lipomi

19-01-2007
pop catalin
Nu este medic/terapeut
pop catalin
Am lipomi pe tot corpul iar recent mi-au fost indepartati 3.
Medicul chirurg m-a asigurat ca nu sint necesare analize suplimentare
privind stabilirea naturii nodulilor.
Pot sa fiu linistit ?
4 comentarii
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Lipoamele sunt tumori benigne de grasime care in rare cazuri se malignizeaza. De regula nu necesita un examen histopatologic, insa pentru linistea ta, in cazul in care iti vei mai scoate unul, roaga medicul sa-l trimita la anatomie patologica.
0
01-04-2008, ora 00:00
roGan
Nu este medic/terapeut
roGan
Am si eu o mare problema! Sunt foarte stresat. Inca de la 17 ani mi-a aparut un lipom pe mana stanga pe antebrat. De atunci el nu a crescut foarte mult, dar a crescut... si alti lipomi mi-au aparut pe mana stanga, pe mana dreapta doar unul... CARE ESTE CAUZA ACESTOR LIPOMI? Precizez ca am doar 19 ani! Pot sa-i inlaturez pe toti???
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cauzele aparitie lipoamelor nu sunt foarte clare, insa ele se pot exciza chirurgical fara probleme. Puteti apela atat la un medic dermatolog cat si la un chirurg.
0
20-02-2009, ora 12:14
genoveva marin
Nu este medic/terapeut
genoveva marin
natura lipomilor este genetica, mai precis mostenire genetica. Intrucat suntegi predispusi la a dezvolta tumori benigne, ca si mine de altfel, va recomand tinctura de tuia. Se tamponeaza zonele afectate de 2ori e zi si se asteapta 10 min. Locul nu se mai spala dupa aceea. Eu personal am optat pt tratament intern, o lingurita de 3 ori pe zi, tp de 3 sapt, o sapt pauza, dupa care se reia. Sunt nevoita pt ca sunt plina. acest tratament da rezultate si n caz de fibrom, acesta tot tumoare benigna este. N-am incercat inca, tineti-mi pumnii. Va doresc si voua multa sanatate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: