lipom?

18-04-2008
Dorinta.mea
Nu este medic/terapeut
Dorinta.mea
buna.prietenului meu, i-a aparut de ceva vreme, o mica umflatura de marimea unei masline, in zona hipogastrului.nu e dureroasa, nu e rosie dar e mobila.oare despre ce este vorba?ar putea fi un lipom in zona asta??va rog raspuns.multumesc
9 comentarii
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Un lipom poate fi oriunde, dar nu putem sti sigur ca e lipom, medicul de familie poate sa va certifice.
0
10-09-2008, ora 00:00
elap
Nu este medic/terapeut
elap
Bunaziua, as dori daca se poate un raspuns in ceea ce priveste un lipom. Acesta poate sa doara la atingere? Mentionez ca am fost atat la medic generalist, dermatolog si chirurg si toti mi-au spus ca e un lipom pozitionat pe mana pe partea interioara. Nu este foarte mare, nu ma deranjeaza estetic dar ma jeneaza la anumite atingeri. Dr. chirurg mi-a spus sa il las in pace ca nu e cazul sa il scot ca e mult prea mic. Eu imi doresc doar sa fiu linistita ca nu e ceva anormal aceasta durere la atingere. Va multumesc foarte mult anticipat.
0
05-12-2008, ora 11:29
carmenite26
Nu este medic/terapeut
carmenite26
se poate face un lipom sub brat in apropiera sanului??medici imi spun ca e lipom dar trebuie.Mamografia mi a iesit buna dar la ecograf au spus ca sunt modificari cu aspect s.Poate fi altceva avand in vedere ca in urma cu 8 ani am fost operata de neoplasm gastric?
multumesc mult astept raspunsul d_voasta.
0
20-12-2008, ora 12:34
christine_2827
Nu este medic/terapeut
christine_2827
christine_2827.am un lipom pe spate, este destul de mare(7-8cm) cam la 2cm langa coloana si sincer mi e cam teama sa ma operez.Ma doare doar daca apas si este si inestetic.Ce sfat imi puteti da?Va multumesc anticipat.
0
13-01-2009, ora 19:25
Adrian1982
Nu este medic/terapeut
Adrian1982
Buna ziua!
Cu cateva luni in urma mi-a aparut o unflatura de marimea unui sambure de pruna in zona intercostala dreapta. DE la un timp aceasta ma jena si in urma unui examen ecografic mi s-a spus ca e un lipom care apasa pe un nerv.
Intrebarea mea este daca este normal in aceste conditii sa am amorteli in zona dreapta a corpului(mana si piciorul). De asemenea pot sa va spun ca de multe ori am si mana si piciorul drept foarte reci. Sa fie tot din aceasta cauza?
Ce ar fi de facut in acest caz? Sa-l operez?
Astept un raspuns din partea dvs.
Va multumesc mult!
0
25-02-2009, ora 08:01
dalysor
Nu este medic/terapeut
dalysor
Am si eu un lipom, cam cat o boaba de strugure( a ajuns la marimea asta cam in 8 ani). Norocul meu e ca am parul des, si il pot acoperi, dar as prefera sa nu existe. Mi-era groaza ca se va tot mari, asa ca nu stiam ce sa fac ca sa ii stopez cresterea. Am aflat la o conferinta de sanatate, de la un medic din Cluj. Mi-am schimbat regimul alimentar si lipomul s-a oprit din crestere.Ceea ce e bine! Din pacate, medicul mi-a spus si ca, pentru a scapa definitiv de lipom nu e alta cale decat cea chirurgicala.
0
25-02-2009, ora 08:04
dalysor
Nu este medic/terapeut
dalysor
Revin. Dar am aflat ca exista totusi un tratament, de la o cunostinta care are, de fapt avea un lipom de marimea unui ou. A baut zilnic 1, 5 l ceai de busuioc si intr-un an lipomul s-a redus la jumatate. Acum bea in continuare, si crede ca va scapa de el. Am sa incerc si eu, al meu fiind mai mic, poate ca intr-un an sau 6 luni se va "topi".Cred ca merita sa incercati si voi, ceaiul e bun la gust, si in plus, e foarte bun si in alte afectiuni.
0
22-11-2009, ora 21:06
alexez
Nu este medic/terapeut
alexez
Buna ziua ! am si eu o problema de cateva luni mi-a aparut sub bratul stang un ganglion...am fost la medic si mi-a zis ca acesta este un lipom, doctorul mi-a zis ca nu necesita interventie chirurgicala, dar pe mine ma doare si nu stiu ce sa fac... va rog ajutatima si pe mine cu un sfat!!
0
22-07-2010, ora 15:03
Izabella23
Nu este medic/terapeut
Izabella23
Buna ziua,

Am 23 de ani si am fost diagnosticata cu lipom regiunea supraclaviculara dreapta. Am efectuat un computer tomograf si observatiile medicului sunt: "In regiunea supraclaviculara dreapta se observa o formatiune tumorala subtegumentara, ovalara, bine determinata de dimensiuni axiale maxime= 7x3 cm cu densitate negativa -150 ? (ceva unitate de masura) omogena. Formatiunea e bine determinata de structurile invecinate. Aspect comparabil cu un lipom supraclavicular drept." Doamna doctor (chirurgie plastica) mi-a spus ca pentru extirpare va fi nevoie sa ma internez si operatia se va efectua sub anestezie generala, incizie fiind de aproximativ 5 cm.
Intrebarea mea: nu se poate extirpa doar cu anestezie locala si fara internare?

Sa aveti o zi minunata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: