limfedem picior dupa histerectomie totala si radioterapie

22-03-2014
Pop Mara
Nu este medic/terapeut
Pop Mara
Dupa operatie-histerectomie totala-nu am avut nimic.
Dupa radioterapie mi-a aparut limfedem la piciorul drept.
Am incercat masaj, bioenergie, plante, exercitii fizice
fara rezultat!
Ce e de facut?
2 comentarii
0
23-03-2014, ora 16:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Iti sugerez sa consulti si un medic homeopat, exista remedii care pot ameliora simptomatologia ta, ma gandesc la NATRUM SULFURICUM 9 CH- 3 granule de 3 ori pe zi, timp de 1 luna, Radium Bromatum 9 CH-3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna, raze X 9 CH - 3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna si Sepia 15 CH - 3 granule de 2 ori pe zi, 1 luna. Granulele se administreaza inainte de masa cu 30 minute, direct din tub, sublingual, nu se ating cu mana ; tratamentul se poate prelunigi peste 1 luna, daca e nevoie; foloseste o pasta de dinti fara mentol.Iti mai recomand si infasurarea piciorului intr-un bandaj elastic, in cursul zilei, sau folosirea de ciorapi pentru varice.
O alta solutie este cea chirurgicala, trebuie sa faci o limfoscintigrafie si sa consulti un chirurg plastician care opereaza limfedemul, dar aceasta sa fie ultima solutie. Numai bine
0
23-03-2014, ora 20:50
Pop Mara
Nu este medic/terapeut
Pop Mara
Imi scrieti va rog pe email personal deoarece doresc sa comunicam.
Vreau sa va trimit limfoscintigrafia si sa discutam.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul