limba alba si umflaturi spre gat | Forumul Medical ROmedic

limba alba si umflaturi spre gat

18-02-2012
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna ziua,
De 7 zile iau tratament cu Zanocin ( 10 zile), Flagyl ( 5 zile) si Flamexin ( 10 zile) pentru o anexita. Mai am inca 3 zile cu doua din cele 3 medicamente mentionate, problema este ca de doua zile ma cam durea gatul cand inghiteam iar astazi cand m-am spalat pe dinti am observat limba oarecum incarcata si putin alba, dar cand m-am uitat mai bine am realizat ca am niste umflaturi in spate, inspre gat, umflaturi ce par total anormale.. Am incercat sa curat acel start alb cu periuta de dinti dar ma inteapa si ustura un pic, de parca as avea mici taieturi, asa se simte..
Oare am facut candidoza de la acest tratament medicamentos? Am intrebat doctora daca voi face candidoza si a spus ca nu, inclusiv farmacista mi-a dat acelasi raspuns atunci cand am cumparat tratamentul..
Multmesc anticipat pentru raspuns.
3 comentarii
0
20-02-2012, ora 10:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cand faci un tratament cu antibiotice exista riscul sa faci candidoza.
Puteai practic sa faci candidoza si din alte cauze, chiar sa o iei de la partener.
Nu manca lactate - lapte, branza, smantana, unt.
Doar chefir poti manca, dar la distanta de 2-3 ore inainte sau dupa antibiotic, pentru a nu interfera cu acesta si sa ii scada efectul.
Poti face analize - raclaj lingual cu antifungigrama - unde iti va spune si la ce antifungic este sensibila, ca sa stii cu ce sa te tratezi.
- si exudat faringian cu antibiograma
Dar va trebui sa astepti sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, altfel iese rezultatul fals negativ.
Vorbeste cu medicul ORL despre asta.
Daca iei medicamente fara sa fi facut intai antifungigrama, risti sa te tratezi cu ceva la care ciuperca (in caz ca este asa ceva), sa fie rezistenta.
Daca iti iese candida, vezi sa nu ai si vaginal si atunci va trebui sa pui si ovule - tot cu substanta la care scrie in antifungigrama ca este sensibila.
Partenerul va trebui sa faca si el tratament, altfel te reinfectezi.
Trebuie sa speli hainele, lenjeria, prosoapele si mai ales chilotii, la temperatura inalta, peste 70 de grade, ca sa se dezinfecteze. Sau calci bine cu abur.
candida intra in tesatura si nu scapi altfel de ea.
Pana trec 10 zile, vezi daca iti dispare ce ai pe limba. Poate fi si de la o digestie mai grea. Daca nu, fa-ti analizele astea.
Daca iti iese candida, arunca periuta de dinti ca te reinfectezi.

Inainte de exudat si raclaj lingual, nu te speli in gura, nu mananci si nu bei nici macar apa, trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
0
22-02-2012, ora 18:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Multumsc pentru raspuns, din pacate nistatina nu m-a ajutat inca, desi iau tratament de 4 zile deja ( trebuie sa iau 5 zile). Acum simt numai usturime ca de taieturi atunci cand mananc citrice, lucru care bineinteles nu se intampla inainte. Acele basicute au acum culoarea limbii, nu mai sunt rosii insa sunt tot acolo, ca o iritatie, ba mi-a aparut ceva si pe langa buze in interior, care de asemenea ustura... Vaginal nu am nimic anormal in momentul de fata.. Pun aceasta candidoza pe seama antibioticelor pentru ca a aparut la relativ 5 zile de administrare antibiotic..
Am avut candidoza vaginla in urma cu multi ani si stiu cat de greu scapi de ea, un an a durat chinul intrucat aparea mereu...
0
22-02-2012, ora 19:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate trebuie sa schimbe substanta, deoarece este posibil sa fie bacteria rezistenta la asta. Intreaba medicul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: