lipomul

27-05-2009
ela10
Nu este medic/terapeut
ela10
Buna ziua, am facut de curand un eco. la sani si mi-au spus urmat:
san stang-supraaleoral, la aprox. 5cm de mamelon in plin tesut glandular sunt cateva mici chisturi omogene diseminate de aprox. 5mm; fara alte modificari decelerabile ecografic.Adenopatie axilara bilateral;degenerescenta sclerolipomatoasa dr.18/21mm, st.21/8mm.
san drept, subtegumentar este un strat de tesut cu ecostructura asemanatoare tesutului adipos(lipom);tesut glandular prezent in toate cadranele de aspect noirmal, fara modificari patologice decelabile ecografic.
Diag. macromatie bilateral
Mi-au spus ca pot scoate printr-o operatie lipomul de sub axilarul drept daca vreau si doar daca mi se pare inestetic.Mentionez ca nu ma doare deloc dar este mare car un ou de gaina si chiar este inestetic. Nu stiu ce sa fac, imi este frica sa nu fie ceva mai grav sau sa reapara din nou la ceva timp dupa operatie.Am 32 de ani si am un copil de 12 ani, ciclul nu prea este regulat, am luat aniconceptionale din 2002(novinette), le intrerupeam in fiecare an cateva luni si iarasi le luam, credeam ca asa este bine si se pare ca m-am dereglat hormonal, m-am si ingrasat foarte mult, acum nu le mai iau din martie su nu le voi mai lua niciodata, nici eu nu mai stiu ce sa cred, ma poate ajuta cineva cu un sfat! Va multumesc si astept rasp.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.