lipoma (neck mass)

21-09-2010
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
eu am fost diagnosticata cu lipma, descrierea mea este urmatoarea
este o gilma, moale se misca, nu doare, si creste foatre greu
am inteles ca este o adunatura de celule de grasime asta este pe intelesul meu.
este localizata sub mandibula dreapta, se simte chiar sub piele,
nu este nici un discomfort, dar arata urit ok, as vrea sa o operez, dar imi este frica de complicatii.
cine stie si poate sa-mi dea sugestii referitor la subiectu lipoma, as vrea sa stiu riscul daca fac operatia, mai apar in acelas loc s-au in alta parte s-au nu mai apar deloc ?cit este de complicata operatia ?si ce riscuri sint?
va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
24-09-2010, ora 05:30
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
nimeni nu are o sugestie o informatie despre lpoma la git sub maxilar,
lipoma oriunde ceva o idee nimic ?
0
26-09-2010, ora 18:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te poti opera fara nici un risc, lipomul nu va mai apare din nou, se face anestezie, in aceeasi zi esti acasa.adreseaza-te unui chirurg specializat in chirurgie maxilo-faciala.
0
28-09-2010, ora 05:09
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
multumesc mult doamnei doctor Balcan Anisoara pentru informatie si pentru incurajare
eu am lluat multe informatii de pe net. dar as fi vrut sa aud de pe forum de la persoane care au avut asa ceva. numai bine
0
29-10-2010, ora 05:59
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
pentru doamna doctor Balcan anisoara as indrazni sa-i pun citeva intrebari.
ar fi trebuit sa ma operez pe 19 oct, pentru acea lipoma de care am scis pe forum mai sus, si pentru care si dumneavoastra m-ati incurajat sa o fac, dar din nefericire , s-au fericire sa cancelat, pe motive ca am avut la testul EKG ceva de genul pauze la bataiile inimii si a trebuit sa mai fac si alte analize tot pentru inima, stres test care sa facut in trei faze cu iv, si mai merg sa fac si o ecocardiograma intre timp am vazut un cardiolog care sa uitat la toate rezultatele si a zis ca nu este rau inima functioneaza 85, 95%.acum ca mai am timp pina ma reprogramez pt operatie.., as dori sa ma adresez cu niste nelamuriri, riscuri mai bine zis;as putea ca dupa aceasta operatie sa ramin cu nervul care duce la buze si limba paralizat ?vreo pareza ? si daca pot sa-mi revin din aceasta pareza ? ca mi-a spus si doctorul care o sa ma opereze
de aceste riscuri, si va rog din suflet daca aveti rabdarea sa cititi acest lung mesaj, dati-mi un raspuns va rog.va multumesc tare mult si multa sanatate.
0
08-11-2010, ora 18:31
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
buna seara la toata lumea.
am revenit, sper sa nu plkictisesc pe nimeni.
vreau sa adresez intrebarea mea , referitor la acelas subiect, aceiasi problema de care am scris mai sus
si pe acest forum..LIPOMA sub mandibula dreapta, inca nu am facut operatia din motivele de mai sus
doctorii au vrut sa mai continiui niste teste la inima .dar acum m-am reprogramat pentru operatie pe data de 16noembrie, care este martia viitoare.adresez intrebarea oricarui doctor care intra pe acest forum si poate sa-mi raspunda. este posibil ca dupa aceasta operatie de lipom de grasime sub mandibula dreapta sa -mi afecteze vreun nerv care duce la buza, si limba mi-sa SPUS CA AM SANSA SA -MI AFECTEZE ACESTEA.este posibil sa ramin cu o pareza ?si daca da se mai poarte reveni la normal dupa o perioada? va rog frumos sa-mi dati un raspuns sincer. va multumesc mult.
0
17-02-2011, ora 12:36
gicadmtr
Nu este medic/terapeut
gicadmtr
buna tuturor
vreau sa va spun vestea cea buna sint are fericita,
ca am reusit sa fac operatia pentru lipomape data de 16 noembrie 2010
a fost una cu sucesc, cum am spus sint fericita cum arat va multumesc
tuturor mai ales celor care m-au incurajat sa merg inainte., multumesc pentru sfaturi.
pe curind
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.