Exista vreo dieta care sa asigure dimunuarea lipoamelor?

13-06-2007
fioreela
Nu este medic/terapeut
fioreela
Buna ziua,
in situatia in care prezint lipoame, mostenite genetic, la nivelul scalpului, iar pana in prezent in analizele medicale nivelul colesterolului e bun (in limite fiziologice), am 27 ani, 160 cm si 48 kg. Exista vreo dieta care sa asigure dimunuarea lipoamelor? Am inteles ca in urma extractiei chirurgicale pot recidiva.
Multumesc.
4 comentarii
0
13-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Daca nu te afecteaza cu nimic, lasa-le in pace, insa iti recomand o dieta cu aportul zilnic de proteine, fara grasimi suplimentare si inutile
0
20-02-2009, ora 12:23
genoveva marin
Nu este medic/terapeut
genoveva marin
am si eu lipoame pe tot corpul. In urm cautarilor disperate pe internet am aflat de tratam cu tictura de tuia. Tamponezi zona de 2 ori pe zi si lasi sa se usuce natural, dupa c are nu te m ai speli. Poti opta si pt tratam intern cu tinctura de tuia, insa e periculos. Eu il voi face pe acesta intern pt ca sunt plina. Iti doresc mult succes. Dc descoperi ceva, ajuta-i si pe ceilalti.
0
22-02-2009, ora 11:58
julianalaura
Nu este medic/terapeut
julianalaura
si sotu meu are pe tot corpu lipoame.a tinut un regim vegetal.dar fara margarina si fara euri.a baut ceaiuri pt scaderea colesterolului si pt circulatia sangelui.a tinut 3 luni si sau diminuat f mult, dar a renuntat.acest regim include si renuntarea la fumat.e foarte greu., dar se vede.sanatate la toti.
0
16-02-2015, ora 16:38
Dr. Sergiu Grosu
Chirurgie generala, Timisoara
Dr. Sergiu Grosu
Buna ziua, lipoamele se pot extrage chirurgical sau mai nou, prin liposuctie cu laser(se topeste lipomul, resturile se aspira).Nu exista tratament care sa le dizolve.Se pot extrage intre 1 si 10 (sau chiar si mai multe) lipoame printr-o incizie de 3 mm.
Recidiva este un subiect de discutie.De multe ori apar lipoame in vecinatatea inciziilor, si se considera recidiva.Dar in lipomatoza oricum apar lipoame noi.De ce sa nu fie un lipom nou in vecinatatea inciziei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •