limba rosie si ustura.

25-02-2009
marianu
Nu este medic/terapeut
marianu
buna ziua domnu doctor, ma numesc marian si sunt din bv, daca puteti sa ma ajutati va rog cu o rezolvarea unei probleme legata de limba mea care ma supara in sensul ca se inroseste si ma ustura cam la orice mininc.mentionez ca am fost diagnosticat cu esofagita de reflux.cind am criza aceea de arsura mi se irita si esofagul si limba si in jurul buzelor.iau tratament ptr esofagita, dar banuiesc ca uneori de la stres si oboseala, imi scade si imunitatea creste acidul si se irita limba.daca sunteti binevoitor, astept un raspuns de la dvs.va multumesc.
3 comentarii
0
25-02-2009, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pt. MARIANU !!!!
DA. problema gastrica cu siguranta se reflecta asupra faringelui, limbii si buzelor.
TRebue sa adopti un regim alimentar foarte strict 2-3- saptamani.
fara acid, acru, condimente.. nimic ce simti ca irita si poate provoca aciditate.
REDIGEST 3 pe zi
Ulei de catina local, badijonat buze, limba si inghitit cate putin4-5 pic la 6 ore.
poti sa pui si in nas cate 4-5- pic mai des.. ca sa ajunga in garinge.
0
18-08-2014, ora 20:15
valyevscovich
Nu este medic/terapeut
valyevscovich
BUNA ZIUA.

DOMNUL DOCTOR AM SI EU O PROBLEMA CU CAVITATEA BUCALA.
In urma cu cateva zile mi-au iesit niste basici pe limba aproape de omulet ! ieri mi-a sangerat limba un pic, astazi iar mi-a sangerat un pic (imi sangereaza doar dimineata cand ma trezesc, pe timpul zilei nu) am limba foarte rosie si simt o usturime pe cerul guri si pe limba ! faptul ca mi-a sangerat m-a pus pe ganduri si imi e frica ! (mentionez ca imi arde si stomacu, am un jeregai daca pot spune asa). imi puteti spune ce ar putea fi si ce analize sa fac?

Va multumesc.
0
20-08-2014, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog
2 consult la gastrologie
regim strict alimentar fara Lactate, fara fructe citrice, otet s.a mancare acra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •