lipom de grasime care a reparut

17-08-2010
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
Acum un an am avut pe pielea capului un lipom de grăsime (asa au spus medicii). Dupa circa 4 luni a disparut de la sine. Aseară a reapărut brusc in acelaşi loc. Problema este ca acum e si dureros, o durere suportabila dar persistenta. E posibil sa nu fie lipom ci altceva mai grav?Nu este inflamat.
6 comentarii
0
18-08-2010, ora 20:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi un lipom infectat sau in curs de a se infecta.
0
19-08-2010, ora 10:12
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
Pai atunci trebuie scos sau se poate trata infecţia?
1
19-08-2010, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat de mare este, ce culoare are ? Este dur la palpare?Poate ca te doare putin pentru ca l-ai trumatizat prin pieptanare/spalare.
0
22-08-2010, ora 19:31
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
Are pana in 1 cm, fara culoare, la palpare nu e chiar dur dar se simte mai tare decat era acum cateva luni pana sa dispara.

Acum nu ma mai doare deloc si a scazut semnificativ.
0
19-01-2011, ora 23:33
Horvat
Identitate neconfirmată
Horvat
Buna Ziua daca ai raspuns si tratament la lipomul aparut, as aprecia. Multumesc.
0
13-02-2018, ora 19:56
Mihaa09
Nu este medic/terapeut
Mihaa09
Buna, va rog sa ma ajutati cu un raspuns am o fetita de 6 ani si intr-o seara jucandune i-am descoprit deasupra buricului un nodulet, am fost la chirurg iar el ne-a trimis la un ec pt parti moi, doamna doctor de acolo ne-a spus ca ar fi dupa cum vede ea un fibrolipom iar doct chirurg dupa ce a vazut rezultatul a spus ca ii doar un mic lipom de 3, 4/1, 8 mm si daca creste il scoatem altfel nu.Concluzia pe fisa a ecografului a fost:formatiune subcutanata paraombilicala dreapta-fibrolipom? Imagine bine delimitata ovalara, cu continut mixt preponderent ecogen de 3, 4/1, 8 mm fara vascularizatie doppler. Ce imi sugerati eu sunt foarte speriata deoarece tot acolo imi vine sa ma uit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: