limfom maligh nonhodgkin difuz cu celula mica b

25-01-2013
sariadna
Nu este medic/terapeut
sariadna
buna ziua,
tocmai ce am primit rezultatul de la institutul victor babes (IMUNOHISTOCHIMIC) care spune urmatoarele:
mic limfoganglion cu structura stearsa prin prezenta parafoliculara si difuza a unei proliferari limfoide polimorfe alcatuita predominant din celule de talie mica de tip limfocitic, limfoplasmotic si plasmotic relativ frecvente( ~10%) celule de talie mare de tip imunoblastic dispersate si in mici grupuri.
L26/CD20 pozitiv difuz in tumora; Kappa pozitiv in foarte frecvente; Lambda pozitiv in izolate; Kappa/lamda~10/1(clonal); CD23 negativ; CD30 negativ; Bcl6 negativ; CD15 pozitiv izolate granulocite; CD25 pozitiv in rare limfocite mici reactive; CD10 negativ, CD3 pozitiv in rare limfocite mici reactive.
Aspectul histopatologic si testele IHC sunt compatibile cu limfom maligh nonhodgkin difuz cu celula mica B limfoplasmocitic. De corelat cu datele clinice de laborator( inclusiv prezenta componentului monoclonal)

Rugamintea mea este urmatoarea: sa mi se spuna si mie in ce statiu este si ce inseamna fiecare combinti de cifre si litere, cat de grav este. am nevoie de o parere pentru ca am programare abia la jumatatea lui februarie la medicul oncolog deoarece sunt din buzau si sunt numai 2 medici. va roc sa ma luminati putin pana ajung cu rezul la oncolog. Este vorba de tatal meu in varsta de 57 ani caruia in urma unei operatii i-au fost descoperiti 2 ganglioni limfatici mezenterici si s-a practicat ileo-transverso-anastomoza, cu extirparea metastazei si examen in ligamentul gastrto-colic.
care sunt etapele care urmeaza a fi facute pentru insanatosire asta in cazul in care asa ceva se vindeca.
stim ca este un tip de cancer, o boala crunta dar speranta moare ultima si suntem foarte optimisti ca se va termina cu bine.

Multa multa sanatate tuturor.
1 comentarii
0
02-02-2013, ora 11:35
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Cred ca ai postat gresit aici intrebarea, s-ar putea sa nu primesti niciun raspuns...Posteaza pe categoria 'tumori benigne si cancer', acolo vei primi cu siguranta sfaturi de la medic foarte bun si amabil, RaulDuke. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: