lipsa aer

30-01-2011
george1982
Nu este medic/terapeut
george1982
Buna ziua.am astm bronsic din 2009, in prezent iau seretide 50/100, un puf dimineata si unul seara.De o saptamana am senzatia ca nu am aer, simt nevoia sa respir altfel decat normal ca si cum as ofta, parca as avea o greutate pe piept si dupa ce trag aer in piept acea greutate "cade" si simt nevoia de a casca si dupa ce fac acestea respiratia revine la normal pt cateva zeci de secunde.Am folosit si Ventolin cand simteam ca nu pot respira normal dar degeaba.Precizez ca seara nu ma trezesc din somn, dorm linistit.credeti ca e pe fond nervos??sau sa fie din cauza gerului?(precizez ca am stat seara in frig datorita serviciului)astept raspuns, va multumesc
8 comentarii
0
30-01-2011, ora 18:40
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Cred ca sinteti in iminenta unei crize majore de bronhospasm! Ea se datoreaza contactului cu aerul rece.Ar fi necesar un control la medicul pneumolog curant:probabil ca va trebuie o doza mai mare de Seretide!
0
30-01-2011, ora 18:50
george1982
Nu este medic/terapeut
george1982
Doamna Dr Anda Marcu ce neplaceri mi ar putea aduce aceasta criza majora de bronhospasm pana ajung la medic??
0
30-01-2011, ora 19:12
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Ati putea intra in insuficienta respiratorie acuta, respectiv, doamne fereste, sa fie nevoie de oxigen prin tub si respiratie cu aparate...Nu-i de joaca!Frigul creste spasmul bronsiilor si puteti intra in insuficienta!
0
30-01-2011, ora 19:31
george1982
Nu este medic/terapeut
george1982
Pentru Doamna Dr Anda Marcu; Asta vara aceleasi simptome le am avut, am facut si spirometria si a iesit bine, doctorul curant mi a prescris niste pastile gen calmante sau ceva de genul asta, mi a spus ca stau eu cu gandul la chestia asta si dupa o sapt nu am mai avut simptomele acelea.chestia este ca daca am activitate sau ceva ce imi capteaza atentia parca nu mai am senzatiile acestea ori nu bag eu de seama.As vrea sa mi recomandati un doctor bun pt cazul meu daca tot sunteti din galati.va multumesc ca va faceti timp pt mine pt a raspunde
0
30-01-2011, ora 19:41
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Va recomand pe D-na Dr.Tanase Marilena de la Sp.de Pneumologie, sau pe Dr.alergolog Sandica Lacramioara(are cabinet particular)!
0
30-01-2011, ora 20:08
george1982
Nu este medic/terapeut
george1982
Doamna Dr Anda M e posibil ca aceste simptome sa fie pe sistem nervos?Aceleasi simptome le am avut si in 2005 cand am facut pneumonie si dupa ce am tratat pneumonia am ramas cu aceste simptome timp de o luna pana cand am fost la doctor si mi a prescris calmepan, , dupa o luna mi au trecut simptomele si nu au mai aparut pana in vara lui 2009 cand dupa ce ma prins ploaia mi au aparut aceste simptome si am fost la doctor si am facut raze si profil si in profunzime saau ceva de genul asta si apoi am facut spirometria si mi au gsit astmul, mentionez ca si anul tecut a fost ger si nu am avut aceste simptome ca acum dar ce i drept anul trecut aveam seretine 100/250 totusi e posibil sa fie pe sistem nervos sau poate fi de la inima?astept raspuns, ve multumesc
0
31-01-2011, ora 21:23
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Cred ca v-ar trebui Seretide 50/250...Nu mai puneti totul pe seama starilor de incordare nervoasa! e evident ca infectia(pneumonia) v-a agravat starea!
0
19-05-2015, ora 20:44
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Doamna Doctor daca am indicele VEMS 62, 9 am BPOC?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Un metabolit cu rol în funcționarea sistemului imunitar, găsit în cantități reduse la pacienții cu forme severe de astm bronșic
  •