mai bine de 2 luni.Acum eu mi-am facut un amant cu care ma inteleg f bine pe plan sexual, iar sotul meu a inceput sa para iar ca ma doreste, dar de data asta nu il mai vreau eu.
Asa ca eu va zic din ce propria experienta:sunt factori care influenteaza apetitul sexual.Daca apetit nu ai atunci nici dragoste nu mai e.Doar ca am fost invatati de mici sa ne complacem in situatia asta si sa ne mintim ca e o stare ce va trece(pt kanojo Cris23, htc).Oamenii se schimba, sentimentele se schimba si mai repede.Nu zic ca va partenerul de viata va inseala asa cum fac eu.dar puneti-va intrebarea daca chiar va mai iubeste sau sta din mila sau obisnuinta sau pentru anii impartiti sau pentru ce a-ti cladit de-a lungul relatiei.Deocamdata nu am sa divortez pt ca am un copil, si am o casa si un trecut cu sotul meu.Dar am sa continui relatia extraconjugala pana se va afla.Deschide-ti bine ochii.Viata nu e asa simpla
0
21-10-2009, ora 11:16
gabi7777
Nu este medic/terapeut
gabi7777
acceasi problema o am si eu. nicioadata nu am avut un apetit sexual prea mare, dar in clipa de fata nu am deloc.Sunt casatorita si am 2 copii cel mai mic are 1 an.Nu stiu care este cauza dar dupa ce l-am nascut nu mai am chef sa fac dragoste si nici nu mai reusesc sa ajung la orgasm, asta poate si din cauza ca sunt mereu "in alerta" in timpul actului sexual. Sunt constienta ca nu e bine, ca relatia cu sotul are de suferit dar pur sii simplu nu simt nevoia sa fac dragoste, imi este f bine asa.
0
04-11-2011, ora 10:27
flory15
Nu este medic/terapeut
flory15
am 33 de ani si de cv timp nu am apetit sexual, din cauza asta am si discutii cu sotul meu care isi face fel de fel de idei de genu k il insel va rog sa ma ajutati!!! astept sugestiile voastre
0
23-12-2011, ora 08:41
alexxx_vs
Nu este medic/terapeut
alexxx_vs
Si eu sunt casatorit de... 2 ani si ceva.
Sotia mea nu a fost niciodata o 'obsedata sexuala', insa mi-a oferit alte lucruri pe care nu le-am avut pana acum ( asta pentru cei care vor intreba la ce m-am mai casatorit ).

Lucreaza si in sistemul medical, probabil o fi vazut multe si la munca...

Ma deranjeaza ca nu avem un act sexual lung, cu preludiu, divers. De obicei se intampla cam de 5-6 ori lunar, cam in aceeasi pozitie.

Nici nu stiu cum sa abordez problema cu ea.
In rest o iubesc si ma simt vinovat ca am postat aici problema noastra.
0
03-01-2012, ora 20:47
paulamedeea
Nu este medic/terapeut
paulamedeea
buna am 24 de ani am 2 copii.si nu mai am apetit sexual.sotul meu vrea sa facem dragoste si de 4.5 ori pe zi dar eu nu simt nevoia nici macar o data.oare e o boala sau altceva?
0
10-01-2012, ora 11:02
RN
Nu este medic/terapeut
RN
Buna, si eu am aceeasi problema, el vrea dar eu nu..mi-e frica nu stiu de ce..dar dupa ma linistesc si incepe sa fie ok...
0
10-01-2012, ora 20:37
alexxx_vs
Nu este medic/terapeut
alexxx_vs
Vad ca toata lumea se plange si nu da nimeni solutii..

Mai bine am incepe sa facem cunostinta :)) Mai de-aproape, asa :))
0
21-01-2012, ora 20:57
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
bravo Alexxx asa e o solutie oarecum buna s-au mai bine spus progresiv calitativa
0
21-01-2012, ora 21:02
RN
Nu este medic/terapeut
RN
ok, deci care ar fi problema:)?
0
21-01-2012, ora 21:16
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
am 31 de ani si mai mult s-au mai putin si sotia mea are cam aceleasi reactii adica nu prea simte nevoia. Intrebarea mea este urmatoarea pt femeila care au postat articole aici : voi va masturbati ? si adoptati ideea cum ca e mai comod si mai rapid decat sa astepti dupa cica sotul tau iubit ! Intreb asta : 1 din curiozitate 2 am putea rezolva mai usor cazurile. Desigur e normal ca orice femeie si barbat sa se masturbeze fac si astea parte din viata noastra dar daca asta inlocuieste contactul sexual dintre un barbat si o femeie nu mai e bine deloc. Soluta mea cea mai buna este sa vorbiti foarte deschis cu partenerul;partenera voastra si doar prin comunicare puteti rezolva cel mai eficient si sanatos pentru ambii. E usor foarte usor chiar sa spargi o familie, o relaite greu este sa o mentii pe tremenul declarat in fata oamenilor care cu drag v-au sustinut atunci cand v-ati casatorit. Succes tuturor.
0
21-01-2012, ora 21:19
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
ar mai fi inca un lucru foarte important nu va mintiti incercati sa fiti cat de corect posibil unul cu celalalt.
0
21-01-2012, ora 22:49
alexxx_vs
Nu este medic/terapeut
alexxx_vs
O sa fiu un pic mai acid de data asta...

Da, desigur ca mai folosim si masturbarea. Vorbesc, evident, despre mine. Mi-e teama sa nu ajung sa fac un obicei din asta, stiu ca se poate ajunge intr-o extrema. Doar ca la masturbare esti cu cine vrei: o fosta prietena, poate chiar sotia intr-o ipostaza in care stii ca nu o sa o vezi vreodata etc.

E aiurea total sa vrei sa faci sex si sa tragi de partener, faci o penetrare banala, apoi ceva 'sex' de unul singur, ca sa spun asa. In fine, finalul exploziv e doar asa, de 'bine ca s-a terminat' si... pana data viitoare asta a fost tot.

Nici nu stiu care ar fi solutia. Asta cu vorbitul nu merge. Daca partenerul nu mai are apetit, in urma unor 'convorbiri' mi-e greu sa cred ca apetitul va cuprinde subit partenerul. Si apoi mai apare un sentiment de vina, ca ar face ceva impotriva a ceea ce simte sau isi doreste, numai pentru ca 'asa am vorbit' sau 'asa am stabilit'.

Asa ca.. mergem inainte. Asta e motivul pentru care nu am nimic impotriva celor care doresc amante. Pana la urma avem o singura viata iar sexul este cea mai constanta bucurie/placere si e pacat sa ne lipsim de ea din cauza unor constrageri stupide.
0
22-01-2012, ora 13:55
RN
Nu este medic/terapeut
RN
Scuza-ma Alex, dar cum ar fi sa aflii ca prietena ta are pe un altul pt ca tu nu o satisfaci?...eu zic ca vorbitul cu un psiholog in privinta sexului ajuta mult:)...
0
22-01-2012, ora 16:21
alexxx_vs
Nu este medic/terapeut
alexxx_vs
Cred ca trebuie sa ne stabilim prioritatile :)

Probabil ca daca sotia mea avea pe altul pentru ca nu o satisfac, eram tot pe aici, plangandu-ma ca nu am apetit.
0
22-01-2012, ora 21:20
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
da tare Alex sigur ca probabil dupa lungi si multe incercari ajungi acolo ca recurgi la o amanta, dar sigur ca nu e corect din punct de vedere al familiei care o ai si care ai vrut sa o ai. Si ea trebuie sa-si puna un semn de intrebare la un moment dat daca vede ca totusi situatia e nasoala, trebuie si ea s-au dupa caz el sa ia atitudine si sa se documenteze sa vada unde e buba :)) ;) cu stima Mac
0
22-01-2012, ora 21:22
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
pt Shanice cati ani ai ? copii, casatorita, job, stress ? care ar fi cauzele de nu ai apetit crezi?
0
23-01-2012, ora 13:08
alexxx_vs
Nu este medic/terapeut
alexxx_vs
Nu cred ca sunt chiar in masura sa vorbesc. Nu am facut nimic si am ajuns aici intr-un monent de nemultumire, care revin din cand in cand. Si sunt convins ca toti avem astfel de momente.

Dar pana la urma asta e viata nu? Mergem inainte!
Succes tuturor, sanatosi sa fim. Ca problemele tot apar !
0
23-01-2012, ora 18:25
RN
Nu este medic/terapeut
RN
16 ani am:)..totul e ok dar la un moment dat mi-e frica sa nu mi se intample ceva..am teama aia sa nu raman insarcinata si uit de placere...
0
24-01-2012, ora 21:03
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
Shanice daca esti inteligenta si mai ai si o mamaica cu care poti comunica deschis despre sex iti va spune sa te protejezi totdeauna, si asa nu apar probleme. succes si multi inainte referitor la varsta:))
0
25-01-2012, ora 19:11
RN
Nu este medic/terapeut
RN
pai unu la mana cu mama nu pot vorbi absolut nimic legat de chestii de genu doi la mana mereu m-am protejat si o sa o fac in continuare...multumesc foarte mult Mac, si tie iti doresc sanatate:)
0
26-01-2012, ora 17:54
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
Shanice pacat ca nu poti vb deschis cu mama ta despre lucruri care fac parte din viata noastra normala, dar nah nu prea ai de ales decat sa te documentezi din media care nu tot timpul te invata cum ar trebui dar poate ai un prieten super intelegator cu care poti discuta deschis orice dar orice fara piedici s-au ceva de genu oare asta e normal sa intrebi s-au nu ? eu zic ca trebuie sa discuti tot ceea ce simti ca ai vrea sa afli. Succes si merci pt urare. :) Eu am o familie foarte draguta si o sotie super sexy si draguta si o fetita ca o papuse le iubesc enorm pe amandoua si sunt cel mai fericit si bogat om din lume :)) /
0
26-01-2012, ora 20:54
RN
Nu este medic/terapeut
RN
ma scuzati, poate ar trebui sa spun "dumneavoastra", nu "tu" avand in vedere ca sunteti mai in varsta, da pot vorbi orice cu prietenul meu, e foarte intelgator, ne iubim foarte mult in ciuda familiei mele..sper sa ne descurcam, sa fie totul bine, si mereu o sa m grija:)
0
01-02-2012, ora 22:26
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
Shanice nu trebuie sa te adresezi cu dumeavoastra, nu sunt asa batran, si nici din anii 50 :)) e ok cu "tu" ma bucur pt tine ca te intelegi bine cu prietenul tau si poti vb orice cu el. Succes in relatia voastra pe care o construiti zilnic cate un pic. Numai bine. Ceau.
0
10-04-2013, ora 11:38
alinageorgiana
Nu este medic/terapeut
alinageorgiana
deci..am cautat pana am inebunit raspunsul la intrebarea mea...aceeasi problema ca la majoritatea ce am citit pe aici...iubitul meu ma refuza!!!e un refuz total.asa este peste tot...la inceput faci sex de 3 ori pe zi..si dupa cateva luni ajungi sa te rogi de el...nu ma mai vrea in nici un fel..mia zis ca sunt eu prea insistenta...ca sal mai las pe el sa traga de mine..mereu ii este somn.este obosit, este suparat, ba probl de serviciu, ba il doare burta..si as putea continua la nesfarsit.am incercat tot ceam putut..am fost si calma si intelegatoare si rabdatoare..rabzi rabz dar cat naiba...cand vezi ca numa te intarata iti spune scumpa mea sti ca imi esti draga te pupa pe obraz si adoarme..bien multumesc!!am aj sa ne certam ft des si zice ca eu sunt de vinaa cal stresez cu treaba asta..la inceput ma adora ca luam atitudineee..iar acum mereu ma impingeee offff nul mai suport!!!!nici nu vreau sal insel..
0
10-04-2013, ora 12:04
alinageorgiana
Nu este medic/terapeut
alinageorgiana
am uitat..suntem de un an jum imp..la inceput mereu imi zicea ca vrea sa facem dragoste..si cam de anul trecut din august am ineput sa ne ciondanim si sa ma refuze..deciii nu mai rezist...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Efectele lipsei activității sexuale
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  •