limfomul hodgkin

12-05-2010
Aky19
Nu este medic/terapeut
Aky19
buna... am 19 ani si pe la 18 ani am fost diagnosticat cu sindromul Hodgkin am urmat un tratament de chimioterape de 6 luni, 12 sedinte, si o luna de radioterapie... dupa biopsie si biopsie osoasa am fost diagnosticat cu boala in stadiul intai... am citit la Introducere

" 95% dintre cei aflati in stadiul intii al bolii supravietuiesc o perioada de 5 ani sau mai mult cu tratament adecvat. " daca puteti sa ma lamuriti si pe mine.. cum adica traiesc o perioada de 5 ani cu tratament adecvat... am niste nelamuriri... si...

"Singurul efect durabil este infertilitatea." am inteles ca atat la radioterapie cat si la chimioterapie acesta ar fi singurul efect durabil... cam cat la suta sunt sanse sa se intample asta tinand cont de duratia tratamentului pe care l-am urmat eu.

Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
12-05-2010, ora 23:06
Aky19
Nu este medic/terapeut
Aky19
apropo pentru cei care credeti ca sunteti suspecti de asa ceva si nu stiti sigur va recomand spitalele militare din cluj si din bucuresti... eu sunt din baia mare si am umblat si eu un an de zile la doctori si am primit tot felul de diagnostice si tratamente si am slabit 20 de kg in 2 luni... pana ce am fost in cluj la spitalul militar... daca vreti putem vorbi pe messenger si va pot recomanda si un doctor bun de acolo :)
0
13-05-2010, ora 19:43
Aky19
Nu este medic/terapeut
Aky19
inca astept un raspuns.. daca m-ar putea ajuta cineva as fi recunoscator :)
0
15-07-2010, ora 20:32
Marinarul
Nu este medic/terapeut
Marinarul
Sotia mea a fost diacnosticata cu Hodgkin stadiul IV in Mai 2005. A urmat tratamentul cu citostatice si pana acum o luna nu a mai avut probleme. Din pacate boala a recidivat. Acum urmeaza din nou tratamentul si avem toata increderea ca o sa fie bine. Curaj ! Nu mor caii cand vor cainii !
0
04-08-2010, ora 04:36
Sabina C.
Nu este medic/terapeut
Sabina C.
@ Aky 19.
" 95% dintre cei aflati in stadiul intii al bolii supravietuiesc o perioada de 5 ani sau mai mult cu tratament adecvat. "
Nu te speria este vorba de perioada in care sunt urmariti pacientii. Cei care fac studii despre efectele unui tratament urmaresc rezultatele timp de cinci ani. Nu tin evidenta tuturor pe termen nelimitat. Dealtfel important este sa te departezi cat mai mult de momentul zero, sa nu faci recadere. Dupa cinci ani te poti considera aproape sigur scapat de o eventuala recadere.
Referitor la infertilitate, pentru a scapa de orice teama poti sa-ti faci un test. de sperma.
0
30-08-2010, ora 16:17
gabyuly
Nu este medic/terapeut
gabyuly
ma numesc gaby si cred ca cel mai mare necaz din lumea asta la mine a venit...fiica mea in varsta de 19 ani a fost diagnosticata in iulie 2010 cu limfom hodgkin celularitate mixta, a fost operata la iasi de o tumora undeva pe trahee si dupa ce ia venit rezultatul de la bucuresti iau pus acest diagnostic:limfom hodgkin celularitate mixta.Vreau sa va spun ca fiica mea a facut f mult sport(handbal)de la 11 ani, nu a avut niciodata vreo boala sau sa aiba vreun simtom, nimic.pana cand iam facut fisa medicala pt intrarea la facultata, la raza pt plaman ia iesit o pata si cand am mers la tomograf ia u descoperit o tumora undeva in torace.Sunt tare ingrijorata pt copilul meu, am inceput citostaticele la cluj cu dacarbazina, suntem la a 3 sedinta, analizele iau iesit bune pana acum, dar cand sa faca a 3 sedinta au zis ca valorile sunt la jumatate si nea amanat cu 6zile, celelalte 2 sedinte lea suportat bine, inca nu ia cazut parul, nu sta la pat, se plimba mult.Va rog din suflet spuneti-mi si mie oare are sanse de vindecare copilul meu?simt ca ma prabusesc, ca nu mai am aer sa respir, DE CE TOCMAI COPILA MEA?astept un raspuns de la voi, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: