lipom, sa-l operez sau nu ?

13-11-2007
cezar_tablet
Nu este medic/terapeut
cezar_tablet
Va salut! Sunt ofiter si am 25 de ani. De 2-3 ani am observat o "umflatura" pe partea inferioara a coapsei. Este tare, imobila, dimensiuni 3/2, nu ma deranjeaza si nu doare. Am spus despre aceasta problema la controlul medical din 2005 la Spitalul Militar Central de la Bucuresti, dar domnii nu prea aveau chef de mine si mi-au spus ca atat timp cat nu ma deranjeaza sa il las asa. Acum, la controlul din 2007 la Spitalul Militar Craiova doctorul mi-a spus, examinandu-ma doar vizual, nu si tactil, ca este vorba de un lipom si ca trebuie sa intervina chirurgical.
Ce sa fac? Sa il operez sau nu?
Va multumesc anticipat si va asigur de toata stima si consideratia!
Am onoarea sa va salut!
4 comentarii
0
18-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Daca intradevar e lipom situat pana in fosa poplitea (in spatele genunchiului) si acesta nu a crescut in volum in ultimii 2 ani si nu va deranjeaza, nu impune interventia chirurgicala.Daca este situat in fosa poplitea si la palpare este de consistenta gelatinoasa, este vorba de chist sinovial popliteu si trebuie intervenit chirurgical.
0
02-12-2007, ora 00:00
nicoleta c
Nu este medic/terapeut
nicoleta c
Buna cezar.SI eu am avut un lipom pe omoplat si pe care l am scos, dar pe mine m a durut bratul atunci cand incepuse sa creasca.Umflatura a aparut brusc, fapt care m a speriat si m am dus la medic de urgenta, acesta explicandu mi ca tb scos. Intre timp durerea a disparut dar eu tot l am scos.Acum nu mai sunt asa sigura ca am facut bine pt ca tb sa urmez un tratament ca sa nu mai apara...(sper ca stii lucrul asta..ca o data scos, e posibil sa revina).
0
08-12-2007, ora 00:00
cezar_tablet
Nu este medic/terapeut
cezar_tablet
multumesc foarte mult pt sfaturi. cred ca am sa fac totusi o ecografie pt tesut moale sau un rmn sa ma lamuresc.
numai bine!
0
17-07-2008, ora 00:00
ZOIA
Nu este medic/terapeut
ZOIA
buna ziua tuturor! de cativa ani, 2-3, am observat ca-mi apare o denivelare pe deget (in partea interioara), la inceput nu am simtit durere dar cu timpul am perioade cand este dureros si parca ar vrea sa "explodeze", am constatat ca daca aplic un cub de gheata se mai linistete. am fost la medicul de familie si mi-a recomandat sa merg la chirurgie ca s-ar putea sa fie un lipom. va rog dati-mi un sfat sau un remediu naturist...daca exista si stie cineva! va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: